השפעת וירוס הקורונה על עליית מחירי הנדל"ן

ניר שמול מנכ"ל חברת "שניר": "משבר הקורונה הינו סיבה נוספת לעלייה הצפויה במחירי הנדל"ן"

פרויקט בינוי של חברת שניר | הדמיה: סטודיו Olin

משבר הקורונה אותו חווה חלק גדול מהעולם, מהווה סיבה נוספת לעלייה הצפויה במחירי הנדל"ן. לצד השפעת המחלה על המסחר, התעשייה, המזון, האופנה ועוד חלקים נרחבים, משבר הקורונה אף צפוי לגרום לעלייה נוספת במחירי הנדל"ן.

כבר היום אנו רואים כיצד משבר הקורונה גורם לפרויקטים של בנייה להתארך וכבר בימים אלו דווח על מחסור במעליות ובחלקי חילוף למעליות שמגיעים מסין. 

יזמים וקבלנים רבים מעדיפים כרגע להאריך את מועדי המסירה של פרויקטים בבנייה או לפני אכלוס לאור החשש שלא יהיו מספיק פועלים סינים שהם כוח העבודה הגדול ביותר בישראל, לצד עובדים ערבים, ערביי ישראל והשטחים שיש להם היתר לעבודה בישראל. 

בנוסף, היעדר הייבוא והייצור מהשוק המקומי הסיני נותן את אותותיו במחירי התשומות של הבניה כברזל, בטון, כלים סניטריים וכו', כאשר ידוע כי מרבית הייצור של חומרים אלו נעשה בסין. כרגע יש עדיין סחורה במחסים בעולם ובישראל, אבל סחורה זו צפויה להסתיים בעוד כ-3 חודשים. כבר עתה אנו עדים ליצרנים מכל העולם ובמיוחד טורקיה, שהיא כוח עולמי במשאבים ובייצור לתחום הבנייה, המייקרים את הברזל, בטון ושאר המוצרים, לאור הביקוש הגבוה והיעדר התחרות לעומת הייצור הסיני. 

התייקרות חומרי הגלם אף תביא לעלייה במדד תשומות הבנייה ולעליית מחירי הדירות. המדד היה בנשים האחרונות דומה באופן יחסי למדד המחירים לצרכן, כלומר 1-2% לשנה, אולם כולנו זוכרים את השנים בהן המדד עמד על 5-7% בשנה. 

העיכוב בייצור חומרי הגלם אותם מייצרת סין מחמירה, לאור הצפי שהיא תמשיך להיות בהסגר לפחות עד מאי הקרוב ויתכן אף שלאורך חודשי הקיץ. לפי מחקרים וניסיון עולמי קודם, מווירוסים דומים, זוהי תקופת הזמן שהנגיף יהיה בדעיכה ורק אז יחזרו הסינים לעבודה למפעלים ולייצור. 

כל הסיבות הנ"ל מביאות לצפי של התייקרות של עד 5% במחירי הנדל"ן בחצי השנה הקרובה, וזאת רק בשל השפעת וירוס הקורונה וללא קשר לשאר ההשפעות בשוק. כלומר: דירה שעולה כיום בממוצע בישראל כ-2 מיליון ₪, תעלה עוד כ-100 אלף ₪. 

הכותב הוא מנכ"ל חברת שניר 

9 תגובות ל: "השפעת וירוס הקורונה על עליית מחירי הנדל"ן"

 1. הפחדת אותי
  אנמי רץ לקנות דירה.

 2. האם אתה חושב שבמיתון המחיר עולה?
  הרי לכאורה יהיה מיתון?
  כי מבטלים טיסות….
  אין פועלים אין הספקה אין מסחר………
  ממילא הדרך למיתון…
  וככל מה שאני יודע במיתון הדירות יורדות
  אם אני טועה בבקשה לתקן אותי….

 3. פחות כסף וזוגות ולמשקיעים = ירידה במחירי הנדל"ן!
  דחיה של חודשיים במסירת דירות – דחיה של שנים בקניה של דירה.

 4. חחחחח קורע. ניסיון עלוב להחיות שוק שמתרסק כבר שנתיים ועכשיו לגמריי בדרך לאבדון. תפנימו. כל עשור יש התרסקות. ועכשיו עם מיתון הקורונה הגלובלי ומדינות חזקות שמתמוטטות כלכלית, ברור שצפויה נפילה של 70 אחוז גם בנדלן.

 5. המסקנה מהכתבה לא מובנת מצד אחד צפוי מחסור בחומרי גלם ומוצרים להשלמת הבנייה וגם מחסור בעובדים זרים מה שזה אומר עלייה במחירי הדיור
  ובמדד תשומות הבנייה
  מצד שני יהי מיתון ותהיינה פחות התחלות בנייה אבל הציבור לא יקח סיכונים וימתין וזה דבר שיאלץ את הקבלנים להוריד את מחירי הדירות ולקץץ ברוחים שלהם
  ויתכן מיתון והמצב הכלכלי יכול להיות חמור יותר וצופיים פיטורים אז רק למתי מעט יהיה כסף לקנות דירה
  מה אתם מציעים לעשות? האם למכור דירה ולהשקיע את הכסף בתוכנית סולידית בבנק בריבית של 0.8% לשנה וכאשר המצב ישתנה לקנות דירה או דירה יד 2 מוכנה

 6. במצב מיתון דירות יד 2 – מוכן וזמין למגורים ללא עיכובים מיותרים .

 7. מחירי הברזל והמלט יעלו משתי סיבות -האחת אין תחרות לתורכיה וכן עליית מחיר הדולר מ 3.43 ל 3.63 ולכן מחירי תשומות הבנייה חודש מרץ יקפצו ב 2-5%

  כל מי שצריך לשלם לקבלן -ישלם עכשיו

 8. זה פשוט בדיחה.
  הביקוש בקריסה.
  ושהפועלים יוכלו לחזור לעבור אז מחירי השכר יקרסו והדלק? והדולר שמאז הספיק לרדת?
  מי אמר שהכתב לא בעלי חברת נדלן?

 9. מה שהוא אומר בדיוק הפוך

כתיבת תגובה