התביעות המשפטיות הורידו את הדירוג ל’טבע’

הפרשיות המשפטיות וההוצאות עליהן יקשו על ההתנהלות של טבע, ויסכנו את המשך המינוף הגבוה של טבע, לחצי החוב יגבילו את הגמישות העסקית של טבע – כך טוענים כלכלני S&P שהורידו את דירוג החברה מרמה של BB לרמה של BB- • עם זאת, במקביל להורדת הדירוג נרשמו במניית החברה עליות

טבע | צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

חברת התרופות הישראלית יורדת נמוך. “טבע עומדת בפני סיכונים גדלים ממגוון תביעות משפטיות. אנו רואים בהתפתחויות אלה פוטנציאל לפגיעה במוניטין של טבע ובמעמדה התחרותי”. כך כותבים כלכלני S&P בהורדה נוספת של דירוג החברה לרמה שלBB  מינוס. הכלכלנים הגדילו את הערכתם לחשיפה של טבע לנזקים אפשריים בהקשר של התביעות. כך שלעומת הערכה קודמת של אומדן העלויות המשפטיות בהיקף של 1.6 מיליארד דולר, הערכה החדשה מדברת על סכום עתק של 2.5-3 מיליארד דולר.

דירוג האשראי החדש של חברת טבע שהינו מתחת לדרגת BBB בסולם של S&P, מכונה גם ‘אג”ח בדירוג ספקולטיבי’ או ‘אג”ח זבל’. בחברת הדירוג מציינים כי “עניין זה (הפרשיות המשפטיות. ד”ש) מהווה גורם לחץ נוסף על הנתונים לדירוג האשראי שכבר היו חלשים לרמת הדירוג”. להזכירכם, חברת טבע עומדת בפני מספר פרשיות משפטיות: פרשת משככי הכאבים (שגרמה לכאורה למותם של 400 אלף אמריקאים בין 1999 ל-2017), פרשת קרטל מחירי התרופות (תיאום מחירים ומכרזים מתואמים) ופרשיית החקיקה נגד תשלומי שוחד (Anti-Kicks).

פרשה חדשה ונוספת שעומדת בפני חברת טבע היא הטענה ולפיה, טבע סבסדה רכישת תרופות לחולי טרשת נפוצה ביותר מ-300 מיליון דולר דרך קרנות צדקה, בין השנים 2006-2015. לטענת משרד המשפטים האמריקאי, הפרה טבע ביודעין את החוק האמריקאי. כתוצאה מפעילות החברה, התנפחו לכאורה מחירי התרופה המקורית קופקסון על חשבון תכנית ביטוח הבריאות הפדרלית מדיקייר.

הפרשיות המשפטיות וההוצאות עליהן יקשו על ההתנהלות של טבע, ויסכנו את המשך המינוף הגבוה של טבע, כך נאמר בסיבות לדירוג הנמוך. הצפי הוא כי בשנים הקרובות ישאבו הפרשיות הללו משאבים רבים מתזרים המזומנים החופשי של טבע. בנוסף טוענים כלכלני S&P, כי לחצי החוב יגבילו את הגמישות העסקית של טבע.

עלייה בתשואה, ירידה באמון

בניגוד להורדת הדירוג ובמקביל אליו עלתה באותה עת מניית טבע במסחר בוול סטריט בכשש עשיריות האחוז. פרשנים כלכליים הסבירו שהשוק הקדים את הורדת הדירוג והשפיל את ערך המניות בחודש האחרון בכ-28%. עם כל זאת מניית טבע נסחרת בשווי של יותר מ-10 מיליארד דולר ובשקלול הדירוג הובאו היקפי הפעילות של טבע עם הכנסות שנתיות של כ-17 מיליארד דולר. גם מעמדה של טבע בעולם כמובילה בשוק הגנרי העולמי המבוזר מאוד, עם כ-10% מנתח השוק נלקחו בחשבון. הכלכלנים ציינו בנוסף גם את הגיוון החיובי בלקוחות, מוצרים, אתרי ייצור ושווקים גיאוגרפיים.

Inner article

היקף החוב של טבע המנוהלת על ידי קאר שולץ, עמד בסוף הרבעון השני על 26.3 מיליארד דולר (היקף החוב נטו הסתכם ב-23.9 מיליארד דולר). ב’גלובס’ דווח כי מדובר בחוב שנלקח ברובו לפני כמה שנים לצורך מימון רכישת אקטביס – הרכישה הגדולה בתולדות טבע, שהתבררה בדיעבד כרכישה כושלת שהובילה לקריסה במניית החברה ובמצבה הפיננסי. דירוג החוב העצום של טבע הורד מדרגת BB ל-BB-.

בעקבות הדירוג עלתה התשואה של חלק מאגרות החוב של החברה, עלייה המבטאת את החשש של המשקיעים מפני הסיכון של אגרות חוב אלו. 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה