התחדשות עירונית: ראשי הערים משתקים את הבנייה

רוני בריק: “ראשי ערים התאהבו בשם קוד ‘שיתוף ציבור’ ותוקעים תכניות ל-5 השנים הקרובות” • בפאנל בנושא הותמ”ל ככלי להתחדשות עירונית תקף נשיא התאחדות בוני הארץ לשעבר את ראשי הערים שעוצרים תכניות ולדבריו פוגעים במנדט שניתן להם • פז ארז: “אישרנו בותמ”ל תוכניות ענק של התחדשות עירונית בתקופה של 10 חודשים; בלי הותמ”ל זה לוקח 10 שנים”

חברי פאנל "הותמ"ל ככלי להתחדשות עירונית" | צילום: יח"צ

המדינה הבינה שהטיפול בנושא ‘התחדשות עירונית’ היא אחת הדרכים לטיפול במצוקת הדיור הקיימת, כאשר בתחום ההתחדשות העירונית פותרים בבת אחת הן בעיות של מיגון מטעמי ביטחון, הן בעיות של מיגון מרעידות אדמה והן תוספות של מאות יחידות דיור בתוך ערים קיימות מבלי להזדקק להשקעה אדירה בתשתיות או למלחמה על גבולות העיר.

בחודשים האחרונים אישרה הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה למתחמים מועדפים לדיור במשרד האוצר – הותמ”ל עשרות אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ וכפי שכבר סקרנו כאן ב’ביזנעס’ מספר פעמים.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מאידך, ראשי ערים רבים במרכז הארץ אומרים שמדובר בעומס רב על התשתיות הקיימות ותחום ההתחדשות העירונית פוגע במרקם העדין של התושבים בעיר ובעקבות כך הם מתנגדים לנושא ופרויקטים נתקעים. ראשי הערים גבעתיים, תל אביב-יפו, רמת גן, הרצליה ובת-ים רוצים לראות את התוכנית נעלמת בהדרגה מהנוף.

בוועידה להתחדשות עירונית של מרכז הבנייה שהתקיימה בראשית השבוע, הודיע במפתיע משה פדלון ראש עיריית הרצליה, כי לא יאשר יותר התחדשות עירונית בעירו. לדבריו אספקת המים לעיר אינה מספיקה, ולאור זאת הוא עומד לעצור את הפרויקטים להתחדשות עירונית בהרצליה.

הודעתו התסיסה מולו קבלנים ויזמים ועו”ד דודו ג’והן, שותף ומנהל מחלקת הנדל”ן במשרד בועז בן צור ושות’ אמר, כי “אתמול בישר לנו ראש העיר הרצליה משה פדלון שהוא עוצר הכל. קריית גת עשתה בעבר אותו הדבר – כשרצתה הוציאה היתרים כשלא רצתה עצרה הכל. אני מקווה שראשי הערים יתעשתו והממשלה תקח את התחדשות עירונית ברצינות ותאפשר גם לפרויקטים קטנים יותר להיכנס לותמ”לים כדי  להזיז דברים. צריך לזכור בסוף יש דיירים בקצה שממתינים המון המון זמן”.

עוד אמר עו”ד ג’והן בנושא הותמ”ל, כי “אין ספק שהותמ”ל זה סוג של נס לכל מי שעובד מול מוסדות התכנון. מדובר באור בקצה המנהרה, אבל לצערי זה אור חלש מדי ובמנהרה ארוכה מדי”. לדבריו, “רק 6% מהתכניות בהתחדשות עירונית זכו לאישור בותמ”ל בשנת 2019, ולכן צריך לקחת הכל בפרופורציה, אפשר וצריך לעשות הרבה יותר. נתניה ואור יהודה הן דוגמאות בגדר נס מבחינת לוחות זמנים. לכל חברה היום במגזר העסקי יש פילים לבנים שנמצאים במוסדות התכנון”.

וכך, למרות המחמאות שהותמ”ל מקבל, קשה מאוד להתנהל מול ראשי הערים שמסתובבים עם בטן מלאה על מתחמי ההתחדשות העירונית. “פעילות הותמ”ל מבורכת”. אמר בוועידה רוני בריק, בעלים משותף של קבוצת אשלי – לי.רן ונשיא התאחדות בוני הארץ לשעבר, “אבל כשראש עיר לא רוצה – אז זה לא יקרה ואנחנו מזהים יותר ויותר ראשי ערים שעצרו מבחינה פוליטית את כל התכניות להתחדשות עירונית בערים שלהם ויוצרים ליזמים ולקבלנים המשך של חוסר ודאות מוחלט ולכן אנחנו נראה ירידה חדה ודרמטית יותר בהתחלות הבנייה, דבר שישפיע על השוק כולו ועל מחירי הדירות”.  

870/135 ליינר ארטקל

בפאנל רחב בנושא הותמ”ל ככלי להתחדשות עירונית אמר בריק כי “ראשי הערים שלא רוצים אצלם בנייה גורסים ליזמים את התכניות, עוצרים להם תכניות למרות שכבר זכו במכרזים לרכישת קרקעות של רמ”י ועוד. המטרה של הותמ”ל לעזור ולסייע לראשי הערים, אבל אנחנו מזהים ערים ספציפיות שבוחרות לעצור הכל.

“בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות נבחרו 36 ראשי ערים חדשים, ולאחרונה חלק מהם החליטו לעצור הכל, את כל הבנייה בעיר. הם התאהבו בשם קוד ‘שיתוף הציבור’ ותוקעים תכניות ל-5 השנים הקרובות. לכן הותמ”ל הוא כלי מצוין ועל המדינה למצוא דרך להאריך את הפעילות של אותה ועדה. המדינה גם צריכה לייצר מיני ותמ”ל בהליכים מזורזים שמתאימה לערי המרכז ולתכניות קטנות יותר. היא גם צריכה להכניס את היד לכיס ולייצר זהות אינטרסים עם ראשי הערים ולא הבנייה באותן ערים תשותק לחלוטין”.

דניאלה פז ארז, מנכ”ל ובעלים בחברת הייעוץ פז כלכלה והנדסה, ציינה בפאנל כי “לקידום תוכניות של התחדשות עירונית במסגרת הותמ”ל יש שלושה יתרונות מרכזיים. בראש ובראשונה – קיצור לוחות הזמנים שמייצרים וודאות לכל המעורבים בתוכניות, לעיריות, לתושבים וליזמים. ביהוד ניהלנו את התכנון של תוכנית התחדשות עירונית למתחם מוהליבר עבור העירייה והתוכנית הוכנה להפקדה תוך 10 חודשים בלבד, ללא הותמ”ל זה היה לוקח 10 שנים, אם בכלל”.

פז ארז הוסיפה כי “יתרון נוסף הוא היכולת של הותמ”ל לטפל בבעיות מורכבות כמו אתגרים תשתיתיים. כך לדוגמא תכנית שאנחנו מנהלים בלוד למתחם הס-גולדברג, כוללת הפרדה מפלסית, וסיטואציה של תכנון לצד 7 מסילות רכבת בלב העיר, כאשר בתחום רצועת המסילה מקודם תכנון מפורט להכפלת המסילה ולחישמולה ולמיגון אקוסטי שהתייחס למצב הקיים בלבד.

“במסגרת תהליך התכנון היה ביכולתה של הותמ”ל לאפשר את הכללת ההפרדה המפלסית ואת רצועת המסילה בתחום התכנית ובתוך כך להשפיע על המשמעויות שהן מייצרות על הסביבה הבנויה. הותמ”ל, לאור העובדה שהוא גובר על היררכיות תכנון אחרות,  מצליח לקדם תכניות בקנה מידה גדול דבר שמייצר ראיה מערכתית ומרחבית להבדיל מתכנון נקודתי ומוגבל בתחומו”.

כך החמיאו הדוברים לותמ”ל והצביעו על מקרים ספציפיים בהם הותמ”ל סייעה לקדם תוכניות. במהלך הפאנל הציג ראש העיר קריית גת אבירם דהרי את השיגי הותמ”ל בעיר. עו”ד שי אליאב ואדם צסוואן ממשרד גינדי כספי המחישו את דבריו של דהרי והראו כיצד תכנית בקריית גת שנדונה בוועדה המחוזית ולאחר מכן בותמ”ל עברה בהצלחה. מתברר שהוועדה קיצרה את לוחות הזמנים מבלי לפגוע בתכנון.

עו”ד אליאב הסביר כי “הותמ”ל יצרה אטמוספירה בריאה שמחלחלת למטה. הדיונים בותמ”ל מעמיקים ולפעמים מתמשכים אל תוך הלילה. בוועדות האחרות לעומת זאת, בגלל התארכות הזמן, בחלק מהמקרים כבר נוצרות תכניות שהן טלאי על טלאי, ראשי ערים מתחלפים, חברי וועדה עוזבים וחלק מהתכניות כבר לא רלוונטיות. בותמ”ל בדיוק להיפך, התכניות רלוונטיות ומעודכנות כי הן מקודמות בלוחות זמנים מהירים”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה