התיבה נפתחה | אלה הישראלים של מסמכי פנדורה

למעלה מ-600 עיתונאים חוקרים נטלו חלק במלאכת פיענוח ותחקור כ-12 מיליון מסמכים שהודלפו מ-14 חברות ברחבי העולם, על מנת לעלות על עקבותיהם של מנהיגים ופקידי ציבור שהינם בעלי חברות קש וחשבונות בנק אנונימיים, כמו גם כאלו המחזיקים במטוסים פרטיים, יאכטות, אחוזות ויצירות אמנות שונות | לצד ח"כ ניר ברקת והשר לשעבר חיים רמון, מככבים עוד למעלה מ-550 ישראלים כמעורבים בפעילות במקלטי מס | הביטויים: 'ישראל' ו'דרכון ישראלי' מופיעים בעשרות אלפי מסמכים

ניר ברקת (צילום: יונתן סינדל | פלאש 90) וחיים רמון (צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה, ויקיפדיה)

בשנים האחרונות עקבו בארגון ICIJ – גוף בינלאומי של עיתונאים חוקרים, אחר מנהיגים רבים בכל רחבי העולם, העושים שימוש בקשריהם ובממונם להסתיר מהלכים כלכליים ועסקאות על ידי חברות קש ושאר תרגילים פיננסיים, על מנת שלא להתעמת מול הציבור המביע את אמונם בהם. אמון – שעלול להיסדק עם היוודע דבר המעללים הכלכליים, שאף אם הונאה שוחר ומרמה אין בהם, עדיין הם אינם מריחים טוב, ובעלי העניין מעדיפים שלא נדע מהם. ולראיה, האפלה שהם מטילים על פעולות אלו הנערכים במקרים רבים במקלטי מס.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת בכל רחבי העולם, למעלה מ-600 עיתונאים חוקרים נטלו חלק במלאכת פיענוח ותחקור כ-12 מיליון מסמכים שהודלפו מ-14 חברות ברחבי העולם, על מנת לעלות על עקבותיהם של המנהיגים בעלי חברות קש וחשבונות בנק אנונימיים, כמו גם כאלו המחזיקים במטוסים פרטיים, יאכטות, אחוזות ויצירות אמנות שונות. מאות העיתונאים הגיעו למלאכה מכל רחבי העולם, ואף לישראל הייתה נציגות במלאכה, העיתונאים אורי בלאו ודניאל דולב מטעם גוף התקשורת "שומרים".

לא רק נציגות חוקרת יש לישראל, גם בעלי עניין שניסו להסתתר בצללים נחשפו אמש, בחשיפת המסמכים שקיבלה את השם "פנדורה", ביניהם ניתן למצוא את מי שכיהן בתפקיד ראש עיריית ירושלים – חבר הכנסת ניר ברקת שלטש עיניו לתפקיד שר האוצר בממשלתו של נתניהו, כמו גם שר המשפטים לשעבר ואיש העסקים בהווה חיים רמון.

בנוגע לברקת חושפים מסמכי "פנדורה" כי עם כניסתו לתפקידו בעיריית ירושלים לאחר קריירה מוצלחת במיוחד בעולם העסקים, הפקיד ברקת את מניותיו בנאמנות עיוורת, כך גם נהג עם היבחרו לכנסת ישראל. אך על פי המסמכים הנאמנות העיוורת שבידיה הופקדה מלאכת שמירת מניותיו של ברקת היא לא אחרת מאשר אחיו – שותפו אלי ברקת.

חבר הכנסת בהווה, ואיש העסקים וראש עיריית ירושלים בעבר, מיהר להתגונן ופרסם עם פרסום הדברים הודעת התנערות: "ניר ברקת הוא מחלוצי ההייטק בישראל וגאה להיות שותף להקמתן של צ׳ק פוינט וחברות נוספות שהפכו לגאווה ישראלית לאומית וגלובאלית. ניר ברקת גאה על העובדה שמאז ומעולם שילם את המיסים שלו באופן מלא בישראל ומקפיד לעבוד בעבור שקל לשנה בכל תפקידיו הציבוריים. עם כניסתו לזירה הציבורית לפני כ-18 שנים, הוא העביר את הניהול על כל עסקיו לאחיו ועם בחירתו לכנסת הגיש מסמכים לניהול עיוור בתוספת הצהרת הון מלאה לוועדת האתיקה וביקש את הנחיותיה כפי שמתבקש. יצוין כי החוק מאפשר לחבר כנסת להעביר את עסקיו לניהול עיוור לקרוב משפחה שהיה שותף לעסקיו בעבר. קשה לנתק את האינטרסים הפוליטיים שבחשו בפרסום ״תחקיר״ מגוחך זה, מהעובדה שברקת מסומן כאחד המנהיגים שעשויים להחזיר את הליכוד לשלטון".

לצד ברקת בולט ברשימה שר המשפטים לשעבר חיים רמון, המוזכר שם יחד עם איל ההון מרטין שלאף. כן, זה המוכר לכם מדרישת הרשויות בישראל שיגיע לחקירה בישראל במסגרת החקירות שהתנהלו נגד שר האוצר אביגדור ליברמן, כמו גם קשריו הרבים והענפים עם בכירי הפוליטיקה בישראל.

על פי הדיווחים, רמון נחשד שהיווה בעצם איש קש, שקביל לשליטתו חברה לה חובות של כ-50 מיליון יורו, כאשר בבעלות החברה רק שליטה על קרקעות במונטנגרו בסך של כ-14 מיליון יורו. ואכן, מהמסמכים עולה כי לכאורה אין היגיון כלכלי במהלך שלו. כאשר בצל חובות העתק ההפסדים השנתיים עמדו על מאות אלפי יורו בשנה, כשהמוכר, איל ההון שלאף מחזיק בנוסף באפשרות לרכוש את החברה חזרה. בנוסף לצעדים פיננסיים תמוהים רבים ונוספים שעשו השניים, המגיעים גם לחברה שהקים רמון יחד עם נוספים במקלט המס הקפריסאי. בתגובה מפורטת שהעביר רמון הוא טען כי הוא נקרא אל הדגל על מנת לחלץ את הפרויקט התקוע, ומעשיו נקיים, לצד ההצהרה כי הרשויות בקפריסין דווחו על כל הדו"חות וניהול הספרים הפיננסיים של החברה. כך גם שאר המעורבים בעניין בתגובות ארוכות ומפורטות מסבירים את הצעדים שלטענת עורכי התחקיר הם תמוהים.

למעלה מ-550 ישראלים

ברקת ורמון לא הישראלים היחידים שהוזכרו ברשימה, לצדם מככבים עוד למעלה מ-550 ישראלים כמעורבים בפעילות במקלטי מס, אך חשוב להדגיש, כי לא כל המוזכרים בכתבה מעשיהם אינם חוקיים או לא מוסריים, בעקבות כך שהחוק הישראלי אינו אוסר על השימוש במקלט מס.

בנוסף, על פי הדיווחים, ישראל מוזכרת בעשרות אלפי מסמכים, כשגם הביטוי "דרכון ישראלי" מוזכר במיליוני המסמכים שנחשפו ונחקרו, אלפי פעמים.

כמובן שלא רק ישראל מוזכרת ב-12 מיליון המסמכים. בין מעל ל-300 המנהיגים, ביניהם עשרות ממנהיגים עולם בכירים ביותר, המגיעים מקרוב ל-100 מדינות מכל רחבי העולם ששמותיהם עולים מהתחקיר הנרחב בולטים מלך ירדן עבדאללה השני, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ראש ממשלת צ'כיה אנדרי באביש, נשיא אזרבייג'ן אילהאם אלייב, כך גם מוזכרים נשיאי אוקראינה, קניה ואקוודור, לצד מיליארדרים שועי עולם ומנהיגים רבים ונוספים, שפעילות הצללים שלהם, והכסף הרב שהם ניסו עד כה להסתיר, הוצב בעל כורחם באור הזרקורים.

תגובה אחת ל: "התיבה נפתחה | אלה הישראלים של מסמכי פנדורה"

  1. חחחחח… זהו?? בחרתם רק את ברקת ורמון?? מה האינטרס שלכם מאחורי פרסום הפרטים על שני אלה בלבד… מה אתם מסתירים?? שוב מערבים פוליטיקה וניסיון לפגוע במי שמתנגד לממשלת השינוי לרעה?? אתם שקופים..

כתיבת תגובה