התאחדות בוני הארץ תומכת בטראמפ

על פי דיווח באתר 'ביזפורטל', ההתאחדות פנתה לחשב הכללי באוצר, בדרישה לצמצם או להגביל את ההתקשרויות עם חברות סיניות • לטענת המועצה, כל החברות מסין אמורות להיחשב כחברה אחת מאחר וכולן בבעלות השלטון הסיני • חברות סיניות מעורבות כמעט בכל ענפי הכלכלה בישראל וחשוב לדעת כי תרומתן לנו אינה דבר פעוט

עובדים סיניים באתר בניה | צילום אילוסטרציה: פלאש 90

סין-ישראל בימי בין המיצרים

מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין בעיצומה וישראל חוטפת את הריקושטים. מדינת ישראל תקועה בין שני הרים גבוהים כאשר לכאורה על הר גריזים יושב הענק הסיני שלא יודע שובעה ומבקש להיכנס עוד ועוד להשקעות בישראל ואילו על הר עיבל יושב הענק האמריקאי שמנסה להישאר במרכז העולם ולדחוק את הדרקון הסיני למקומו הטבעי והקדום.

250/200 סייד בר + קובייה

אלא שמתחקיר קצר שעשינו ומסקירה של דעות שונות שפורסמו בחודשים האחרונים, נראה שבקלות אפשר להחליף את המקומות על ההרים ולמקם את סין על הר עיבל כמי שמנסה להשתלט על העולם בכוח הכסף, כך למשל השב"כ צידד בהחלטת הרגולטור, לעצור את ההשתלטות הסינית על חברת הביטוח הפניקס ועל שלל מאגרי המידע שלה, עם מידע אישי פנימי הנוגע למיליוני אזרחים.

700 מיליארד דולרים השקיעו חברות סיניות במזרח התיכון בשנים האחרונות כך כותב יוסי מלמן במעריב. מדובר על עלייה של 1,700% בהשקעות בחמש השנים האחרונות כששני שליש מהסכום מושקע באנרגיה ופיתוח טכנולוגיות חדשות ואף אחד לא רואה את הסוף. האם נאפשר לסין לעבור לגור בסמוך לשלטר שלנו?

אם הבנו את הבעיה הסינית, נוכל למקם את ארצות הברית על הר גריזים ולברך את טראמפ על המאמץ הבלתי פוסק להשיב את הדרקון הסיני למאורתו.

על השאלה האם טראמפ צודק במהלכיו אין תשובה מוחלטת ובמסגרת זו לא נעסוק בכלכלה האמריקאית שטראמפ מנסה להציל. הבעיה שגם אם כוונתו לטובה נראה כי הוא דורך על גופות בדרך למטרה.

לפני כמה חודשים פרסמנו כאן את החשש האמריקני הנובע מכך שמיזמים גדולים בארץ, כמו הקמת רשת סלולרית דור 5 והקמת הנמל החדש בחיפה בשיתוף חברות סיניות, עלול להוות (עבורו) איום משמעותי של התפשטות סינית במזרח התיכון ולפגיעה באינטרסים האמריקנים.

כלל לא בטוח האם האינטרס האמריקאי הוא כלכלי-בטחוני נטו ואם לא מעורבים בו כמויות של אגו יצרי שגרם לכך שטראמפ יעביר לנתניהו מסר תקיף על רקע מלחמת הסחר סין-ארה"ב, לפיו על ישראל להפסיק את קשריה עם סין.

את הדיווח על המסר פרסם ברק רביד בערוץ 13 ובמשרד ראש הממשלה מיהרו להכחיש נמרצות, בעוד מהבית הלבן לא הכחישו ולא אישרו. מלמן במעריב מסביר כי "בכל מקרה, הממשל דורש מישראל לצמצם את קשריה עם סין. היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, אמר זאת בעצמו. ישראל מוצאת עצמה בין המצרים. היא לא רוצה לפגוע, להעליב ולהשפיל את סין, שרואה עצמה מעצמת־על, רגישה לכבודה ויודעת להגיב בעוצמה כואבת. אך היא גם אינה יכולה להתעלם מארה"ב".

לדבריו, הנושא נידון במל"ל פעמים רבות והדברים מדוברים בחדרי חדרים. הרצון, בעיקר של מערכת הביטחון, אך גם של בנק ישראל והרגולטורים כמו המפקח על הביטוח, להגן על תשתיות ונכסים לאומיים ואסטרטגיים מפני השתלטות של גורמים זרים, גם אם הם אינם עוינים או אויבים. ישנה גם הסוגיה העדינה של ריגול וגניבת ידע.

יודעי דבר טוענים, שסין ורוסיה הגבירו בשנים האחרונות את מאמצי האיסוף והריגול הטכנולוגי שלהן בישראל. הכלכלה הישראלית היא מוטת יצוא ובנויה על ידע וטכנולוגיות מתקדמות, שיש להן ביקוש ברחבי העולם. ישראל היא מעצמה בתחום הסייבר, והקשרים ההדוקים שלה עם הממסד הביטחוני־טכנולוגי של ארה"ב קורצים לסינים.

מלמן מוסיף כי מול הניסיונות הסיניים בתחום הזה של ריגול, לוחמת סייבר וגניבת טכנולוגיות, יש שומר סף חזק ויעיל בדמות השב"כ, שבין שאר מטלותיו נמצאת גם האחריות לסיכול ריגול ולאבטחת מידע. כך שאפשר להניח, בוודאות די גבוהה, שתחום זה מכוסה היטב.

חשוב לדעת שלצד כל השיקולים האלו, יש את העניין הבסיסי. הכסף. תרומת הסחר עם סין לכלכלה הישראלית, כמעט איננה ניתנת להערכה. כמעט בכל תעשייה ובכל ענף, יש למדינה הענקית יד ורגל והיבוא ממנה כמו גם היצוא אליה, נותנים נתח מרכזי לצריכה ולצמיחה הכלכלית בארץ.

בפנייה שהעבירה התאחדות בוני הארץ לחשכ"ל -חשב הכללי, רוני חזקיהו ושפורסמה בהבלטה ב'ביזפורטל', טוענים הקבלנים לפגיעה קשה באינטרס הציבורי בעקבות הימנעות הוועדה לצמצום הריכוזיות מהחלת חוק הריכוזיות על תאגידים סיניים, התורמת לריכוז כוח משמעותי בידי גורמים זרים וגורמת, בין היתר, לפגיעה בתאגידים ישראליים המתחרים מול אותם גורמים שחסינים למעשה מהוראות חוק הריכוזיות.

Inner article

 

"אנו קוראים לממשלת ישראל לנהל בצורה מושכלת ובאור השמש את היחסים המורכבים עם ממשלת סין, בצורה שתדע להגן על השוק המקומי ועובדיו. חשוב שהידע והניסיון יישאר בארץ וישמש לעתיד". כותבים הקבלנים לחשכ"ל ומבקשים ממנו לבחון את ההשלכות שעלולות להיגרם אם יזכו החברות הסיניות במכרזים לפרויקטים של תשתיות חיוניות בישראל.

"ההתאחדות מצפה מהחשב הכללי שיאסוף את העובדות הרלוונטיות, יחקור ויבחן אותן ועל בסיסן יפעל לשם התאמת תנאי המכרזים למציאות הבעייתית שמתרחשת בישראל, לפגיעה בתחרות השוויונית במכרזים בטווח הקצר ופגיעה אנושה ביכולתן של חברות מקומיות לשרוד בטווח הבינוני והארוך", כתבו לחשכ"ל.

כבר לא מדובר רק על חברת תנובה שנמכרה לחברה סינית. בעשור וחצי האחרון זכו חברות מסין במכרזים ובזיכיונות תפעול לבנות את מנהרות הכרמל בחיפה, את נמלי אשדוד וחיפה ואת הרכבת התחתית בתל אביב. זאת מעבר לעובדה שישנן עשר חברות זרות עם אלפי עובדים המאושרות לבנייה בישראל, שהחלו בבניית כ-4,500 יח"ד ב-17 ערים שונות ברחבי הארץ. מדובר בפרויקטים שעלותם עשויה להגיע לעשרות רבות של מיליארדי דולרים.

בסיכום המכתב שהובא ב'ביזפורטל', ביקשו בהתאחדות לקבוע בכל מסמכי מכרזי התשתיות האסטרטגיות בישראל, איסור על השתתפותם של תאגידים בבעלות ממשלתית באופן כללי, לקבוע בכל מסמכי המכרזים בישראל כי יש לראות בחברות הסיניות המשתתפות גוף אחד, כאשר חברות מאותו גוף רשאיות להשתתף רק בקבוצה אחת במכרז, ולקבוע כי כל התאגידים הסיניים הם חלק מגורם ריכוזי אחד הנשלט בידי ממשלת סין.

ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף בניה חוזית מסר: "לצערי הרב אנחנו "האחרונים לזהות" את הסכנה שבהשתלטות של ממשלת סין על תשתיות לאומיות של מדינת ישראל. תחת הכינוי "חברות זרות" נאלצים עכשיו קבלני ישראל להתחרות במכרזים מול ממשלת סין, כאילו הם עוד קבלן ששיקוליו נטו מסחריים. מובן שאין פה תחרות הוגנת. החברות האירופאיות והאמריקניות הבינו זאת והחלו להדיר רגליהן ממכרזים אלו של המדינה".

לא היו ימי בין המיצרים לנתניהו כימים האחרונים. המתיחות הביטחונית מהצפון והדרום. המתיחות הכלכלית מהמזרח ומהמערב. הקולות העולים מהעם מול עליונות הכלכלה הקפיטליסטית שנתניהו דוגל בה. וסביב לכל המתיחויות מתרחשת לה המדמנה הפוליטית של 19 ימים לבחירות מועד ב'. לנו נותר רק את הפסוק 'לֶב מֶלֶךְ בְּיַד השם' ולקוות שיתקבלו ההחלטות הטובות ביותר עבורנו.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה