התקציב לקבר רשב"י – מהפיקוח על הבנייה? "לא", ענו באוצר

ועדת הכספים אישרה סך של כ-150 מיליון שקלים להקמת מוסדות דת, פיתוח תשתיות ועבודות בטיחות בקבר הרשב"י במירון, שיפוץ מקוואות בבית שמש, הילולת הבבא סאלי בנתיבות ועוד | משה גפני, יו"ר הוועדה ביקש לברר האם טענותיו של ח"כ ולדימיר בליאק נכונות | "אם כן, לא אעביר את התקציב" | באוצר השיבו בשלילה מוחלטת

קבר הרשב"י במירון | צילום: זאב שטיין

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני אישרה כעת העברה תקציבית בסך של כ-150 מליון שקלים עבור שירותי הדת. בתוכם הקמת מוסדות דת, פיתוח תשתיות ועבודות בטיחות בקבר הרשב"י במירון, שיפוץ מקוואות בעיר בית שמש, הילולת הבבא סאלי בנתיבות, תכניות קבורה עבור קברי אבות, תפעול בתי הדין הרבניים ושכר העובדים ברבנות הראשית.

אתמול האשים מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, חה״כ ולדימיר בליאק, כי "‏הביזה נמשכת. ‏מחר בשעה 9:30 תעלה לאישור ועדת הכספים פניה תקציבית על העברת 60.8 מיליון ש”ח לטובת המשרד לשירותי דת.

עוד כתב: “‏הסכום שלא נכנס לבסיס התקציב שאושר רק במאי השנה, אך כן מופיע בהסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות והציונות הדתית. ‏ישנם בפירוט ההעברה הזאת הרבה מאוד דברים מעניינים: 5 מיליון ש”ח למיזמים בתחום התרבות התורנית, 2.5 מיליון ש”ח להקמת מוסדות דת חדשים, 0.5 מיליון ש”ח להילולת הבבא סאלי, עוד הרבה מאוד כסף לתקציבי המועצות הדתיות, תמיכה בשירותי דת ובבתי הדין הרבניים.

הוא המשיך וציין: “‏מי ישלם על כל החגיגה המושחתת הזאת שאין לה תחתית? ‏ברור שאתם. ‏למשל, חלק מהכסף יקוצץ מתקציב היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה. ‏בשנת 2021 נהרגו בישראל בתאונות הבניה 32 פועלים, בשנת 2022 – 25 פועלים, רק ב-6 החודשים הראשונים של 2023 – 21 פועלים. יש מחסור בלתי נתפס בפקחים. אבל למי אכפת? ‏יש הילולת הבבא סאלי. ‏עוד 60.8 מיליון ש”ח יועברו מחר לעסקנים החרדיים, אחרי כמעט חצי מיליארד ש”ח בשבוע שעבר. ‏רק לפני כמה ימים הופסקה התכנית לקליטת המדענים העולים, בגלל מחסור תקציבי של 10 מיליון ש”ח בלבד. ‏הקואליציה הזאת מחסלת את עתיד מדינת ישראל. אהיה מחר בוועדת הכספים כדי לשאול את כל השאלות ולזעוק את זעקת הרוב הישראלי השפוי. ‏כי אסור לשתוק", סיכם בליאק.

בתגובה, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר הבוקר בישיבת וועדת הכספים: "אני מבקש לדעת בטרם שהסעיף עולה להצבעה. קראתי הבוקר בעיתונים שח"כ ולדימיר בליאק אומר שחלק מהתקציב הזה מגיע מתקציב הפיקוח על הבניה ואני מבקש לדעת האם זה נכון, באם כן אני לא מביא את הסעיף הזה להצבעה?

טל ישראלי, רפרנטית באגף התקציבים באוצר: "התשובה היא – לא!"

התקציב אושר כאמור ועבר.

כתיבת תגובה