והגדת לסמארטפונך | הטלפון החכם ‘מאזין’ לנו? • בדיקה

“אני בטוח שהסמארטפון שלי מאזין לי” – כמה פעמים שמעתם את זה? • כנראה שאתם ממש לא לבד • מומחה אבטחת מידע ביצע סקר בטוויטר שלו בו עלה כי 80% מהמשיבים מאמינים כי אכן מאזינים להם • האם זה אכן כך? • ומה חושב המומחה בעצמו על התוצאות?

מי מקשיב לי? | צילום: Pixabay

ישבתי עם אחי לשיחה. הוא הואיל בטובו לרדת מהדרום, וישבנו לקפה. הוא הזכיר את פייפר. אמרתי שאיני מכיר את האפליקציה. הוא אמר שלא השתמש בה אבל שמע עליה. המשכנו לסעוד. דיברנו על כך שהעולם התקדם. אחי אמר שהוא משתגע מזה שמה הוא מדבר מופיע לו כפרסומת בטלפון, בגלישה הבאה שלו.

הזמנו עוד מנה. יצאנו לסיגריה. חזרנו. הוא מוציא את הטלפון מתחת למפית (לא הרשיתי לו לקחת אותו לסיגריה, כדי שיהיה איתי, לא יבדוק סטטוסים) כדי לראות מה התחדש בזמן שנטש את סמארטפונו.

ומה הוא מראה לי? פרסומת לפייפר.

רואה? אמר לי.

ניצחת, השבתי.

ואני לעולם לא אדע אם צדק או לא.

מסתבר שהדברים הללו מטרידים יותר מאדם אחד.

הנה, בשאלה האם הסמארטפון שלכם מאזין לכם? התחבט גם ג’ק מור, מומחה אבטחת המידע של ESET שתהה: האם הרשתות החברתיות מצותתות לשיחות שלנו כדי להתאים לנו פרסומות, או שאולי בעצם כולנו מעט פרנואידים? הבדיקה שלו הובילה אותו לכתוב את המאמר הבא שממנו נצטט בשינויי עריכה קלים.

המומחה בודק

כולנו שמענו שהטלפונים שלנו יכולים להאזין לשיחות היום-יום שלנו כדי להפציץ אותנו בפרסומות מותאמות אישית. אך האם יש אמת בדבר? האם אי פעם בדקתם את התיאוריה הזאת ודיברתם על מוצר חסר חשיבות כלשהו, ואז חיכיתם בסבלנות האם באחת הרשתות החברתיות הופיעה פרסומת לאוטם שקיות או לנפה ריחנית שעליה דיברתם? אם הפרסומת מעולם לא הופיעה, סביר להניח שכבר שכחתם מהמבדק. עם זאת, אם היא כן הופיעה, כנראה חשבתם שמכשיר הטלפון שלכם מאזין לכל מילה שלכם ופגע בפרטיות שלכם.

אפשרות ההאזנה (לכאורה) של הרשתות החברתיות עוררה דיונים רבים, ומשתמשים רבים דיווחו על כך שראו פרסומות מותאמות-אישית למוצרים ושירותים יחודיים אליהם לאחר ששוחחו עליהם בשיחת יום-יום רגילה. עם זאת, חשוב לציין שהאזנה כזאת, כך שהמשתמש אינו מודע לה, אינה חוקית ואף קשה לביצוע מצד החברות המפעילות את הרשתות.

לכן החלטתי לגלות מה משתמשי טוויטר חושבים על הנושא, ויצרתי סקר שבו שאלתי את הנשאלים האם הם חושבים שהטלפון או האפליקציות שלהם מאזינות להם. הסקר זכה ל-234 הצבעות, שמתוכן 80% מהמשתתפים טענו שהטלפון שלהם מאזין להם. זוהי תוצאה מאוד מעניינת, במיוחד מכיוון שרוב העוקבים והציוצים-מחדש (שיתופים, retweets) מגיעים מקהילת אבטחת המידע.

דבר המומחה

בואו נחשוב רגע על מצב בו הרשתות החברתיות אכן היו יכולות להאזין.

ראשית, עלינו לשים דעתנו לכך שמצב כזה יהיה סקנדל ענק שרק מחכה להיחשף. ואכן, אם מצב כזה היה נחשף, שירותי הרשתות היו נתבעים באופן חסר-תקדים, מה שעלול לגרום גם לפשיטת רגל שלהם ולהיעלמותם מהמפה.

רגע, הנה תוצאות הסקר שלי בטוויטר – 80% מאמינים שהנייד מאזין להם:

התוצאות: 80% מהנשאלים בטוחים שמאזינים להם בסמארטפון

המספרים מספרים

שנית, בואו נדבר רגע על נפח האחסון שנדרש כדי להאזין לשיחות שלנו. אם נרצה להקליט קטע שמע, הקלטה של שיחה כללית תדרוש כ-115 מגה-בייט לשעת דיבור (עומק של 15 ביט, בערוץ אחד). ניקח בחשבון שביום ממוצע אנחנו ערים כ-15 שעות (הוצאנו מהחשבון את הדיבורים מתוך שינה ואת המחשבות – למרות שזה יכול להיות מעניין מאוד!)

עם זאת, לא כולנו מדברים במשך כל היום, אז בואו ניקח בחשבון רק רבע מהכמות הזאת. אם כן, אנחנו מדברים על 430 מגה-בייט של אודיו לאדם אחד ביום אחד. ברשת אינסטגרם יש 800 מיליון משתמשים, מה שאומר שאם הם יקליטו את השיחות של כל המשתמשים בתוכנה, הם יצטרכו לאחסן כ-344 פטה-בייט (1015 בייטים) ביום. כדי לשים את הנתונים האלה בקנה-מידה, נציין שכיום מיוצרים בכל רחבי העולם כ-2500 פטה-בייט של נתונים. האם הרשתות החברתיות יוכלו לעבד כמות נתונים כזאת בכל יום, גם אם הנתונים היו מכווצים?

סמארטפון. אילוסטרציה. צילום: HTeam | שאטרסטוק

התאוריה הסבירה ביותר אומרת שהרשתות החברתיות לא יוכלו להתמודד עם כמות כזו גדולה של מידע בכל יום, ובוודאי לא לבחון את כל הנתונים האלה ולנצל אותם. הרבה יותר קל לנתח את נתוני המשתמשים בדרכים אחרות ובכך ליצור פרופיל שלהם באמצעות נתונים שכבר נמצאים ברשת. פרופיל מסוג זה יכול לכלול את גילכם (על פי תאריך לידה שהזנתם או על פי תוכנות לניחוש הגיל), מינכם, ניתוח תחומי העניין שלכם על פי תמונה, ניתוח של הכותרות וההאשטגים בפוסטים שאתם מסמנים עליהם “לייק” – אפילו של הזמן שאתם משקיעים בקריאה של כל פוסט, לעומת פוסטים שאתם מדלגים עליהם.

 

 

Inner article

ופה נמצא החלק המעניין. האם שוחחתי על משהו שקשור לפריטים ברשימה הזו? ייתכן וישנה סיבה טובה להופעתן של כל אחת מהפרסומות האלה, ולכן אני מציג את התיאוריה שלי בנוגע למקורן של חלק מהפרסומות:

משקפות לסנובורד: ציינתי בפני כמה אנשים שאני עוסק בסנובורד, אבל האם האפליקציות הקשיבו לשיחות האלה? לא. אני עוקב אחרי מספר חברות סנובורד, ומסמן “לייק” על הפוסטים שלהן באופן קבוע. נוסף על כך, אני כותב את הבלוג בחודש דצמבר – זמן השיא של ענפי הספורט החורפיים בחצי הכדור הצפוני (אינסטגרם גם יודעים שאני נמצא שם – מתוך נתוני המיקום, הטלפון והכתובת הפיזית שציינתי בפרופיל שלי).

תרופות נגד שיעול – הלכתי להיבדק בדצמבר 2019 ואכן השתעלתי למשך זמן מה, אך הכרתי יותר אנשים שסבלו משיעולים באותה תקופה מאנשים שאינם סובלים, ומכאן אני מגיע למסקנה שזהו זמן השיא גם לפרסומות למוצרים האלה. נוסף על כך, פרסומות לתרופות נגד שיעול הופיעו גם בטלוויזיה באותה התקופה, ואני לא חושב שהפרסומות בטלוויזיה מותאמות לכל מה שאנחנו אומרים ליד הטלפון שלנו. לפחות בינתיים.

מכוניות פולקסוואגן: אני בן 38 עם משפחה של ילדים קטנים שאוהב את השטח. אני מתאים מאוד לנתונים הדמוגרפיים של אדם שירצה מכונית של פולקסוואגן.

המבחן: חלק 2

לאחר מכן כיביתי את הרשאת המיקרופון באפליקציית אינסטגרם למשך שבועיים, וקיבלתי פרסומות מהגורמים הבאים:

 • בירת HopHouse;
 • תיקים לסנובורד;
 • גבינות מסופרמרקט “מוריסון”;
 • נעלי נייקי;
 • שוקולד של קדבורי.

תיקים לסנובורד הם די דומים לפרסומות שראיתי לפני כן. הפרסומות לבירת HopHouse, לגבינות ולשוקולדים כנראה הופיעו מכיוון שהמבחן התחיל שבועיים לפני חג המולד. הפרסומת לנייקי מעניינת מאוד מכיוון שרכשתי נעלי נייקי באינטרנט לפני זמן-מה, כך שאני מאמין שהנתונים שתומכים ברכישה הזאת הגיעו מכמה מכשירים שאני משתמש בהם ובהם חיפשתי נעליים של נייקי, כל זאת בזמן שאני מחובר לפייסבוק.

מה שאנחנו רואים זה שהחברות האלה יודעות עלינו הרבה. האלגוריתמים שלהן הופכים אותן לחזקות ורווחיות יותר. האלגוריתמים האלה לא נוצרו כדי לחבר בינינו, אלא כדי ליצור רווחים לחברות מסחריות ולהרחיב את קהל הנחשפים אליהן באופן מדויק יותר. החברות לא רשאיות להאזין לנו ללא ידיעתנו, למרות שהרבה ניסויים בהם אנשים מנסים “להוכיח” שהן עושות את זה עשויים לגרום לנו להאמין שזה נכון. חלק מהאנשים טוענים שזה לא מטריד אותם כלל, אך חלק חושבים שזו הפרה של הפרטיות שלהם. חשוב לציין שאמזון מאפשרת לאנשים לבחור האם הם מעוניינים ששירות אלקסה יאזין לשיחות שלהם כדי להציע להם פרסומות ממוקדות יותר.

מי מחזיק באיזה מידע?

מבחינתי, השאלה הגדולה היא: האם ענקיות המדיה החברתית מסוגלות לקרוא את מה שאנחנו כותבים באפליקציות וואטסאפ, פייסבוק מסנג’ר ובשיחות הפרטיות באינסטגרם? כל השירותים האלה הם בבעלות פייסבוק, ולכן עולה השאלה: למרות שההודעות המועברות בשירותים האלה מוצפנות כדי למנוע ציתות אליהן מצד גורמי צד-שלישי (כמו גורמי אכיפת חוק או ממשלות סמכותניות), האם עדיין יתכן שמפעילי השירותים הללו יכולים לקרוא את תוכן ההודעות כדי להביא פרסומות ממוקדות יותר למשתמשיהם?

צילום: Stock Rocket, שאטרסטוק

גם אם כן וגם אם לא – האלגוריתמים הייחודיים והאינדיבידואליים שלהם מרשימים מאוד, ואף אחד לא יודע איך הם עובדים או מה הם באמת יודעים עלינו חוץ מדבר אחד – הם אוספים המון מידע רלוונטי ומותאם אישית שמצומד לכל משתמש באופן פרטי, והמידע הזה שווה להם מיליוני דולרים.

זכרו – אם אתם מקבלים את כל המוצרים האלה בחינם, כנראה אתם המוצר, חותם מומחה האבטחה את מאמרו.

שלחתי לאחי את המאמר והוא הגיב בקיצור: “אמרתי לך?!”.

 

מומלץ עבורך

6 תגובות ל: "והגדת לסמארטפונך | הטלפון החכם ‘מאזין’ לנו? • בדיקה"

 1. כמה שטויות בכתבה אחת, קודם כול גודל המגה ביט לשעת הקלטה, ברור שאפשר להקליט באיכות גבוהה, אבל אם תוכנה רוצה רק ליירט רק רצף מילים כמו “אני רוצה לקנות____” מדובר בפחות מעשירית מצריכת המקום.
  דבר שני אז קיבלת משקף של סנובורד בפרסומת זה לא סותר! זה רק אומר שזה חלק מהאלגוריתם.
  פעם הבאה לפני שאתה כותב מאמר כזה פשוט תעשה ניסויי עם עצמך, תחפש מילים אקראיות שלא חיפשת אותם בעבר, כמו לדוגמה “אני רוצה לקנות מלגזה” ואז תעשה מאמר עם האזנות המכשיר

 2. לגבי כמות האיחסון זה לא כזה בעיה כי אפשר לשמור לשעה וימחק כמו סטטוסים שנימחקים אחרי 24 שעות טפשר לשמור תהקלטות למשך שעה או פחות חוץ מזה שיש רובוט (במכשיר כמובן) שיכול לקלוט דיבורים בהקשר ל… ולא חייב שאדם ישמע

 3. קודם שהעוזרת הדיגיטלית של אנדרואיד תצליח להבין את המבטא שלי ואולי קצת עברית… כל פעם שאני מנסה לתת פקודה קולית ברורה, אני צריכה לצעוק אותה למיקרופון, וחצי מהזמן זה לא עובד. אין סיכוי שחברה אמריקאית או סינית יכולה לעקוב אחרי בצורה אוטומטית. אם זה לא אוסף של ישראלים בקצה השני, זה לא סביר בעליל.

 4. אני לא יודע אם זה קונספירציה, אבל עובדה אחת אני יכול לספר לכם, שפעם אחת שוחחתי עם כמה חברים ואחד מהם דיבר על אלי יצפאן, על קליפ מסויים, אני עם סירטונים של אלי יצפאן אין לי כלום ובוודאי לא עם סרטון ספציפי, אחרי בערך שעה פתחתי את יוטיוב והסרטון הזה קפץ לי מבין הראשונים..

 5. ציטוטים לטל’ שלנו לידעתכם אף אחד לא יושב ומצוטט היום הגענו לבינה מלכותית
  שהיא עושה את כל העבודה

 6. הכי טוב מכשיר כשר, יןם איך לשלוח פרסומות גם אם ירצו

כתיבת תגובה