התחלואה גוררת את אירופה מטה

אירופה חולה והמאבקים עם בריטניה ידחפו את הבנקים המרכזיים להגיב ואת המטבעות כלפי מטה • ביום חמישי החלטת בנק ישראל – סיכוי טוב שנראה הרחבה בהרחבה

אירופה, ברלין | צילום: Sean Pavone, שאטרסטוק

נתוני התחלואה באירופה ממשיכים לעלות, וסך המקרים היומיים עבר את ארה”ב (שגם בעלייה). כרגע, הממשלות לא מכריזות על הגבלות מחמירות כמו ברבעון השני, אלא יותר ממוקדות אך הסיכוי להחמרה בהגבלות עלה. הדבר יבוא לידי ביטוי עם היחלשות בפעילות הכלכלית ברבעון האחרון. בעקבות זאת אנו מאמינים שהבנק המרכזי בגוש האירו יעדכן כלפי מטה את תחזיותיו (בדצמבר) במקביל להרחבת הרכישות ואולי יבצע הפחתה נוספת של ריבית הפיקדונות.

מי שמסתמנת כרגע כאחת החוליות החלשות באירופה בשל המשבר (עדיין נחשבת לחלק מאירופה) היא בריטניה, כאשר חברת הדירוג Moody’s הפחיתה את דירוג האשראי שלה מ- Aa2 ל  Aa3 בשל הפגיעה החמורה בכלכלה ובשל הקושי להגיע להסכם סחר עם האיחוד האירופאי. בסופ”ש האחרון הודיע ראש הממשלה על הפסקה של השיחות הרשמיות ואיים שמדינתו לא תחתום על הסכם עם סיום תקופת ההסתגלות בסוף השנה. הדברים תרמו להיחלשות נוספת של הפאונד ומקרבים את הבנק המרכזי למהלך קיצוני של ריבית קצרה שלילית במידה והאיום של ברקזיט ללא הסדר יתממש.

250/200 סייד בר + קובייה

בארץ 

מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר ירד ב-0.1 אחוז. במבט קדימה, התחזית הראשונית שלנו למדד אוקטובר היא לעלייה של 0.2 אחוז (עליית מחירי המזון לאחר החגים ובסגר ועלייה עונתית במחירי ההלבשה וההנעלה עם תחילת עונת החורץ), ומינוס 0.3 אחוז במדד נובמבר (ירידה במחירי הפירות והירקות, ירידה עונתית במדד הדיור ובמחירי הנופש). התחזית ל-12 המדדים הקרובים נותרה על 0.5 אחוז. חשוב להדגיש שיש אי-וודאות לגבי מדידת סעיפי ההלבשה והנופש במדדים הקרובים, בשל המגבלות על הפעילות, ולכן נמתין להבהרות של הלמ”ס סמוך למועד הפרסום.

Inner article

מדד אוקטובר לא משנה את הערכתינו מהשבועות האחרונים שבעקבות חוזקו של השקל, הציפיות הנמוכות לאינפלציה וכמובן הפגיעה בכלכלה בעקבות ההגבלות שבחמישי הקרוב בנק ישראל, יאותת שהוא מוכן להגדיל את תוכנית רכישות האג”ח הממשלתיות, ימשיך לתמרץ את הבנקים להגדיל את האשראי ולהקל בתנאים, ואולי אף יבצע הפחתה סמלית של הריבית.

 

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה