ועדת הכספים: ביקורת על הריבית, הצע"ח להוזלת המשכנתאות

בהשתתפות הנגיד: ועדת הכספים דנה ביוקר המחיה בישראל ועליית הריבית הבאה | הנגיד: "לא נותרה ברירה מול האינפלציה" | בסיום הדיון ביקש יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני מיועמ"ש הוועדה לבדוק האם ניתן לבלום בחקיקה התייקרות במשכנתאות בעת שהריבית במשק עולה

משה גפני שב לראשות ועדת הכספים | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים הזמנית בראשות ח"כ משה גפני קיימה הבוקר דיון על יוקר המחיה בישראל.

במרכז הדיון, סקר נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, את מצב הכלכלה במשק וקודם לכן נועד הנגיד עם יו"ר הוועדה החדש-ישן, ח"כ משה גפני. בישיבת הוועדה העריך הנגיד כי האינפלציה תחל לרדת ברבעון הראשון של 2023,

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ציין בפתח הדיון כי ניהל דיאלוג עם נגיד הבנק ואמר: "הוועדה בראשותי קידמה והובילה את חוק בנק ישראל, קבענו עצמאות מוניטרית לבנק, בוועדה המוניטרית, בה קובעים את הנושאים הכלכליים שהבנק מופקד עליהן. אנחנו לא מתערבים בהחלטות, אבל כמי שמפקח על הממשלה והרשויות השונות, התפקיד שלנו לבדוק את ההשלכות של מה שקורה". לכן, ציין גפני מתכנסת הוועדה כדי לבחון את גל ההתייקרויות".

גפני לא ויתר על ההזדמנות לתקוף את שר האוצר היוצא אביגדור ליברמן וציין: "אנחנו מתבשרים שהכל עולה, הדלק מתייקר שוב בסוף השבוע. שבנק ישראל מחליט לעלות את הריבית זה משפיע על יוקר המחיה והתוצאה היא עגומה. בנק ישראל לא אשם, אלא שר האוצר שלא התמודד עם יוקר המחייה והדיור".

הנגיד סקר את התפתחות האינפלציה במשק שהובילה להעלאת הרבית, והוסיף גם תחזית עתידית של 14 חזאים, שטענו כי עלולה לעלות עוד, אם כי ברמה מינורית, בחודשים הקרובים. הנגיד העריך כי נראה את האינפלציה יורדת ברבעון הראשון של 2023, ובצורה חזקה יותר ברבעון השני ולקראת הקיץ. "מה שקרה ברוסיה טרף את הקלפים, היינו רוצים לעשות את המהלכים בצורה מדודה יותר, אבל זה המצב".

משה גפני עם נגיד בנק ישראל | צילום: באדיבות המצלם

עוד הסביר הנגיד מול גל הביקורת מצד הח"כים: "חייבים להבין, אם לא נמגר את האינפלציה והיא תתקבע ב-5%, אנשים יתחילו לחשוב על זה, ואז זה בא בצד של היצרנים והצרכנים, ואז מתחילות ספירלות של אינפלציה".

בהתייחסו לריבית שמייקרת את החזר המשכנתאות החודשי, אמר פרופ' אמיר ירון: "אנחנו מודעים לכאב, אנחנו מתכללים את כל הנתונים, את המשכנתאות, ואנחנו מודעים לזה, אבל יחד עם זאת חייבים להבין, אם לא נמגר את האינפלציה היא תתקבע ב-5%".

Inner article

"אנו מביעים דאגה רבה על העלאה התכופה של הריבית והמשמעות המיידית על בעלי המשכנתאות ויוקר המחיה", סיכם היו"ר את הדיון, "המשק הישראלי הוא משק חזק ומן הראוי שהמעמד הנמוך במדינה לא יינזק כל כך. ועדת הכספים תדון בכל הנושאים של יוקר המחיה. שום דבר לא יעבור לידינו ובכלל לא משנה מי יהיה שר האוצר".

לסיום אמר גפני, "אני מבקש מהיועצת המשפטית של הועדה – ליזום הצעת חוק של הוועדה שעליית הריבית במשק לא תחול על נוטלי המשכנתאות בדירה הראשונה". גפני מכוון לכך שבעת שהריבית במשק עולה, הריבית על המשכנתאות לא תעלה. "אבקש לבחון זאת משפטית, במיוחד לגבי מעמד ביניים ושכבות חלשות, שרוכשים דירה ראשונה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה