השר שמסרב להתראיין ונלחם בתחבורה השיתופית

ישראל כץ, שר התחבורה והמודיעין, השפיע גם הוא על הכלכלה בשנת 2018 – אך ממש לא במובן החיובי של המילה

שר התחבורה ישראל כץ בנסיעת המבחן של קו הרכבת ירושלים תל אביב | צילום: הדס פרוש, פלאש 90.

הוא אחד האנשים החזקים ביותר בליכוד, מחזיק כבר מספר לא מועט של שנים בתפקיד שר התחבורה, בשנים האחרונות הוא מקדם מספר פרויקטים גדולים, אך רובם נפתחים באיחור גדול, אם בכלל. וזה לא יישמע מופרך אם נשמע בחדשות, על כך שהנוסעים ברכבת לירושלים, היו צריכים לדחוף אותה בעליות העולות אל עיר הקודש.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

לחצו כאן למעבר לדירוג 'המשפיעים' המלא של 'ביזנעס'.

על העיכובים והמריחות בקו הרכבת המהיר לירושלים ניתן לכתוב ספר שלם, השורה התחתונה ברורה: מדובר בכישלון מוחלט. השר כץ לקח הימור כשפתח את הרכבת בסוכות מתוך רצון נואש להיצמד ללוח זמנים כלשהו, קו רכבת מהיר ונורמלי מירושלים לתל אביב יהיה אולי בעוד שנה וחצי, ולגבי התחנה העתידית בכותל, אין סימנים של היתכנות לתחילת העבודות בעתיד הקרוב, וגם בעתיד הרחוק.

כשר התחבורה, ישראל כץ לא מטפל בבעיות העיקריות בנושאי התחבורה הציבורית בארץ, רכבת ישראל ממשיכה להתנהל בחוסר מקצועיות, על חשבון הנוסעים כמובן, ועל חשבון כוח העבודה והכלכלה הישראלית.

חוסר ההתאמה בין תחבורה ציבורית לבין 2018 זועק לשמיים. בעוד בכל מדינות המערב יש פלטפורמות נגישות לתשלום, הטענה ותיקוף, הן דיגיטלים והן כספיים, הרי שבישראל לא ניתן לטעון את כרטיס ה'רב קו' אצל הנהג, המכונות לא פעילות, לא מקבלות אשראי, לא מקבלות מזומן, ובקושי קיימות בכלל.

לגבי תחבורה פרטית: מצב הפקקים בארץ הוא איום ונורא, עשרות אלפי נהגים צריכים לעמוד כל יום שעות ארוכות בפקקים, תוך שהם מגדילים בצורה ניכרת את הוצאות הדלק שלהם (שגם עליו המדינה גוזרת קופון גדול מאוד), לעומת צמצום ביעילות העבודה שלהם. שכן כאשר חצי מהמשק מבלה בממוצע שעה וחצי בפקקים ביום, יש לכך השפעה אדירה על שוק העבודה הישראלי.

תחום נוסף בו נלחם ישראל כץ, הוא תחום התחבורה השיתופית. בכל המדינות המתקדמות יש מספר אפשרויות נסיעה שיתופיות כאשר עניין התשלום מוסדר ומסודר. אחד ממערכי התחבורה השיתופית הידועים בעולם הוא 'אובר', פלטפורמה שבה כל אחד יכול להסיע כל אחד ברכבו הפרטי. למרות שאפשרות כזו תוזיל את הוצאות האזרחים על תחבורה ציבורית ופרטית בצורה משמעותית, ותועיל למשק בצורה ישירה ועקיפה, שר התחבורה כץ נלחם בכל כוחו ב'אובר'. האם יש קשר בין איגוד נהגי המוניות, שראשיו הם חברי מרכז ליכוד, לבין ההחלטה של השר כץ שהיטיבה עימם?

אז כן,שר התחבורה אמנם השפיע על הכלכלה של 2018, אך בעיקר בדברים שגרמו עודף הוצאה לאזרחי ישראל, האטו את צמיחת המשק ושרפו אין ספור שעות עבודה. כשר התחבורה יכול כץ לעבוד במרץ מתוך כוונה לשפר את השירות לאזרח, אותו אזרח שנוסע בתחבורה ציבורית ולא נהנה מנהג ורכב שרד ממשלתי.

כתיבת תגובה