התייצבות מסוימת בשוק ההון עם מגמות מעורבות בסיום יום המסחר

בנק ישראל מתערב באמצעים מוניטריים על מנת למתן את התנודתיות בשוק ההון • עליות בשערי מחזיקות רשתות המזון לעומת ירידות במחזיקות הקניונים • חברות הגז והאנרגיה מתקנות מעט את קריסות השבוע החולף

חברות האנרגיה מתחזקות מעט | צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

הבורסה נסגרה היום במגמה מעורבת לאחר מחזור מסחר ער שהסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל. המסחר בבורסה התקיים היום כרגיל, זאת לאור הגדרתה של הבורסה הישראלית כמפעל חיוני. בנוסף, התנהל המסחר בצל הירידות החדות בשבוע שעבר, לצד העליות בסוף השבוע בוול סטריט.

נראה שהחלטת בנק ישראל מהבוקר, להתערב בשוק הפיננסי, על מנת להרגיע מעט את התנודתיות, עובדת, ולראשונה אחרי ימים אדומים לחלוטין, אנו רואים עליות בחלק מהמדדים.

בהודעת הבנק נאמר, כי לאור התנודתיות הגבוהה בשווקים הפיננסיים בעולם ובישראל, בנק ישראל יפעיל מהיום כלים נוספים במסגרת ביצוע המדיניות המוניטרית.

בנק ישראל יפעל בשוק הפתוח וירכוש בשוק המשני, אג"ח ממשלתיות מסוגים שונים ולתקופות שונות, לפדיון בכמויות הנדרשות, על מנת לוודא ששוק האג"ח הממשלתי מתפקד כיאות. בנוסף, בנק ישראל יבצע עסקות ריפו עם אג"ח ממשלתי, כבטוחה מול מוסדות פיננסיים.

מטרת צעדים אלו, היא למתן את התנודתיות החריגה ולהגדיל את הנזילות בשווקים הפיננסים שבהם פועלים הגופים הפיננסיים השונים, העסקים ומשקי הבית. בנוסף, צעדים אלו יגבירו את האפקטיביות של המדיניות המוניטרית- הם יחזקו את התמסורת מהריבית שקובעת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, גם לשיעורי הריבית לטווחים הארוכים יותר.

כלים אלו מתווספים למכלול הכלים בהם בנק ישראל משתמש על מנת להשיג את מטרותיו: יציבות מחירים, תמיכה במדיניות הכלכלית של הממשלה וביציבות המערכת הפיננסית.

בנק ישראל יבחן מעת לעת את דרכי הפעולה בכלים אלו ויתאים אותן לפי הצורך.

ולנתונים עצמם, מדד ת"א 35 עלה ב-3.6% לרמה של 1,296 נקודות. בזמן הפתיחה התרחשה פעמיים פתיחה אנגלית המבטאת דחייה של הפתיחה ב-3 דקות, עקב תנודה חדה במניות במדד ת"א 35, אך לאחר מכן המסחר התמתן. מדד ת"א 125 עלה ב-2.74%, ת"א 90 עלה ב-0.13%.

מניות מפעילות הקניונים, נסחרו היום על רקע סגירת שעריהן לקונים ומבלים, למעט חנויות המזון (הלא מוכן). כמו כן ריחפו באוויר, כוונותיהן או הודעותיהן של חלק מהרשתות השוכרות שטחים נרחבים בקניונים, על הכוונה להקפיא תשלומים. מניית קבוצת מליסרון המחזיקה בחלק נרחב מהקניונים המובילים בישראל צנחה בכ-6.67%, ואילו מניית רבוע נדלן אבדה 5.03% מערכה. מנגד, מניית המשביר – שהודיעה היום על סגירת הרשת עד ל-18 באפריל – זינקה ב-6.02% ואילו מניית ארנה גרופ עלתה ב-3.23%.

המרוויחים העכשוויים מבהלת הקורונה, הם רשתות המזון, שהבהלה לקניות הריצה עשרות אלפי קונים אל הסופרים ורוקנו את המדפים. מניית פרשמרקט עולה ב-1.06%, ויקטורי מזנקת ב-7.53%, שופרסל נוסקת ב-13.74%, רמי לוי הוסיפה לערכה 3.94%, יוחננוף עלתה ב-6.31% ומניית טיב טעם התחזקה ב-5.54%.

עוד בולטות בעליות היום: מניית קבוצת דלק שאיבדה בשבוע שעבר יותר מ-80% מערכה, עולה היום ב-13.05%, כך גם עוד חברות אנרגיה, מחזירות לעצמן צבע ללחיים, כמו בזן (15.13), כיל (11.12) ואנרג'יאן (17.46). מניית חברת האשראי החוץ בנקאי, פנינסולה, מזנקת גם היא ב-11.22%, זאת לאור ההערכות, כי משבר הקורונה ייצור דרישה בקרב בעלי עסקים בישראל, לאשראי חוץ בנקאי, לאחר שיתקלו בקשיים בקבלת אשראי בנקאי, בתנאים של בנק ישראל. מניית לאומי הוסיפה לערכה 3.63% ומניית הבנק הבינלאומי מזנקת ב-7.01% לאחר דיווח על עליה ברווח הנקי.

המניות הדואליות הנסחרות בבורסת תל אביב, בורסת ניו יורק ובורסת אירופה, חזרו לבורסה, עם פער ארביטראז' חיובי, לאחר העליות בסוף השבוע בוול סטריט. בלטו היום בעליות מניית אופקו שזינקה ב-23.46% איי.אפ.אפ שעלתה ב-10.97%, אורמת טכנו שהוסיפה לערכה 9.52%, מניית לייבפרסון שעלתה ב-7.68%, מניית פריגו שנוסקת ב-8.66%, מניית נייס שהתחזקה ב-4.91% ומניית כיל שזינקה כאמור, ב-11.12%. גם מניית טבע עלתה היום ב4.38%.

כתיבת תגובה