ונהפוך: ענף התחפושות מתאושש || כך תבחרו תחפושת בטוחה

מ-49 ועד 200 שקלים: אלה הסכומים הממוצעים לתחפושת | לא לכל דבר מתאימה קנייה אונליין: מרבית הרוכשים מבצעים את הקניות בחנויות הפיזיות | כך נוכל לשמוח אך גם לשמור על הבטיחות, שמתחילה גם בתחפושת | רשימת הטיפים שיעזרו לכם לבחור את התחפושת הבטוחה ביותר

ילד מחופש בפורים, בירושלים | צילום אילוסטרציה: יונתן סינדל, פלאש 90

פורים ראשון ללא עננת הקורונה – מתחילת חודש פברואר ניכרת תנועה ערה בחנויות הצעצועים. 

מחירי התחפושות נעים השנה בין 49 ₪  ל- 200 ₪.  מגוון המחירים מתאים לכל כיס והמבחר ענק. חווית הרכישה מתקיימת בעיקר בחנויות הפיזיות עצמן, בהן יש שירות, יכולת החלפה והעיקר- עמידה בתקני הבטיחות המחמירים שנועדו להגן על ילדים וטף. 

250/200 סייד בר + קובייה

לדברי מאיר קלוגהפט, יו"ר ענף הצעצועים באיגוד לשכות המסחר ומנכ"ל שחק-נא, כמו הגשם השנה אשר הגיע באיחור אבל בעוצמה כך גם פורים, מתחילת החודש מורגשת פעילות ערה לקראת החג. "לצערנו, מדי שנה בחג הפורים נפגעים ילדים ובני נוער כתוצאה משימוש בחזיזים, זיקוקים, נפצים, קפצונים ושאר חומרי נפץ מאולתרים או צעצועים מסוכנים האסורים למכירה ע"פ חוק". בענף הצעצועים באיגוד לשכות המסחר מסבירים, שצעצועים מסוכנים אסורים ע"פ הגדרתם הם: צעצועים שהשימוש בהם עלול לגרום לנזק גופני, לסכן את בריאות הציבור או לגרום להטרדה, בהלה, גירוי ודמע.

ערן טל, מנהל תחום הצעצועים בלשכת המסחר מוסיף: "חשוב מאוד שהורים יוודאו כי ילדם ער לסכנות שבמוצרים אלו ובמקרה הצורך אף יאסרו על ילדיהם לרכוש ולשחק עם צעצועים מסוכנים, שעלולים לפגוע בהם או באחרים". ענף הצעצועים באיגוד לשכות המסחר ריכז כללי התנהגות לקנייה בטוחה של תחפושות ואביזרים לפורים בחנויות וברשת:

כל צעצוע המותר בשיווק ובמכירה חייב בסימון כחוק עם הוראות אזהרה בעברית, ובצורה ברורה: שם היבואן, שם היצרן, כתובת, אופן השימוש והגבלות גיל. יש לשים לב במיוחד להופעת אזהרה בעברית להגבלת הגיל של תחפושת.

בוחרים ורוכשים תחפושת ואביזרים כגון מסכות, פאות או קישוטי ראש, המאושרים על ידי מעבדות הבדיקה ומסומנים כחוק בתווית הצמודה לתחפושת. על התווית חייבים להופיע פרטי היצרן והיבואן וכן הוראות אזהרה בעברית באופן ברור. משנה זהירות יש לנקוט לגבי תחפושות הנרכשות באתרים מחו"ל.

לא קונים ולא משחקים בשום חומרי נפץ לסוגיהם, כולל קפצונים, אקדחים ורובים הדומים לכלי נשק אמיתיים. מוצר שנרכש בדוכן ברחוב שאינו מוכר, עלול להיות מסוכן מאוד ואין להשתמש בו.

בעת משחק במתקני שעשועים מומלץ להוריד את התחפושות וכל האביזרים הנלווים (פאות, מסכות) מחשש להיתפסות במתקן או קרע.

איפור לפורים – ילדים הם בעלי עור עדין ורגיש ביותר ועלינו לשמור עליו ביתר זהירות. לפיכך  כאשר רוכשים איפור לחג חובה לבדוק שיש אישור של משרד הבריאות, שהוא מתאים למגע עם העור ואינו גורם לגירוי. 

תחפושות לפעוטות וילדים מתחת לגיל 3 חייבות ללא חלקים קטנים וללא גישה לחומרי מילוי וכן ללא חוטים העלולים ליצור לולאה ולגרום לחנק. בשל כך יש לבדוק כי אין בתחפושות שרוכים ארוכים או מרכיבים קטנים.

תרסיסי שלג באירוסולים (תקן 742) מיועדים רק לבגירים כאשר יש סימון בהתאם לתקן.

מומלץ לבדוק מול ספקי התחפושות את התאמת התחפושות לדרישות התקן האירופאי EN-71  שעליו מבוסס התקן הישראלי.

870/135 ליינר ארטקל

גם המומחים של ארגון בטרם מביאים לכם כמה הנחיות בטיחות חשובות בבחירה ורכישת התחפושת.

קניית תחפושת ברשת, מומלץ לרכוש בחנויות מוכרות ולוודא כי התחפושת עומדת בתקנים אמריקאים או אירופאיים (תחפושות שאינן עשויות מחומרים דליקים, תחפושות ללא שרוכים שעלולים להיכרך סביב הצוואר, ללא חלקים חדים או אביזרים שעלולים להיתלש).

הכנת תחפושת ביתית, אם אתם מכינים תחפושת בבית חשוב להימנע משימוש בחומרים דליקים כמו צמר גפן ונוצות. כמו כן, בעת עיצוב התחפושת יש להימנע משימוש בשרוכים וחוטים ארוכים העלולים להיכרך סביב צוואר הילד. 

אביזרים משלימים, קונים רק אביזרים שעומדים בתקן. בודקים שהמוצר מכיל הוראות שימוש בצורה ברורה, כולל שם היבואן, שם היצרן, כתובת ברורה, אופן השימוש והגבלות גיל. נמנעים מאביזרים הנראים ככלי נשק אמיתיים.

איפור, משתמשים רק באיפור הכולל אישור של משרד הבריאות. איפור ללא שם של יצרן/יבואן ואזהרות עלול להיות מסוכן, בייחוד לילדים. 

מסכות, יש להימנע משימוש במסכה לילד מתחת לגיל 8. חשוב לוודא שפתחי העיניים במסכה מאפשרים שדה ראייה שאינו מוגבל, ושהמסכה מאפשרת מעבר אוויר בחופשיות. יש לשים לב כי בזמן חציית כביש אסור ללבוש את המסכה על הפנים.

לא לוותר על נוחות! כדי למנוע נפילות, מוודאים שהתחפושת נוחה לילדים ומאפשרת תנועה חופשית, מקפידים לנעול נעליים נוחות.

עדשות צבעונית, לפני כל שימוש בעדשות יש לעבור הדרכה לשימוש נכון ובטוח. במצבים של אלרגיה או יובש בעין נמנעים משימוש בעדשות ופונים לקבלת טיפול רפואי.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה