התמ”א החדשה: ממ”ד, בלי מרפסת והתחייבות למטראז’

דרעי מקדם במנהל התכנון תזכיר חוק שמציע תכנית חילופית לעיוותים שגרמה תמ”א 38 שתבוטל סופית ב-2021 • ממ”ד במקום מרפסת, שטחי ציבור ומסחר תחת הבניין במקום התחייבות ל-25 מ”ר • כך ייראה הליך חיזוק המבנים בישראל ביום שאחרי תמ”א 38

התחדשות עירונית | צילום: KN, שאטרסטוק

אחרי שנים ארוכות שבהן שלטה תמ”א 38 לחיזוק מבנים שהביאה לתוספת יחידות דיור ליזם ופינוי השטח לפינוי בינוי של מספר בניינים בו זמנית, תוך לקיחת צרכי התושבים בחשבון, מגיעה עתה ממנהל התכנון במשרד הפנים תכנית חדשה שהוגשה כתזכיר חוק.

החוק החדש, יחליף את תמ”א 38, ולפי תזכיר החוק וציטטות בYNET של מנכ”לית מנהל התכנון במשרד הפנים, הגב’ דלית זילבר, זו תהיה התכנית החילופית: היא תמשיך למגן את המבנים מפני רעידת אדמה אך לא תהיה בו סחבת וירידה באיכות הבנייה מצד היזמים.

תזכיר חוק התכנון והבניה שיפורסם להערות הציבור מציע, לפי הדיווח בYNET, לקדם שני מסלולים לחיזוק מבנים. התכנית מעניקה סמכויות לוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה שתדרוש את האישורים המתאימים ממהנדסים מלוים וחוו”ד מקונסטרוקטור שיסודות הבניין אכן יכולים לקבל את החיזוק. לפי התזכיר החדש יאושרו זכויות בנייה בהיקף של עד 200%.

היות וחלק מהבעיה של תמ”א 38 הייתה בשיווק קומות הקרקע כדירות גן/נכה וכדומה, עתה, בקומת העמודים ככל וזו קיימת, יוקמו שטחי מסחר ושטחי ציבור.

בנוסף, לא תהיה חובת תוספת של 25 מ”ר כמינימום לכל דירה, והחובה תהיה להוסיף ממ”ד בלבד. גם מרפסת לא תהא חלק אינטגרלי מהתחייבות היזמים לדיירים. הדבר יהיה נתון למו”מ בין הדיירים ליזם ובהתאם לגודל המגרש.

החוק החדש מקל גם על תכניות ‘פינוי בינוי’ ומבטל את הצורך בהגשת חוו”ד קונסטרוקטור לפני ההריסה. בתכניות ‘פינוי בינוי’ עד רבע משטחי הבנייה ישמשו לשטחי מסחר ומשרדים כשהיקף התוספת לזכויות הבנייה יעמוד על עד 350% לכלל  בנייני המגורים ושטחי המסחר והמשרדים. לשטחי ציבור יוקצו כ-15% משטח הפרויקט.

Inner article

לפי הדיווח, דנים עתה במנהל התכנון בהצעה נוספת שעלתה ולפיה יזמי התכניות לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה לא ייהנו עוד מפטור היטל השבחה כפי שהיה נהוג עד כה, והרשויות המקומיות יגדילו הכנסות (עד 50% מתוספת הערך של כל סך של מעל 150 אלף שקלים) בעת מכירת הנכס. המטרה העיקרית היא לזרז את הליכי אישור פרויקטים לחיזוק מבנים ולתקן את עיוותי התכנית הקודמת.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה