התובענות הייצוגיות שהפכו לסדרתיות: התובעים יהפכו לנתבעים?

שחר תורג'מן, נשיא איגוד לשכות המסחר: "היום ובימים הקרובים אני מגיש עשר תלונות לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין נגד עשרה עורכי דין בדרישה לפסול להם את רישיון עריכת הדין" | לדבריו, "השיטה הנבזית שלהם להגשת תובענות הייצוגיות מביישת את המקצוע ומביאה לקריסתם של עסקים"

שחר תורג'מן ואביר קארה בכנס תובענות ייצוגיות של איגוד לשכות המסחר | צילום: יח"צ

מה שמכונה "עושק התובענות הייצוגיות" על ידי איגוד לשכות המסחר, נחשף היום בכנס של האיגוד יחד עם נתון מפתיע: ישראל היא השיאנית העולמית בכמות התביעות המוגשות לנפש. 500% יותר מארה"ב ו-850% יותר מאשר בקנדה. "מדובר במכת מדינה שפוגעת קשות במגזר העסקי . אני אומר מכאן לאותם עורכי הדין שהפכו את זה לספורט לאומי, מה שהיה הוא לא מה שיהיה", אמר נשיא האיגוד.

בכנס חירום שיזם איגוד לשכות המסחר בישראל ועסק בתובנות הייצוגיות, הוכרז על מאבק בתופעה הפושטת לצד הגשת תלונות לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין בדרישה לפסול את רישיון עריכת הדין של אותם עורכי דין כאשר הציפייה של לשכת המסחר מלשכת עורכי הדין היא להגיש תלונה במשטרה נגד אותם עורכי דין. כמו כן, לשכת המסחר תיקח חסות על מוקד סיוע משפטי שיתריע בעלי עסקים מפני תובענות שהוגשו כנגדם ויסייע בסבסוד ייעוץ משפטי ראשוני לעסקים שנתבעו בתובענות ייצוגיות.

כאמור, הבוקר (חמישי) נערך בבית ציוני אמריקה בתל אביב, כנס חירום ראשון מסוגו שהוקדש כולו לתופעת התובענות הייצוגיות, ונשיא האיגוד שחר תורג׳מן סיפר על מאבק ארוך שנים שמנהלת הלשכה למען שינוי חוק התובענות הייצוגיות שמהווה קרדום לחפור בו של מספר מצומצם של עורכי דין, "עוכרי דין" כלשונו, שהתובענות המופרכות שהם מגישים, בחסות החוק, מביאות לקריסה של עסקים בכל ענפי המגזר העסקי.

בכנס השתתף גם אביר קארה, סגן השר לשעבר, שמוביל בחודשים האחרונים את הארגון "די לסחיטה" אל מול התפשטות התופעה. במסגרת הכנס, הציג תורג׳מן את הצעדים המתוכננים, בין היתר, הגשת תלונות ראשונות שנשלחו לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין נגד עורכי דין מענף התובענות הייצוגיות שבשיטת ״פישינג״ נלוזה מטילים אימה על בעלי עסקים שרק רוצים להתפרנס בכבוד. כמו כן, השקת מוקד סיוע משפטי לנתבעים בתובענות ייצוגיות שכולל שעת ייעוץ ראשונה מסובסדת וסיוע בהכוונה כיצד להתמודד עם תובענות.

את הכנס והמושבים בכנס הנחה עו״ד שלומי לויה, סמנכ"ל משפט וממשל בלשכת המסחר. בנוסף, נערך פאנל מיוחד בהשתתפות בעלי עסקים שנפלו קורבן לשיטת התובענות הייצוגיות, ושיתפו את הטלטלה שעברה עליהם בעקבות כך.

כתיבת תגובה