ויהי ממחרת: תפילה לשלום הבחירות הבאות

אין עדיין גוש שיוכל להרכיב כאן ממשלה, אין פתרון אמיתי למצוקת הדיור והכעס על הנציגות החרדית עלול להימשך • אבל אחרי הכל, אנחנו עם אחד, השיח בינינו יכול להיות תרבותי, מכבד ועדין • ההסתה שנראתה ברחובות, לא באמת מייצגת, כך לפחות טוען ידיד שלי שנכח בקלפי שייצגה את כלל המגזרים • ויש גם מילה קטנה לקראת פסח

מודעות נגד המפלגות החרדיות בירושלים | צילום: ביזנעס

את הבוקר הזה פתחו הרבה מאוד מאוכזבי-מדגמים, שאתמול הלכו לישון עם עשרה מנדטים לש”ס ותשעה ליהדות התורה והתעוררו כשהמפלגות החרדיות התכווצו בחזרה לגודלן הטבעי, או הבלתי טבעי, אם מנטרלים את הגידול הטבעי שלא מורגש בהן – והזליגה למפלגת הציונות הדתית של סמוטריץ’, שמוכחת מנתוני ההצבעה בריכוזים החרדיים.

לא חשוב אם זו הצבעת מחאה, רצון אידאולוגי בלתי ממומש להצביע לליכוד כשהוא מתחפש לסמוטריץ’, או כל סיבה שלא תהיה, המפלגות החרדיות יכולות לעשות המון חשבון נפש. תחום הדיור, הוא אחד הגדולים שבהם. אם לא ינועו דברים, שום תירוצים על חוסר תקציב לא יספקו את המצביעים בפעם הבאה.

250

נכון שיש הרבה כעס על התנהלות הנציגים בעת הקורונה, אבל הכל יישכח אם מצוקת הדיור החרדית תדע פתרונות ישימים, בכל חבלי הארץ. לא רק בפריפריה. גם בערים המעורבות שיש בהן בנייה חדשה, מגיע לחרדים לקבל 10-12% מכלל הדירות. זה חלקם היחסי באוכלוסיה, ואין שום סיבה להדיר אותם לגטאות ולסגור אותם בערים נפרדות. מי שלא נוח לו, שלא יצעק אחר כך על השתלבות לא ממומשת בחברה, ועל ערים עניות שמגדלות דור שלישי ורביעי למעגל הקסמים האביוני.

אבל אחרי חשבון הנפש שלא ייעשה, כרגיל, ובציפייה שלפחות מי שנשלחו לעשות עבור הציבור ימצאו דרכים לקדם עבורו פתרונות בכל חלקי החיים, ודיור בראשם, היה כיף לפתוח את הבוקר עם הודעה מחבר (י.ש.) שכתב לי כך.

כאחד שאוהב אנשים, כסף, וויכוחים אידיאולוגיים/פוליטיים, ולאו דווקא בסדר הזה, בחירות הן יום כיף.

אין לי הרבה הזדמנויות לפגוש באופן בלתי תלוי קבוצות שונות מהאוכלוסייה, לדבר, להתווכח ולהבין אחד את השני. וכאשר נקרית לידי ההזדמנות לעבוד ביום הבחירות, להרוויח כסף, ולהעביר את הזמן עם שאר חברי, מזכירי וסדרני הקלפי, אני מהראשונים להירשם. 3 חודשי מערכת בחירות רוויית שנאה ופילוג מסתכמים ביום הבוחר, שבו כך נראה, עם ישראל מאוחד יותר מאי פעם. כמובן אם ננטרל את הפוליטיקאים מהמשוואה.

לאחר 12 שעות של שיח משותף בין, מצביעי ליכוד, מרץ, ג, בנט, כחול לבן, חד”ש, והפתעת היום, אפילו משקיף ממפלגת הפיראטים היה לנו לדיאלוג המקרב והמאחד, המסקנה היא אחת. דרוש שינוי דחוף במנהיגות שלנו.

יום שלם אנחנו יושבים, אנשים מכל גווני הקשת. מדברים ומנתחים. הדעות שעלו ברב שיח התרבותי המרתק היו מכל הסוגים. החל מ-אסור לתת לערבים הישראלים ייצוג בכנסת, ועד ל-צה”ל צבא לא מוסרי, וטובח באזרחי עזה שכלל אינם שונאים אותנו.

השיח תרבותי ועדין, הכבוד ההדדי לאורך כל היום נשמר בין כלל המשתתפים.

לא משנה מה יהיו התוצאות, את הבחירות לכנסת ה-24 סיימנו בתוצאה טובה. אנחנו אוהבים האחד את השני, ורוצים לחיות פה. הנבחרים שלנו לא מייצגים אותנו, והיינו שמחים לראות ממשלת אחדות אמיתית שתפעל לקרב בין חלקי העם, ולשמור על ביטחוננו.

הבחירות החמישיות, אני כבר מחכה לכן בקוצר רוח.

אחרי כל כך הרבה הסתה שחווה הציבור החרדי – שגם התגלגלה לאלימות מצד נהגי אוטובוס, פעמיים, ואלה, כך חשבתי, היו רק מדגם מייצג למה שחושבים חילונים על חרדים, אין מילים יותר מעודדות מאלה. אחרי הכל, אנחנו עם אחד. ולכולנו יש צרכים, הבה רק נכבד איש את רעהו.

Inner article

תנו להם לשמוח בחג

ולצד החשיבות באחדות, עוד מילה אחת (ותודה למשה גוטמן שהאיר את עיני קוראיו הבוקר בכך).

זהו ערב פסח, ואנא: שימו לב לזולת ולמצוקתו. עדיין לא מאוחר להעביר כמה מאות שקלים (ואם אפשר, יותר!) לגבאי הצדקה המקומי. לקופת הצדקה שמפרסמת בכל חדר מדרגות את האפשרויות לתרומה.

הסיבה פשוטה. יש משפחות שעדיין אין להן איך לשמוח בחג. כן, גם אם המזווה מלא (מחלוקות שונות של ארגוני צדקה) לא תמיד ארון הבגדים והנעליים מלא. ומי מדבר על חשבון הבנק שבמינוס מטורף. קשה לשמוח כך בחג. כל העברה כספית, תעודד. כל מעטפה שתאפשר לנסוע בחול המועד בלי ללוות עוד כמה מאות שקלים מחבר (אם עוד נשאר כזה) כל העברה שתמנע ניתוק מחברת חשמל – תתקבל ברצון. עוד לא מאוחר לעזור.

עוד לא מאוחר להיות עם אחד.

 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה