ועדת הכספים אישרה הקלות במס על תרומות ל 86 עמותות

ועדת הכספים אישרה הקלות במס על תרומות ל- 86 עמותות חברתיות, שעוסקות במטרות ציבוריות, שאינן מתוקצבות ישירות ע”י המדינה. ל- 84 עמותות אושרו הקלות במס הכנסה על תרומות ול- 2 עמותות ניתנו הקלות במיסוי מקרקעין. בין העמותות שאושרה להן ההטבה, מוסדות חינוך, רווחה, תרבות, בריאות, דת, סעד, ספורט, הגנת הסביבה,  מדע, קליטת עלייה וגופים שעוסקים בעידוד תעסוקה

ועדת הכספים (ארכיון). צילום: פלאש 90

 

 

ועדת הכספים אישרה היום (ב’) הקלות במס על תרומות ל- 86 עמותות חברתיות, שעוסקות במטרות ציבוריות, שאינן מתוקצבות ישירות ע”י המדינה. ל- 84 עמותות אושרו הקלות במס הכנסה על תרומות ול- 2 עמותות ניתנו הקלות במיסוי מקרקעין, זאת בהתאם לסעיפים 46′ לפקודת מס הכנסה ו- 61 לחוק מיסוי מקרקעין.

בין העמותות שאושרה להן ההטבה: מוסדות חינוך, רווחה, תרבות, בריאות, דת, סעד, ספורט, הגנת הסביבה,  מדע, קליטת עלייה וגופים שעוסקים במניעת אבטלה. במהלך הדיון עלה כי על מנת לקבל אישור ניהול תקין נדרשות העמותות ל-כשנתיים פעילות בשל מדיניות הממשלה, מצב המקשה עליהן לקבל הכרה והטבות מס. יו”ר הוועדה ח”כ משה גפני קרא לתיקון המצב נוכח חיוניותן הרבה של חלק מהעמותות.

בנוסף, בפתח הדיון העלה ח”כ עודד פורר לדיון את ארגון אמנסטי שמקבל הקלות מס: “לפני כשנה וחצי אישרנו כאן את ארגון אמניסטי להכרה ממס לפי סעיף 46 א, למרות ויכוח שהיה בוועדה. הוועדה ביקשה תוך שנה דיווח אם הם פוגעים במדינת ישראל. אמנסטי קראה בחודש שעבר לאמברגו נשק על מדינת ישראל בעקבות העימותים בעזה. אני לא חושב שאנחנו יכולים לאשר את הפטור הזה בלי שהדבר יבוא שוב לדיון הוועדה ומשלא הוגש דו”ח כזה”. ח”כ פורר הוסיף כי “לא סביר שארגון שקורא לאמברגו נשק על מדינת ישראל יזכה להטבות מס ממדינת ישראל”.

אולם ח”כ אחמד טיבי דרש כי אם הדיון יתקיים בנושא הוא  מבקש שיהיה באולם נגב בשידור ישיר, חשוב שכל העולם יראה את זה.

יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני: “קיבלנו פניות ממספר ח”כים ונקיים דיון על הדבר הזה. אנחנו צריכים גם לבדוק אם יש לנו סמכות באופן כללי, נקיים דיון עקרוני על העניין, לא ספציפית על אמנסטי. האם ניתן לפסול עמותות במצבי קיצון, האם צריך רוב גדול, זה דיון מעמיק מעבר לעמותה כזו או אחרת. אמנסטי זה דיון שצריך להתקיים בעקבות דיון כזה”.

בהמשך הדיון הוצגו העמותות לגביהן התבקשו ההקלות במס וציין שכל העמותות המופיעות ברשימות מובאות לאישור ועדת הכספים, לאחר שעמדו בבדיקות המקצועיות ולאחר שעמדו בקריטריונים המקנים את הזכאות להטבה.

ח”כ מיקי לוי הצביע על כך שישנן מספר עמותות ברשימה שאין להן אישור ניהול תקין וכן על 2 עמותות שיש להן גם חוסר בדיווחים שנתיים.

אולם ארז אורעד, מנהל תחום בכיר מוסדות ציבור ומלכ”רים ברשות המיסים טען כי “לוקח כשנתיים להוציא אישור ניהול תקין. עמותות שאין להן אישור למנהל תקין יש להן שנה להנפיק את האישורים, לאחר שנה במידה ואין אנחנו בודקים את הסיבה ואם אין סיבה ראויה אנחנו דורשים זאת כתנאי”.

בנימין למקין, רשם העמותות הוסיף ואמר “אנחנו לא מוציאים אישור קבוע להקלה עד שאין אישור, יש להם אישור זמני בלבד בינתיים, מי שכבר בשנתיים פעילות אנחנו דורשים אישור רגיל כתנאי”.

לעניין המחסור בדיווחים שנתיים הסבירו נציגי רשם העמותות כי האפשרות לבדוק את הנושא ניתנת רק לאחר שהעמותה מקבלת את ההטבות וכי חלק מהעמותות אושרו בשל כך לשנה אחת בלבד בדרישה להסדיר את הדברים כתנאי להמשך קבלת ההטבה.

גפני יו”ר הוועדה ביקר את המצב היום במסגרתו ניתנות לעמותות אישור ניהול תקין רק לאחר כשנתיים לאור פרשנות הנעשית על ידי הממשלה: “אני משבח אתכם שאתם לא מעכבים את הנושא, יש עמותות שהם חיוניות מאוד לציבור וההקלות נדרשות לשם עבודתן החשובה. במצב היום מושב חדש מקים מוסד והוא לא יכול לפעול שנתיים, הממשלה לא עושה הבחנה בין מי שיותר ופחות חיוני. אתם עושים נכון כשאתם מפעילים שיקול דעת. נפעל כדי לבטל את החלטת הממשלה הזו. לצד כך נבקש מכם מעתה להעביר דיווח ועדכון לגבי העמותות שאין להן את כל האישורים הדרושים וקיבלו אישור זמני”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה