ועדת הכספים אישרה העלאת תגמולים לניצולי שואה נכים

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני: "הגדלת התגמולים לניצולים זוהי חובה מוסרית. מדינת ישראל קיבלה כספים רבים בגין ניצולי השואה. עתה כבר לא נותר עוד זמן רב לעשיית צדק ולשלם לכל הניצולים את כל מה שמגיע להם"

הניצולים תובעים | צילום: יונתן סינדל, פלאש90

ועדת הכספים אישרה העלאה של תגמולים המשולמים לניצולי שואה נכים. מדובר באישורם של מספר תקנות וצווים העוסקים בתגמולים למי שמוגדרים בחוק 'נכי רדיפות הנאצים' ו'נכי המלחמה בנאצים'. עפ"י הצווים החדשים שהוועדה אישרה, תגמול המינימום לניצול שואה נכה יעלה מ- 2,248 ₪ ל- 2,308 ₪ לחודש, תגמול בגין נכות 100% יעלה מ- 5,644 ₪ ל- 5,796 ₪ לחודש והתגמול המוגדל לפי ההכנסה יעלה מ- 9,203 ₪ ל- 9,444 ₪ לחודש. העדכון כולל את כל ניצולי השואה מקבלי התגמולים החודשיים: נכי רדיפות הנאצים ונכי המלחמה בנאצים, אלמנות ואלמנים ומקבלי תגמולים מוגדלים (ניצולי שואה נזקקים).

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "לצערנו מדי יום, יש פחות ופחות ניצולי שואה ואף שהמדינה תיקנה מעט מן העוול שנגרם לרבים מהם לאורך השנים, בכך שלא שולמו להם כל התגמולים והכספים שהגיעו להם, עדיין לא הגענו למצב הרצוי, שבו כל ניצולי השואה שעוד נמצאים איתנו ייזכו למלוא הפיצויים והתגמולים להם הם זכאים"

בעניין אלמנות ואלמנים של ניצולי שואה שבגלל מועד הפטירה, לפני יוני 2014, עת תוקן החוק בנושא, אינם זכאים לקצה חודשית של 2,000 ₪ לכל החיים, אלא למענק רבעוני של 2,500 שקלים, אמר גפני: "חייבים לסגור את הפערים הללו. צריך לתקן את החוק בעניין ואני קורא למשרד האוצר ללכת לקראת אותם אלמנים ואלמנות שנפגעו מהבדלי המצב החוקי, לפני ואחרי יוני 2014. מדובר בעשיית צדק ותו לא". עבור אלמנים ואלמנות שזכאים לקצבה חודשית בסך 2,000 ₪ מדובר בסה"כ ב- 24,000 ₪ בשנה ועבור אלו שמקבלים קצבה רבעונית בלבד, מדובר בסה"כ ב- 10,000 ₪ בשנה. גפני הוסיף בעניין זה ואמר: "ההיגיון אומר דווקא ההיפך. ככל שהבעל נפטר קודם, הקושי הכלכלי הרבה יותר גדול, עם כל מה שנלווה לכך, ועל-כן יש צורך גדול פי כמה לקבל את הסיוע המלא. לכן אין להפלות לרעה בין אלמנות ואלמנים שבני או בנות זוגן נפטרו לפני 2014".

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, דרש מנציגי הרשות לזכויות ניצולי השואה, "להעביר לידי ועדת הכספים נתונים עדכניים לגבי מספרם של ניצולי השואה שיש להשוות את זכויותיהם בנושא קצבאות ותגמולים בכלל ובפרט, לקבל עד יום רביעי הקרוב, נתונים אודות מספר אלמנות ואלמנים של ניצולי שואה עד היום, בשתי הקבוצות, מלפני יוני 2014 ולאחרי מועד זה".

כתיבת תגובה