ומי יצא קירח? עצמאים שעובדים גם כשכירים

עשרות אלפי עצמאים המתפרנסים גם כשכירים הוצאו לחל"ת – ולא יקבלו דמי אבטלה בגלל התיק העצמאי שהם מנהלים על הכנסות נוספות • "שכיר המועסק במשרה אחת תמורת 5,000 שקל בחודש ובנוסף נהנה מהכנסה של 4,000 שקל בחודש כעצמאי יהיה זכאי לדמי אבטלה לפי שכר של 5,000 שקל בלבד – ומסכום זה תקוזז ההכנסה העצמאית, באופן שיותיר אותו עם דמי אבטלה בסך 0 שקלים והוא יישאר עם כ-40% מהכנסתו הקודמת", מציין ח"כ אזולאי, במכתב לשר האוצר

חרדים עצמאים | צילום אילוסטרציה: נתי שוחט, פלאש 90

הנה נושא כלכלי שמטריד עשרות אלפי איש ומשום מה נשכח עד כה: עצמאים שהינם שכירים במקביל, מוצאים את דמי האבטלה שלהם מקוזזים ע"י ביטוח לאומי מול כל שקל שהם מכניסים כעצמאים.

כך למשל, כתב הבוקר ח"כ ינון אזולאי לשר האוצר ישראל כ"ץ, שכיר המועסק במשרה אחת תמורת 5,000 שקל בחודש ובנוסף נהנה מהכנסה של 4,000 שקל בחודש כעצמאי יהיה זכאי לדמי אבטלה לפי שכר של 5,000 שקל בלבד – ומסכום זה תקוזז ההכנסה העצמאית, באופן שיותיר אותו עם דמי אבטלה בסך 0 שקלים והוא יישאר עם כ-40% מהכנסתו הקודמת ועם הכנסה נמוכה משמעותית מהנדרש לקיום בכבוד, וזאת במידה שלא נפגע כלל כעצמאי. כל זאת מכיוון שלצורך התקזזות עם דמי האבטלה, ההכנסה של עובד עצמאי מחושבת על בסיס ההכנסות השנתיות, ולא מיוחסת לחודשים ספציפיים.

250/200 סייד בר + קובייה

אגב, בכלל זה, הכנסה שנרשמה באותה שנת המס טרם אובדן העבודה או לאחר סיום הזכאות לדמי אבטלה. מצב זה עלול ליצור נזק משמעותי עוד יותר, כיוון שאותו עובד אינו יכול לדעת מראש את היקף דמי האבטלה שלהם יהיה זכאי, והוא עלול למצוא את עצמו בחוב משמעותי לביטוח לאומי בשנה שלאחר מכן. בכך הסיוע הסוציאלי הופך, למעשה, להלוואה שאת תנאיה לא יודעים מראש. כתוצאה מכך, עצמאים-שכירים רבים, שזקוקים לדמי אבטלה כדי לצלוח את המשבר, נמנעים מלדרוש אותם או מצמצמים את השימוש בהם, מחשש שהדבר יעמיס עליהם חובות בעתיד.

ח"כ ינון אזולאי | צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

כחלק מהמלחמה נגד קיזוז הכנסה מדמי אבטלה, הזהיר אזולאי את כ"ץ מפני הסיכון הכלכלי שבו נמצאים עתה עשרות אלפי עצמאים המתפרנסים גם כשכירים.

"בהמשך לפניות רבות שהגיעו ללשכתי, הריני לפנות אליך בעניין כדלקמן: שכירים שהם גם עצמאים, סובלים ביתר שאת בעת משבר הקורונה בעת שהם הופכים למובטלים. מדובר במי שהכנסתם מתבססת הן על עבודה כשכיר והן על הכנסה מעסק".

Inner 620/130

"בימים רגילים", מסביר ח"כ אזולאי, "השכירים-העצמאים, הם ברובם אוכלוסייה מבוססת ויציבה כלכלית. אך בשעת משבר כלכלי, זוהי אוכלוסייה שנמצאת בסיכון כלכלי מיוחד. כיום, מדיניות המדינה והביטוח הלאומי מביאה לכך שמי שמשמש גם שכיר וגם עצמאי זכאי כביכול לדמי אבטלה בגין עבודתו כשכיר – אך כל שקל שהשתכר כעצמאי יקוזז מאותם דמי אבטלה. שכירים המועסקים בשני מקומות עבודה יהיו זכאים לדמי אבטלה שיחושבו לפי שתי המשכורות יחד, בעוד ששכיר שהוא גם עצמאי זכאי לדמי אבטלה שיחושבו רק לפי משכורתו כשכיר (וממילא אלה יקוזזו בגלל ההכנסה העצמאית)".

הבעיה של קיזוז הכנסה מדמי אבטלה של עצמאים-שכירים מתקיימת גם בימים כתיקונם ודורשת מענה עקרוני, אך "עם זאת", מציין אזולאי, "משבר הקורונה מחריף בעיה זו ולכן נדרש כעת מענה ייחודי לתקופה".

לסיכום כותב אזולאי לשר האוצר, "מדובר בעניין לא הוגן ולא ראוי הדורש שינוי בתקנות. החלת הזכאות לדמי אבטלה על עובדים אלו ללא קיזוז מהכנסתם כעצמאי לכל הפחות כהוראת שעה לתקופת משבר הקורונה, תקל משמעותית על אוכלוסיה זו".

מכתבו של ח"כ אזולאי לשר האוצר בנושא העצמאים-השכירים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה