התו הכשרותי הוצג ללא היתר, היבואן ייקנס

ציון של כשרות הלכתית שלא ניתנה תגרור קנס של 162,000 שקל ליבואן מוצרי ‘מולר’ – הפופולריים בקרב רוכשי ‘אושר עד’ ו’רמי לוי’? • שלשה מוצרי חשמל שייבאה החברה שווקו עם כיתוב המאשר את השימוש בהם בשבת ע”י מכון ‘צמת’ • בדיקה של הרשות להגנת הצרכן גילתה: לחברה אין היתרים למוצרים אלה מהמכון

בית מכון צומת | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הרשות להגנת הצרכן נאבקת בהטעיית צרכנים, הפעם בנושא כשרות הלכתית: . הרשות הודיעה כי היא מתכוונת להטיל קנס בסך 162,000 ₪ על אליהו שיווק חשמל בע”מ המשווקת מוצרי חשמל במותג “מולר / MULLER” בגין הטעיית צרכנים בהצגת תו של מכון צומת ללא היתר

המדובר הוא בחברת אליהו שיווק חשמל בע”מ שהציגה ב-3 מוצרים שונים של ‘מולר’ תו של מכון צומת, ללא היתר, כך שהצרכנים הוטעו בכשרות המוצר החשמלי.

לחברה אין הפרות קודמות ולכן העיצום הכספי הופחת ב 20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן (במקור הסכום היה 202,500 ₪ ופחת ל 162,000 ₪).

יודגש כי לחברה קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן לטעון הן כנגד הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין סכומו וזאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.

החקירה החלה בעקבות עבודת מודיעין ותלונות שהתקבלו מצרכנים. מהחקירה עולה כי החברה, שהינה חברת ייבוא ושיווק מוצרי חשמל ברחבי הארץ, תחת המותג “מולר”, כתבה על גבי האריזות של שלשה מוצרים “מאושר לשימוש בשבת על ידי צמת צוותי מדע ותורה”. מכון צומת עוסק במתן היתרים הלכתיים לשימוש במוצרי חשמל ללא חשש חילול שבת.

אולם מבדיקת הרשות עלה, כי לחברה אין היתר ממכון צומת לגבי המוצרים האמורים שייבאו ושיווקו על ידי החברה והוצגו כמוצרים המאושרים לשימוש בשבת על ידי מכון צומת.

להלן המוצרים לגביהם נמצאה ההפרה:

  1. מיחם של המותג MULLER, מספר דגם ML-1840 מתוצרת Zhongshan Furtune Electrical, מק”ט 7290109842189.
  2. מיחם של המותג MULLER, מספר דגם ML-1830 מתוצרת Zhongshan Furtune Electrical, מק”ט 7290109842172.
  3. פלטת שבת גדולה, 4 סירים של המותג MULLER, מתוצרת Newly Enterprise ltd, מק”ט 7290110843083.

סעיף 2(א) לחוק הגנת הצרכן מורה על איסור מידע העלול להטעות צרכן בכל עניין מהותי. ביניהם החסות, העידוד או ההרשאה שניתנו לייצור הנכס או למכירתו או למתן השירות. במקרה זה, החברה ייבאה ושיווקה את המוצרים שאריזתם נושאת את סמליל מכון צומת ללא ההיתר המתאים מטעם המכון. בפועל, המוצרים לא קיבלו את ההרשאה לשימוש בשבת ממכון צומת. דבר זה מהווה מעשה העלול להטעות צרכן בעניין מהותי בעסקה.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי “מדובר בסוג ההטעיות שלצרכן קיים קושי רב לגלות אותן. ישנו ציבור רחב מאוד שסוג הכשרות או ההיתר למוצר הם שיקול מרכזי ומהותי ברכישה, ואפשר שאילו ידעו שלמוצר אין היתר של מכון צומת כלל לא היו רוכשים אותו. כאן מתווספת הסוגיה הנוגעת לאמונה ודת ולכך שבהצגת מצג שווא שלמוצר יש כשרות או היתר יש בה כדי להכשיל ציבור רחב בהלכות לפיהן הם נוהגים ובאמונתם. הרשות ממשיכה בפעילותה נגד חברות הפוגעות בציבור ותביא לדין כל עוסק אשר פועל תוך פגיעה וניצול של ציבור הצרכנים”.

אישורים למוצרים אחרים

מעבדת הטכנולוגיה של מכון צומת מקבלת מדי שנה מאות מוצרים מחברות המבקשות אישור כשרות לשימוש ביתי או לשימוש רפואה וביטחון. כמו כן, רבני המכון מלווים חברות רבות בתכנון פטנטים מגוונים לשילוב טכנולוגיה והלכה. בסיום התהליך, לאחר התייעצות עם אנשי הלכה, ראש המכון מחליט אם לאשר הלכתית את השימוש במוצר.

יצויין כי במכון צומת אישרו היום כי חברת ‘אליהו שיווק חשמל’ עובדת שנים רבות עם המכון, ואף מונפקים לחברה מדי שנה אישורים על מוצרים. אלא שבמקרה זה, החברה הציגה אישור של מכון צומת על מוצרים שלא אושרו.

הדס קרמר, מנכ”ל מכון צומת מסרה: “צר לנו במקרה זה שאישורים אלו לא עברו את תהליך הבדיקות כשאר מוצרי החברה. אנו מקפידים מאוד על סטנדרטים של בדיקות והנחיות הלכתיות וטכנולוגית במתן אישור למוצרים בכדי שהצרכן יקבל את המוצר הטוב ביותר.

“ברצוננו להדגיש כי על הצרכן האחריות לבדוק את אמינות האישור של מכון צומת על מוצרים כמו גם לוודא שהאישור הקיים על הדגם הספציפי של המכשיר הינו בתוקף. את המידע ניתן למצוא באתר מכון צומת, שם מופיעים כל האישורים שהונפקו על ידינו והוא מתעדכן באופן שוטף באישורים חדשים”.

עוד נמסר, כי במכון צומת עובדים על פיתוח ממשק חדשני לצרכן, על מנת למקסם את נגישות המידע לציבור ואת חווית המשתמש בחיפוש אישורים באופן עצמאי בקלות המרבית. במידה ונתקלתם במוצר שאינו אושר, אך נושא אישור ממכון צומת – אנא דווחו למכון צומת או לרשות להגנת הצרכן, על מנת למנוע חילול שבת.

Inner article

מכה בכנף

נזכיר, כי ‘אליהו שיווק חשמל’ עלתה לכותרות בסוכות השנה, כאשר אצבעותיהם של שלשה ילדים נקטעו בשל שימוש במאווררים ששווקו בין היתר, ב’רמי לוי’ וב’אושר עד’. תחילה טענה החברה (בפרסום בעיתונות) כי על המוצר מצויין כי הוא לשימוש תעשייתי בלבד, אך רשתות השיווק הודיעו מיד כי יוציאו את המוצרים המסוכנים מהחנויות.

האחריות על אי הכנסת מותגים מסוכנים לארץ מוטלת על משרד הכלכלה ומכון התקנים, כאשר אכן, כעבור יומיים בלבד מאז פורסמו הידיעות על קטיעת אצבעותיהם של שלשת הילדים בשלשה מקרים שונים, הודיע משרד הכלכלה כי “בבדיקה שנערכה באמצעות מכון התקנים, בהנחיית הממונה על התקינה, נמצא כי המוצרים אינם עומדים בדרישות התקן הישראלי הרשמי החל עליהם: ת”י 900 חלק 2.80 בטיחות מכשירי חשמל ביתיים ומכשירים דומים: דרישות מיוחדות למאווררים. בסעיף הבדיקה המדמה ניסיון חדירת אצבע האדם דרך מגן המאוורר תוצאות הבדיקה מעידות על ליקוי קריטי. המחזיק במוצר הנ”ל מתבקש להפסיק את השימוש בו לאלתר ולהרחיק מהישג ידם של ילדים. המכירה בחנויות, לרבות בחנויות אינטרנטיות, אסורה בהחלט!”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה