וזה קרה: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במגזר הציבורי

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במגזר הציבורי • זאת על רקע הקיצוצים הצפויים בקרנות הפנסיה הוותיקות • הדבר מגיע לאחר שב-5 לחודש כבר התריעה כי תעשה כך, וחרף העובדה כי וועדת הכספים השיגה דחייה למועד הקיצוץ בכוונה למונעו • כעת, יו"ר ההסתדרות מתעקש על התחייבות בכתב

לוגו ההסתדרות

כפי שהבאנו לא מכבר, ההסתדרות הודיעה כי בכוונתה להכריז סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי, זאת על רקע הפגיעה הצפויה בקרנות הפנסיה הוותיקות. היום (א') זה קרה – וההסתדרות אכן הכריזה סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי.

אלא שלא ברור כלל מדוע ההכרזה באה כעת, לאחר שלפני כעשרה ימים פרסמנו כאן כי נדחה הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות וכי הם לא ייפגעו עד ינואר, וזאת בעקבות הדיון בוועדת הכספים, ולחץ שהפעילו חבריה והעומד בראשה, ח"כ משה גפני. כתוצאה מהדיון קיבלה רשות שוק ההון את הדרישה לדחות את הקיצוץ, צעד שיאפשר בחינת פתרונות ראויים לגירעון האקטוארי, כתחליף לקיצוץ שנקבע לחודש זה.

Box

'ביזנעס' מעריך בזהירות, שיתכן וההכרזה על סכסוך העבודה הכללי תלוי יותר ברצונו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד החדש להראות שהוא פועל ועושה למען הגמלאים. "לא נלך שולל אחר הבטחות שווא", אמר בר-דוד בעת שהוכרז סכסוך העבודה במגזר הציבורי ובשירותים נוספים, על רק משבר קרנות הפנסיה הוותיקות. בר-דוד הדגיש: "אני עדיין ממתין למסמך הרשמי מהממונה על שוק ההון, הדוחה את המועד הקובע לקיצוץ קצבאות הפנסיה מ-1/7/19. ככל שלא יתקבל מסמך כזה בהקדם, נפעיל את סכסוך העבודה המוכרז".

סכסוך העבודה יקיף מקומות עבודה במגזר הציבורי ושירותים נוספים כמפורט במסמך ההכרזה. בין היתר, הוא יחול על משרדי ממשלה ויחידות הסמך, המרכז לשלטון מקומי, בתי חולים ממשלתיים ועוד. הרשימה המלאה והמפורטת של כלל מקומות העבודה שבסכסוך תפורסם בהמשך.

בר-דוד אמר במהלך הישיבה: "רצינו להימנע מההכרזה על הסכסוך, אבל כנראה שבמדינת ישראל הדברים לא הולכים חלק כפי שהם משתקפים בתקשורת. בשבוע שעבר היה נראה שפתרנו את המשבר, חברי ועדת הכספים וגם השרים, בהתייעצויות עם ראש הממשלה – נתנו הוראה לדחות את התקנה. אולם, אחרי הפרסומים הודיע לי הממונה על שוק ההון והביטוח שהוא נכנס לשורה של התייעצויות משפטיות עם מנהל הקרנות, ורק לאחר מכן יחליט על צעדיו".

Inner

כך שלמרות שניתנה הוראה לדחות את הקיצוץ, בר-דוד מביע אי אמון מוחלט בוועדת הכספים. לדעתו "האיום עדיין לא הוסר, ולא קיבלנו אישור על דחייה של חצי שנה בקיצוץ, שזה הדבר הכי ברור והגיוני לעשות כעת. לא נותרה בידינו ברירה אלא להכריז על סכסוך עבודה". אולם בדבריו הותיר בר-דוד פתח מילוט – למקרה בו הוא יקבל משהו כתוב, והוסיף:  "אני מקווה שלא נצטרך להפעיל את הסכסוך, אך ניערך לשביתה על כל המשתמע מכך. זו תהיה שביתה מידתית – לא נשבית את הרכבת ולא את נמל התעופה, אך היא כן תכלול מספיק מקומות עבודה, כדי שמי שצריך לתת התחייבות כספית ייתן אותה ולא רק התחייבות בעל פה. אי אפשר ואסור לעמוד מנגד. זוהי חובתנו כהסתדרות לטפל בנושא הזה".

משום מה, הסתדרות המורים הצטרפה אף היא להסתדרות והכריזה על סכסוך עבודה בנושא. מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, מסרה: "שוב אותם ניסיונות חוזרים ונשנים של המדינה והאוצר לשוב לאותן אלטרנטיבות מאכזבות ורעות של פגיעה בגמלאי הקרנות הוותיקות ובנשים. את הבחירה בין רע לרע לא נסכים לקבל. אנו לא נסכים לפגיעה בגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות. לא ייתכן שציבור הגמלאים, שגם כך הקצבה שלו אינה גבוהה, ישלם את מחיר הגרעון. יש מספיק חלופות ראויות. אנו ננהל מאבק נחוש למציאת פתרון ראוי".

נזכיר, שלפני חודש הנושא תפס כותרות, כשיו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, פנה במכתב לשר האוצר משה כחלון, ובו קרא לו לפעול בדחיפות לדחיית מועד ביצוע ההפחתה בגמלאוֹת אותן מקבלים עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר. וועדת הכספים אכן הובילה בדיון לדחיית הקיצוץ אולם מסתבר שזו איננה מניחה את דעתו של בר-דוד המבקש התחייבות בכתב.

תגובה אחת ל: "וזה קרה: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה במגזר הציבורי"

 1. ההסתדרות זה הפיקאסו הכי מצחיק שקיים , מוסד אם צבא של אנשים ומקבלי משכורת שלא תורמים מהומה
  לטובתם של הפועלים ובעקר לאלה מהמגזר הציבורי.
  זה אותו ציבור שסוחב על הגב את השמן ובעיקר את השמנים של ההסתדרות…….
  מה עלה בגורל 600000000מיליון ש"ח שקיצץ יאיר לפיד………….
  ומה אם הסכם העבודה הסנסציוני שנחתם בשנת 2016 על שנת 2013 בסך 7.9% שהתברר שאין למדינה כסף לממשו.
  ומה קרה לאותם אלפי עובדים שיצאו לגמלאות ונישאר להם לקבל 5.15%. מתי היכן ואיך מקבלים אותם………………..

כתיבת תגובה