ועדת הכספים אישרה כחצי מיליארד לקרן ערבות לעסקים

כחצי מיליארד שקלים ערבות מדינה שיעמידו הלוואות של 4 מיליארד שקלים לעסקים הקטנים והבינוניים • החשב הכללי: נעשים כל הצעדים לפשט ולקצר את התהליכים ובימים הקרובים יוצגו מסלולים חדשים לטובת עסקים גדולים עם מחזור של מעל 400 מיליון שקלים

שוק מחנה יהודה בסגר הראשון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

למען העסקים הקטנים והבינוניים על רקע נגיף הקורונה: ועדת הכספים הזמנית של הכנסת ה-23, אישרה היום העמדת ערבות מדינה, בכחצי מיליארד שקלים, שיעמידו לטובת העסקים, הלוואות בסכום של 4 מיליארד שקלים נוספים, בתנאים משופרים.

לצד כך, קרא יו”ר הוועדה הזמנית – ח”כ עודד פורר – לממשלה, להציג עד ליום חמישי תוכנית כוללת לסיוע למשק, על נגזרותיו השונות, ולפעול כגוף אחד ללא כותרות היוצרות פאניקה בציבור: “אנחנו חייבים לייצר יציבות בתוך אי היציבות הקיימת”. בנוסף, קראו חברי הוועדה לחשב הכללי, להגביר את קצב מתן ההלוואות ולהקטין משמעותית את הביורוקרטיה סביבן.

250/200 סייד בר + קובייה

במסגרת ההליך, אישרה הוועדה העמדת ערבות מדינה בסך 480 מיליון שקלים לבנקים שיעמידו הלוואות לעסקים, במסגרת צעד ראשון של פעילות קרן הסיוע הייעודית לעסקים, בשל התפשטות נגיף הקורונה. הערבות תעמיד לרשות הקרן 4 מיליארד שקלים למתן הלוואות לעסקים שנקלעו לקשיים.

קרן הסיוע הייעודית שהוקמה, תסייע לעסקים שנקלעו לקשיים תזרימיים, כתוצאה מהשפעות התפרצות נגיף הקורונה. בקרן בוצעו התאמות, על מנת לאפשר לעסקים נוספים, לקבל הלוואה בערבות מדינה, נוסף על אלה המקבלים סיוע מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה אשר גם במסגרתה בוצעו התאמות למצב.

כך, ההתאמות בקרן החדשה, יאפשרו גם לבנקים להרחיב את כמות וסך, היקף ההלוואות שיועמדו לעסקים, ויקלו ככל שניתן, על הקושי התזרימי שעסקים מתמודדים איתו בתקופה זו. במסגרת זו, יוקצו לפעילותה של הקרן הייעודית 4 מיליארד שקלים, זאת כאשר המדינה תקצה לבנקים שיצטרפו להעמדת הלוואות במסגרת הקרן הייעודית, 480 מיליון שקלים. בדיון הוצג, כי לטובת הלוואות לעסקים אלה, בערבות המדינה, מועמדים בסך הכל, 6 מיליארד שקלים בקרנות השונות.

במסגרת הדיון, הציג החשב הכללי את יתרונות המסלול, ונדרש מצד חברי הכנסת והקהילה העסקית לשיפורים הדרושים. חזקיהו התבקש ע”י יו”ר הוועדה הזמנית לפעול לקיצור סד הזמנים של מתן הלוואות, והשיב כי ישנה השתדלות לעניין כך, כולל מתן הלוואות גישור עד למתן אישור להלוואות.

Inner article

נציג איגוד המלונאות, ציין כי הענף קורס לגמרי, וכי ההלוואות המוצעות לא מספקות, והענף לא ישרוד את המשבר ללא סיוע משמעותי יותר. עסקים קטנים הציגו, כי הם זקוקים להלוואות קטנות יחסית, אך באופן מידי, והבירוקרטיה מקשה על כך.

החשב, רוני חזקיהו, השיב כי תוכנית סיוע לעסקים גדולים יותר, בעלי מחזור של למעלה מ-400 מיליון שקלים, תוצג בתוך מספר ימים, וציין כי מענים שונים מקודמים, כולל קיצור הבירוקרטיה, מענה למלכ”רים, וקיצור משך ההמתנה להלוואות.

בדברי החשב הכללי, רוני חזקיהו, ששודרו במסגרת שיחת וידאו, אל שני אולמות הוועדה בהם התקיים הדיון, נוכח המגבלות, אמר כי “ציפינו לפתיחת ועדת הכספים, והמתנו לכך. לעניין קרן הסיוע הייעודית בה אנו דנים ואותה אנו מבקשים שתאשרו, כבר בתחילת מרץ הבחנו, בהשפעה מידית על הכלכלה, ממשקי הבית ועד למגזר העסקי הגדול.

“פעלנו במסגרת הקרן לעסקים קטנים ובינוניים, לקחנו את היתרה שהייתה בידנו והפעלנו קרן מידית של 2 מיליארד שקלים, והסטנו אותה למסלול מיוחד לנפגעי הקורונה, לעסקים קטנים ובינוניים.

“כבר בימים האלה, נכון לאתמול, הקצב גדל בכ-300 בקשות ביום. זה אומר שהעסק עובד, נרחיב יותר מאוחר אודות הבירוקרטיה שחתכנו, כדי לאפשר מענה בזמן קצר יותר.

“אנחנו פונים אליכם היום כדי לאשר קרנות נוספות. התנאים החדשים שאנו מבקשים לאשר, הם תנאים משופרים משמעותית לעומת הקרן שכבד עובדת, ומה שיאושר יחול רטרואקטיבית על הקרן שהתחילה לעבוד מתחילת מרץ.

“אנחנו מבקשים 4 מיליארד שקלים לצרכי הלוואה באמצעות הקרן, אותם נחיל דרך אישור ערבות של 480 מיליון שקלים, ואז נבקש מכם לאשר סכומים נוספים. סה”כ יעמדו לרשותנו בזמן הקרוב כ-6 מיליארד, ככל שננצל ונראה שיש צורך, נפנה אליכם שוב לעניין הזה. הבקשה היא לאישור הערבות בגובה 480 מיליון שקלים כאמור. המדינה נושאת בסיכון במסגרת זו, אנחנו לא מזהים מחנק אשראי, אך ככל שנדע להשתתף בסיכון של הבנקים, אנו מאמינים שהברז של האשראי יפתח”.

רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים: “הקרן הזו תיבחן לא בזה שהיא קמה, אלא שהיא מחלקת את הכסף, שתוך כמה ימים היא תגמור את הכסף. חלקו את הכסף, אם יקימו קרן והיא לא תחלק, לא עשינו כלום”.

דובי אמיתי, יו”ר המגזר העסקי: “ערכנו המון שיחות, הורדנו הרבה חסמים, ההליכים שבוצעו הולכים לתת מענה ראוי. הנשיאות מתואמת עם המערכת הבנקאית, אנחנו חושבים שערבות של 10 אחוז של הלווה היא ערבות ראויה”.

יו”ר הוועדה הזמנית, ח”כ פורר, סיכם את הדיון בדרישה: “להציג תוכנית מסודרת ומלאה ביום חמישי. ב-10 תתכנס הוועדה ואני מבקש שיהיה נציג שיפרט את תרחיש הייחוס של הממשלה.

“אזרחי ישראל צריכים להכיר את התכנית הכלכלית, כי גם הם צריכים לבנות תכנית כלכלית. ארנונה, מיסים, הכל. כולל המגזרים השונים. אני מצפה שעד יום חמישי היא תוצג. נקיים דיון עם החשב למעקב.

“לעניין התוכנית שאנו מאשרים, אנו נדרוש להפריד בין מסלולים. אם עסק של קוסמטיקאית צריך תזרים לחודש, הוא לא יתקיים אם ימתין תקופה שעסק גדול יותר יעמוד בה. אנחנו נבקש מסלול הפרדה, של עד 150 אלף שקלים, וזה גם ישרת את בנקים.

“כן צריך לבחון כדי לראות איך מפחיתים את הערבות האישית ככל שניתן. התכנית שתוגש בחמישי תכלול גם את עולם המס. היעד שלנו כוועדה הוא לייצר כמה שיותר וודאות לעולם המלא אי הוודאות הזה”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה