התיירות תקבל סיוע: מה כולל מתווה התמיכה במפוטרים?

הממשלה אישרה את תכנית הסיוע לתיירות בסכום של 60 מיליון שקל לעסקים בתעשיית התיירות שנפגעו בעקבות המגבלות על כניסת תיירים לישראל • בינתיים, ההסתדרות ואל על חתמו על הסכם לתמיכה זמנית בעובדים • וכמה יעניק כל צד בהסכם?

הפגנה של עובדי אל על | צילום: ועד העובדים

בתום דיונים רבים הושגו הסכמות בין משרד האוצר ומשרד התיירות לבין התאחדות המלונות ולשכת מארגני התיירות הנכנסת, במסגרתן נקבע כי בתי מלון שנפגעו משמעותית בשל ההגבלות על כניסת תיירים מחו”ל לישראל וחוו ירידה של לפחות 40% במחזור העסקים, וכן מארגני התיירות הנכנסת, יקבלו סיוע כלכלי נוסף במהלך החודשים הקרובים. זאת, במטרה לסייע להם בהסתגלות למצב שבו טרם הוסרו המגבלות על כניסת תיירים לארץ.

מלבד הסיוע הכספי למלונות שעדיין לא שבו לפעילות מלאה מאז פרוץ הקורונה, נקבע בהחלטה כי תתאפשר כניסתם של עוד עובדים ירדנים ופלסטינים לעבודה בבתי המלון.

סיוע זה מצטרף לסיוע הניתן לבתי העסק במסגרת תכנית החל”ת החדשה והארכת המענק לעובדים בשכר נמוך (חל”ת גמיש). כעת המשרדים פועלים במשותף במטרה למצוא רשת ביטחון הולמת, באם יעלה הצורך, לענף התעופה ולשאר עובדי תעשיית התיירות.

שר התיירות, יואל רזבוזוב אמר היום כי “אסור לתת לבתי מלון להיסגר. זה עניין של ביקוש והיצע. פחות בתי מלון וחדרי אירוח יעלו את הביקוש ויובילו לעליית מחירים. בימים מאתגרים אלו חשוב הסיוע למארגני תיירות נכנסת. הם עוגן להכנסת מיליוני תיירים לארץ ויהיו אחראים להכנסת עשרות מיליארדי שקלים לקופת המדינה, ביום שננצח את הקורונה”.

תמיכה בעובדים

כזכור, בשל החלטת משרד האוצר לחדול מתשלומי חל”ת לגילאי 45 ומטה, מצאו עצמם במצוקה אלפי עובדים ועובדות בענף התעופה אשר עדיין לא שבו לעבודתם.

בינתיים, עד לחל”ת הגמיש שעליו הכריזו שרי האוצר והתיירות, איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות והנהלת אל על חתמו על הסכם במסגרתו תינתן תמיכה כלכלית לעובדי החברה המצויים עדיין בחל”ת וגילם מתחת ל-45, במימון משותף של החברה וההסתדרות.

 ההסכם – שיהיה תקף לשלושה חודשים – נחתם לאור החלטת הממשלה להפסיק אחרי 1 ביולי את תשלומי החל”ת לעובדים מתחת לגיל 45. בעקבות ההחלטה מצאו עצמם עובדים רבים בענף התעופה, שטרם התאושש ממשבר קורונה ועדיין מצוי בהגבלות חמורות, במצוקה קשה. נכון להיום, יותר מ-2,200 עובדי אל על עדיין בחל”ת, מהם כאלף מתחת לגיל 45.

יצוין כי העובדים אמורים לקבל מענקי סיוע נוספים מהמדינה, כאמור לעיל. לפי פרסום ב’גלובס’ כל צד בהסכם יעניק 666 ש”ח לכל עובד, כאמור, למשך שלשה חודשים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה