וואקום שלטוני? וואקום נדל”ני!

מדינת ישראל לא רק בוואקום שלטוני אלא גם ובעיקר בוואקום נדל”ני • ניר שמול מנכ”ל חברת שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית בטוח: מדינת ישראל נמצאת בוואקום נדל”ני גדול וקרב היום בו לא יהיו מספיק דירות ובניינים לרכישה • כתוצאה מכך, לדעתו, מחירי הדירות יאמירו ושוק הנדל”ן יכנס לסחרור מטורף 

בנייה | צילום אילוסטרציה: ליאור מזרחי, פלאש 90

מדינת ישראל נמצאת בשנה וחצי האחרונות בוואקום נד”לני. הוואקום הנד”לני ניתן לזיהוי באמצעות מספר גורמים, להלן כמה מהם: 

קיימת עלייה של כ-3% במחירי הנדל”ן בממוצע בישראל בשנה החולפת ובאזור המרכז קיימת עלייה של עד 10% . בנוסף, ניתן לראות כי עפ”י הערכות בשוק קיימת עלייה של כ-30% בכמות העסקאות, ברבעון האחרון של שנת 2019 ולעומת זה ניתן לראות ירידה של כ-20% בהתחלות הבנייה, עפ”י נתוני הלמ”ס.  

250/200 סייד בר + קובייה

בנוסף, קיים סימן שאלה גדול לגבי התכנית הממשלתית “מחיר למשתכן” ונוצר ריק גדול כי אין תכנית ואין ממשלה שתחליט על תכנית אחרת או שתניע את התכנית הקיימת. 

עפ”י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנה החולפת נולדו כ-200 אלף תינוקות וכ-50 אלף איש נפטרו. נבנו כ-47 אלף דירות. משמעות נתונים אלו שבארץ בונים דירות לפי מספר המתים ולא לפי מספר החיים והנולדים. 

מבחינה פיננסית, נעשו בשנת 2019 מספר מהלכים אשר גם הם תרמו ליצירת וואקום בשוק הנדל”ן כמו שיא במתן משכנתאות, ריבית מאוד נמוכה בבנקים והיעדר אלטרנטיבות והשקעה בשוק המניות. כתוצאה מכך חזרו משקיעים רבים לשוק הנדל”ן ואף הצליחו להתרגל למס רכישה של 8%  עבור דירה שנייה או לרשום אותה על שם בני משפחה אחרים. 

Inner article

כל הגורמים האלו יחד, חוברים וגורמים לכך ששוק הנדל”ן, בהיותו שוק העובד על צפי ותחזיות, נמצא כרגע בוואקום גדול מאוד ולא ירחק היום שלא יהיו מספיק דירות ובניינים לכמות האוכלוסייה ההולכת וגדלה, כתוצאה מכך מחירי הדירות יאמירו ושוק הנדל”ן יכנס לסחרור מטורף. 

כדי למנוע מצב זה על המדינה והממשלה אשר תקום בקרוב, להפשיר באופן מיידי קרקעות לבנייה, להציע תכניות אטרקטיביות ולתת תמריצים ליזמים וקבלני בנייה ולהתחיל לבנות דירות לפי מספר הנולדים ולא הנפטרים. ויפה שעה אחת קודם, שאם לא כן – הכאוס יהיה מאוד גדול!!!!

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה