ומי חוגג עשור? הביטקוין

המטבע הדיגיטלי הפופולרי חגג השבוע את יום הולדתו העשירי • כיום יש אמנם עוד כ-2000 סוגים של מטבעות דיגיטליים, אך הבכורה ללא ספק מוענקת לביטקוין • וגם: האם נראה השבוע את מייסד ביטקוין בישראל?

ביטקוין | צילום: Anatoly Vartanov, שטארסטוק

בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר על שוק המטבעות הדיגיטליים. כמו גם עליות וירידות חדות מאוד בשער הביטקוין. הכל התחיל לפני עשור, אז נכרה ה"בלוק" הראשון, ג'נסיס בלוק הוא נקרא. הבלוק הזה שינה מקצה לקצה את תפיסת העולם לגבי כסף, ייצורו, והשווי הדיגיטלי שלו.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

הממציא של הביטקוין מכונה סאטושי נאקמוטו, אך מדובר בשם בדוי, וזהותו האמיתית של האיש אינה ידועה. לדידו של נאקמוטו, הכסף הישן נכשל, ולכן צריך לבנות מערך כספי חדש המבוסס על אלגוריתמים, אינו תחת פיקוח ממשלתי וחסר סכנות שיכולות לקרות בכסף פיזי, דוגמת הדפסה ללא הגבלה שמורידה את ערך הכסף.

סאטושי טען כי למעשה אנו אמורים לסמוך על הבנקים בנוגע לשמירת הכסף שלנו, הם עצמם מלווים את הכסף באשראי רחב לגופים שונים, כך שלמעשה הכסף שלנו מתכלה.

כאשר כרה סאטושי את הבלוק הראשון, הוא ביצע עסקה אחת בלבד שערכה 50 ביטקוין, השווים היום כ-200 אלף דולר. למרות השווי הגבוה, חשוב לציין כי לפני שנה 50 ביטקוינים היו שווים כמיליון דולר. בכל אופן עסקאות מתועדות החלו להתבצע רק ב-2010.

Inner

מכיוון שהמטבע הוא דיגיטלי ונכתב בקוד, ניתן לרשום למעשה מסר בתוך הקוד של המטבע, כך למשל 'מוטבע' המשפט הבא בקוד של הבלוק הראשוני של הביטקוין: "התאריך הוא 3 בינואר 2009 שר האוצר על סף חילוץ שני לבנקים". זאת, לאחר ששר האוצר הבריטי בזמנו שקל להזרים מזומנים לבנקים על מנת למנוע את קריסתם הכלכלית. בשנת 2008 הממשלה הבריטית וממשלת ארה"ב הזרימו סכומי כסף אדירים לבנקים, על מנת למנוע את קריסתם.

גידי בר זכאי, מנכ"ל ומייסד Bittax

למעשה, הביטקוין הראשון היה די פשוט, כך שתיאורטית אפשר היה "לכרות" אותו בעזרת מעבד של מחשב ביתי. בשנים האחרונות כבר קיימים מחשבים עם מעבדים מיוחדים שיכולים לכרות ביטקוין במהירות גבוהה. שהרי עם הזמן, הכריה של הביטקוין הופכת ליותר ויותר קשה, והיום נדרשת חומרה כבדה במיוחד על מנת לכרות בלוק ביטקוין.

למרות שמעל 80% מכלל הביטקונים שהיו ויהיה נכרו כבר, אין זה אומר שאנחנו בסוף, ולמעשה יכול להיות שיקחו למעלה ממאה שנה עד לכריית הביטקוין האחרון.

וכמו כל דבר טוב, גם לביטקוין יש חיקויים המבוססים על אותו רעיון. למעלה מאלפיים סוגי מטבעות דיגיטליים קיימים, אם כי השוק לא בנוי לקבל כמות כזו גדולה של מטבעות דיגיטליים, מה שאומר שהערך הכספי שלהם לא ימריא כיוון שאנשים לא ימצאו לנכון להשקיע בהם.

והביטקוין עצמו? עולה ויורד כמו ברכבת הרים. משווי של סנט, הוא הגיע ל-20 אלף דולר, ונחתך אחר כך תוך כדי עליות וירידות קשות עד שהגיע לסכום של כ-3,800 דולר לביטקוין. אנו אמורים לראות עוד עליות וירידות בשער הביטקוין, וסביר להניח שבעוד שנה, שערו יהיה שונה לגמרי מכפי שהוא כיום.

השבוע תתקיים באוניברסיטת תל אביב 'ועידת הביטקוין הישראלית', בה יהיו "בכירי עולם הביטקוין", כהגדרת מארגני הכנס. בין היתר הם טוענים שממציא הביטקוין המכונה סאטושי נאקמוטו, יופיע בכנס. שמו האמיתי הוא ניק זאבו, כך טוענים המארגנים שלשיטתם הצליחו לעלות על מייסד המטבע ששינה את ההסתכלות והתפיסה שלנו על כסף והפך את המזומן והאשראי ללא רלוונטים.

Inner – Nadlan

כתיבת תגובה