'ועדת הטייקונים' התכנסה: "מערכת הבנקאות מאותרגת"

בפני וועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת האשראי שהעניקו הבנקים ללווים גדולים הופיעו בכירי בנק הפועלים, המנכ"ל אריק פינטו והיו"ר עודד ערן • "אם בעבר אפשר היה להסתמך על העבר של הלווה, על הרקורד שלו ועל העושר שלו, היום ההסתכלות הרבה יותר רחבה" אמר מנכ"ל הבנק • יו"ר הוועדה תקף: "אנו חוקרים מה היה בעבר, לא כיצד תיקנתם"

ועדת הטייקונים לחקר האשראי | צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, ויו"ר הבנק, עודד ערן התייצבו הבוקר בוועדת החקירה בנושא האשראי ללווים הגדולים.זו היא הישיבה הראשונה בסדרה של ועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא, והיא כבר זכתה לכינוי 'ועדת הטייקונים' (אחרי ש'ועדת פישמן' הפך לכינוי לא מספק). נזכיר, כי לפני מספר חודשים, סירבה דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון דאז להתייצב בוועדה, מפני שהושבה בשולחן במרכז הוועדה, כמו בוועדת חקירה בסנאט. בשל כך, הפעם נלקחו בחשבון סידורי הישיבה כך שיו"ר הבנק והמנכ"ל הושבו יחד עם כלל חבריהם, זה לצד זה, מול החברים בוועדה.

נציין, כי למרות שהיו"ר איתן כבל תקף את הבנקים ובנק ישראל באי העברת חומרים ומתן תשובות במענה לוועדה, אנשי בנק הפועלים – הראשונים מתוך סוללה של אישים מבכירי מערכת הבנקאות בישראל שיזומנו בשבועות הקרובים לוועדה – התייצבו בהרכב מלא. בכירים ופקידים רמי דרג, מנהלי אגפים ואפילו אנשי לובינג ויחסי ציבור שהבכירים שבהם תדרכו את המנכ"ל, אריק פינטו, רגעים ספורים לפני הישיבה.

250/200 סייד בר + קובייה

מטרת הוועדה והקמתה כזכור, היא כדי לחקור האם הבנקים נהגו כשורה בעת שהלוו סכומי עתק ללווים הגדולים. "משימת הוועדה היא לחקור", אמר היו"ר איתן כבל. "קיבלנו את המשימה בשיא הרצינות. אנו נחושים לבדוק את המצב בשוק האשראי". כבל הזכיר כי מזה "חודשים שאנו מבקשים שוב ושוב לקבל את המידע כדי לבדוק בצורה הוגנת, אני יכול לקבוע בוודאות: מישהו לא רוצה שנעשה את עבודתנו. גם הבנקים לא רוצים, אבל גם גורמים ממשלתיים לא רוצים. אנחנו מקבלים כל הזמן מכתבים מעורכי דין עם תירוצים, שמביאים אותנו למסקנה שמערכת הבנקאות בישראל מאותרגת. אני חייב לומר לאותם בנקים, פקידים ושרים: תרבות ה'סמוך' וה'יהיה בסדר' נגמרה. לא נהסס מול הטיוח. הבנקאות אינה חסינה מאור השמש, וזה רק פוגע באמון הציבור".

הכסא המיותם של סלינגר, שלא הופיעה לדיון הקודם | צילום: דוברות הועדה לחקר האשראי

מנכ"ל בנק הפועלים הצהיר, כי 99 שקלים מכל 100 שהבנק נותן, חוזרים אליו. "ההופעה שלנו בוועדה היא המקום הנכון להציג את הדברים. חלקם של הלווים הגדולים באשראי ירד מאד, וחלקם של הלווים הקטנים גדל משמעותית. אנו מוותרים יותר באשראי למשקי-בית מאשר לעסקים גדולים. רווחיות האשראי לעסקים גדולים יותר מכפולה לעומת לקוחות קטנים. לקוחות קטנים לא מסבסדים אשראי ללווים גדולים. אנו נותנים כיום רק 30% מהאשראי ללווים גדולים, את השאר נותן שוק ההון".

לדברי מנכ"ל הפועלים, הבנק שינה את המדיניות. "הלווים הגדולים, שהיוו בעבר 50% מתיק האשראי, מהווים כיום 30%. דיברתי בהתחלה על הפרכת מיתוסים: הפסדי האשראי במגזר הקמעונאי גדולים פי 6.5 מהפסדי האשראי ללווים הגדולים".

"בלי סיכון, המשק יעצור"

במהלך ישיבת וועדת החקירה החלו הח"כים לשאול שאלות את המתייצבים לפניה.

יוזמת וחברת וועדת החקירה, חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין שאלה את מנכ"ל בנק הפועלים: "מטיוטת הדוח של בנק ישראל בנושא מתן אשראי מועדף לצדדים קשורים עולה באופן בהיר ביותר כי למרות הממצאים הקשים והתובנה שניתנו תנאים מועדפים בשל ניגודי עניינים – גם בהיבט של תנאי האשראי וגם בהיבט של יכולת ההחזר, קודם האיש המרכזי שהיה אחראי לכך והוא ציון קינן.

"ממעט המידע שפתוח לציבור ולוועדה הייתה נגישות אליו, ברור שלא היה מדובר באירוע חד פעמי אלא באירועים מתמשכים שקשורים במערכת יחסים צולבת של מתן הלוואות – לא רק מהבנק אלא גם מנוחי דנקנר לדני דנקנר, ויצר רמת מחויבות כזאת, שזה אבסורד של ממש שמי שאפשר את זה קודם לתפקיד המנכ"ל.

"הבנתי את טענתו של היו"ר ערן בנוגע להבדל בין ERROR ו- MISTAKE, אולם אני תוהה מהם מרווח הטעות ומתיחת הגבול בין אותן ERROR ו- MISTAKE, בהזזת אנשים שהיו חלק ממעגל הכשל מתפקידיהם. אבל אם בשורה התחתונה האדם המרכזי שהוביל את המנגנון של העדפת לווים מסוימים הפך להיות מנכ״ל, הרי שהאבחנה הזאת לצערי פשוט אינה רלבנטית", אמרה חברת הכנסת נחמיאס ורבין.

פינטו הגיב בקצרה: "אני רוצה לכבד ולסייע ככל יכולתי. אני לא יודע על שיקולים זרים. אם תשאלי היום במעגלי הבקרה שציינתי, אני עד למקרים רבים בהם אנשים פוסלים עצמם".

כאשר ח"כ איילת נחמיאס-ורבין שאלה בנוגע למתן אשראי בבנק לצדדים קשורים, כגון האשראי שניתן לדני דנקנר: "האם תוכל לומר לנו בעניין הזה, כולל עזיבת דני דנקנר את בנק הפועלים, כיצד זה טופל?", המנכ"ל ענה באופן כללי ולא פרטני. "הצגתי במצגת מספר דברים שנותנים מענה, בין היתר על המאפיינים של האשראים שהזכרת. בהחלט במדיניות שלנו יש מענה בהסתכלות שונה מבעבר. אם בעבר אפשר היה להסתמך על ניסיונו בעבר או על פועלו של הלווה, הרקורד או תעודת העושר שלו – היום ההסתכלות היא הרבה יותר רחבה. זה לא אומר עדיין שסיכונים לא התממשו. בלי סיכון המשק הישראלי לא יגיע לאן שהגיע. אם את מנסה לשאול האם יש לי ידיעה על מעשים לא תקינים של בכירים בבנק – לי אין ידיעה כזו".

"הבנק לא מושלם"

גם ח"כ דב חנין הטיח ביקורת קשה בפני מנכ"ל בנק הפועלים: "אני קורא את זה מתוך דו"ח פנימי שלכם – הלוואה של 390 מיליון ש"ח שנתתם לצורך בניית פירמידה במפעלים הפטרוכימיים בשנת 2008 – ניתנה בזמן שידעתם שהלווה לא יוכל בכלל להחזיר את החוב, אלא רק לשלם את הריבית. אני לתומי חשבתי שנותנים הלוואות כדי שיחזירו אותן. הרי בסופו של דבר אתם מחזיקים כסף של הציבור. ובהמשך, קרה בדיוק מה שהיה ידוע לכם גם מראש – תספורת, הסדר אשראי למפעלים הפטרוכימיים. והאחראי לכל הבלגאן הזה, מר ציון קינן, קודם ומונה לאחר מכן למנכ"ל הבנק. מה קורה לאנשים שעמדו מאחורי המהלכים האלה של אישור מתן אשראי כזה?"

על כך השיב מנכ"ל הבנק, אריק פינטו: "זו הייתה הפרקטיקה המקובלת. לא ננקטו צעדים מולם". ח"כ חנין הקשה: "כלומר, למעשה זה לא מקרה יוצא דופן. היו עוד מקרים כאלה. וגם בנק ישראל משלים עם זה. בהמשך לטיוטת הדוח הזו, שנראית לי מאוד חמורה, אתם הפרתם לכאורה את הוראות הניהול הבנקאי התקין. אתה לא רואה כאן איזושהי בעיה?"

פינטו: "אף אחד לא התיימר לומר שהבנק מושלם".

בסיכום דבריו, אמר ח"כ חנין כי "מסתבר שהנהלים מופרים שוב ושוב. ואז, במקום להטיל סנקציה על המפרים, מוציאים עוד נוהל על הנוהל הקיים. אני אומר את זה לכל חברי הוועדה: בלי אכיפה משמעותית – לא תהיה הרתעה רגולטורית".

אנחנו רוצים לחקור – מה היה קודם?

גם מאוחר יותר כשח"כ קיש שאל על ההלוואות לנוחי דנקנר, התחמק פינטו ממתן תשובה מלאה על הלווה כפרט והתייחס לתמונה הכללית בלבד.

בנוסף, כשנשאל אם ננקטו סנקציות נגד בכירים בבנק בשל התנהלותם במתן אשראי לגופים ולווים גדולים התייחס פינטו רק להליך מתן האשראי "ולא לגופו של אדם כזה או אחר. לי לא ידוע שהיו סנקציות. זה לא אומר שלא היו".

יו"ר הבנק, עודד ערן, הגיש לפרוטוקול דוח על מתן אשראי וועדות בדיקת האשראי כשפרטי הלווה מושחרים, כדי שחברי הועדה יוכלו לבחון את הדוח מאוחר יותר. "הממשל התאגידי בתהליך הענקת האשראי הוא ראוי ונעשה בהליך מוקפד וראוי", אמר היו"ר בקיצור.

"המנכ"ל והיו"ר מספרים לנו כיצד שיפרו והפיקו לקחים", אמר יו"ר הוועדה כבל, "אבל אנחנו רוצים לדעת מה היה לפני שתיקנתם את המחדלים. על מה שצריך לעשות – לא מקבלים צל"ש. זה שתיקנתם זה ברור. לא נוותר על לדעת מה היה בפרק הזמן לפני שהתחלתם לתקן. זה שתיקנתם אומר שהיו פעולות לא ראויות".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה