ה-PHE הבריטי העלים עין מנזקי סיגריות אלקטרוניות?

האם הקביעה שסיגריה אלקטרונית מזיקה פחות ב- 95% מתגלה כפייק ניוז? • מומחה בריטי מוביל טוען, כי ה- PHE הבריטי קידם סיגריות אלקטרוניות והתעלם מראיות מדעיות • פחות מזיק, מצמצם סיכון או גורם ממכר?

סיגריה אלקטרונית של איקוס | צילום אילסוטרציה: shutterstock

הסיגריה האלקטרונית שנתקלה תחילה בסימני שאלה ובקשיי הסתגלות ניפצה בכוחה האלגנטי את תקרת הזכוכית ונהפכה למוצר המוני. יותר ויותר אנשים נצפים כשהם מוצאים מכיסם גליל פלסטיק או קופסה מלבנית ממתכת ומגישים את הפייה לשאיפה. ריח קסום של פירות או הדרים מתפשט בכל האזור.

המעניין הוא, שהסיגריה האלקטרונית הומצאה במקור לגמילה מעישון. ברשויות בריאות ברחבי העולם ובראשם ה-FDA התלבטו בשנים הראשונות האם מדובר במוצר רפואי שמיועד לגמילה או שיחול עליו דין מוצרי הטבק.

Box

גם בישראל הוקמה ועדה במשרד הבריאות לנושא לאחר שבתחילה הוטל איסור על ייבוא מוצרים מסוג זה אך לאחר מכן הותר הדבר באופן זמני. בשנת 2014 פורסמה טיוטת חוק שמטרתה למנוע שיווק, מכירה והפצה של סיגריה אלקטרונית בישראל. הנושא נידון בבג"ץ שדחה את טענות משרד הבריאות והפך את ההיתר הזמני ליבוא ושיווק סיגריות אלקטרוניות לקבוע.

לפני כחודש פורסמה הודעה דרמטית מטעם ה-FDA שיצרה טלטלה רבה אצל הורים לילדים ובני נוער שמעשנים סיגריות אלקטרוניות לסוגיהן. ה-FDA העלה חשד שסיגריות אלקטרונית גורמות לפרכוסים בקרב בני נוער.

ועדיין, הסיגריה האלקטרונית ממשיכה להיות שנויה במחלוקת. מתברר, שישנם רבים שמעולם לא עישנו בגלל האזהרות הרבות שמכילות הסיגריה הממוצעת, אולם צורכים בקביעות או לסירוגין את הניקוטין שבסיגריה האלקטרונית שנראית כתמימה ולא מזיקה.

בימים האחרונים נמתחת ברחבי העולם ביקורת קשה על רשות בריאות הציבור הבריטית, ה-PHE) Public health England), המהווה את זרוע הביצוע של משרד הבריאות בבריטניה, שפרסמה בעבר דו"ח חיובי המביע תמיכה בסיגריות אלקטרוניות והציגה אותן כפחות מזיקות כביכול ב-95%. ה-PHE מואשמת עתה בהעלמת עין והתעלמות מראיות מצטברות על ידי אנשי רפואה מובילים.

פרופ' מרטין מק'קי, רופא ומרצה לבריאות הציבור בבית הספר היוקרתי להיגיינה ולרפואה טרופית בלונדון (The London School of Hygiene and Tropical Medicine) שהנו מרכז לימודי לתארים גבוהים ובעל מוניטין בינלאומי באפידמיולוגיה אמר בנושא כי: "בריטניה איבדה את הדרך לעומת מדינות אחרות בעולם ביחס לבטיחות מכשירי האידוי. בעוד ארצות הברית מזהירה בני נוער מפני הסכנות של התמכרות לניקוטין בסיגריה אלקטרונית, ה-PHE הבריטי עשה ככל שביכולתו כדי לקדם סיגריות אלקטרוניות ובחר להתעלם מראיות ואזהרות על הסיכונים".

כמובן שמי שמביא את הדברים הם האגודה למלחמה בסרטן שנלחמים נגד העישון ונגד המחלות שהעישון מביא בעשנו. לדבריהם, חוות הדעת של רשות בריאות הציבור הבריטית משמשת כעלה תאנה ליצרני הסיגריות האלקטרוניות אשר חוזרים על המסר המטעה.

הדו"ח של רשות בריאות הציבור הבריטית (Public health England) הכפופה למשרד הבריאות הבריטי, משמש כטיעון המרכזי עבור החברות המשווקות את הסיגריות האלקטרוניות, אשר טוענות כי המוצר שלהן פחות מזיק, תוך שהן חוזרות פעמים רבות על המסר לפיו: "מעבר מעישון לשימוש בסיגריה אלקטרונית מצמצם את הסיכון שבעישון ב-95% וכמעט מבטל את סיכוני העישון הפסיבי".

Inner

באגודה למלחמה בסרטן מזכירים כי הם היו מהראשונים להזהיר מפני הנזק הבריאותי ולהטיל ספק בהמלצות הדו"ח הבריטי אשר בחר לצדד בסיגריות אלקטרוניות מבלי להתייחס להשלכות ארוכות הטווח שלא כולן עדיין ידועות, כולל בדיון ב-2018 בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

ד"ר דודי ביטון, רופא ורכז הסברה בכיר באגודה הסביר כי: "הטענה לפיה ישנה הפחתת נזק משוללת אחיזה מדעית, מכיוון ש – 95% פחות חומרים מזיקים, אינם מעידים על הפחתת נזק באותו שיעור". הוא הוסיף, כי "כעת ראוי לומר בבירור כי לא ניתן לטעון להפחתת נזק של 95%, או לחשוב שסיגריות אלקטרוניות יכולות להציל מדי שנה את חייהם של 7,600 מעשנים בישראל (מתוך 8,000 איש המתים מדי שנה מעישון)".

לטענתו מדובר בקביעה שנועדה לפתות מעשני סיגריות רגילות לעבור לסיגריות אלקטרוניות, במקרים רבים על חשבון גמילה מוחלטת, והחמור מכל – להכניס צעירים ונוער למעגל העישון. "לכן נראה שמדובר בהחלפת נזק יותר מאשר הפחתת נזק. צריך לדייק ולהיצמד לאמת המדעית. לטעון שסיגריה אלקטרונית פחות מזיקה מסיגריה רגילה, בשלב זה, שקול לטענה שהתקף לב פחות מזיק מסרטן".

כאמור, דו"ח הוועדה המייעצת ל-FDA  בנושא סיגריות אלקטרוניות הדגיש כי העדויות בנושא תרומתן של סיגריות אלקטרוניות לגמילה מעישון, הן מוגבלות ובמקביל מחקרים מראים כי השימוש בסיגריה אלקטרונית מגביר את הקושי להיגמל מעישון. הנתון הבריטי שבסיגריה האלקטרונית יש רק 5% חומרים מחוללי סרטן, כלומר 95% פחות לעומת סיגריה רגילה אינו כולל ראיות מדעיות לנזק מופחת באותו היקף.

ראוי לציין שבהודעת ה- FDA שהזכרנו בנושא הפרכוסים, הודגש שמדובר על 35 דיווחים אודות מקרים של התקפים בעקבות השימוש בסיגריות אלקטרוניות, בטווח של שמונה שנים, וכי עדיין לא ברור אם יש קשר ישיר בין השימוש בסיגריות אלקטרוניות, לבין סיכון להתקף.

כך או כך, כפי שקרה במשך שנים בסיגריה הרגילה, נמשיך גם כאן לראות התכתשות בין מצדדי הסיגריה האלקטרונית לבין מתנגדיה, כשבינתיים נפתחים עוד ועוד מוקדי מכירה חדשים עם מוצרים אלגנטיים ומשוכללים, המציגים מנעד רחב מאוד של טעמים וריחות מפתים ביותר. הזהירות, לעולם משתלמת. 

Side
Inner

כתיבת תגובה