ועדת הרבנים לענייני תקשורת: אין פירוק, הפעילות תימשך

שופט בית המשפט אביגדור דורות קבע: עמותת וועדת הרבנים לענייני תקשורת תמשיך בפעילותה ומאות אלפי המנויים לא יינזקו • לעמותה ימונה מנהל כספי זמני שיתנהל יחד עם מוסדות העמותה עד קבלת אישור ניהול תקין על ידי רשם העמותות

טלפון כשר | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מפלה ללוחמים לפתיחה קולוסאלית של קווי התוכן: בית המשפט המחוזי בירושלים מינה מנהל זמני לפעילות הכספית של עמותת 'ועדת הרבנים לענייני תקשורת', אך באותה נשימה קבע כי "מטרת המהלך איננה חיסול העמותה והפסקת פעילותה, אלא המשך הפעילות כפי שנעשה במקרים אחרים של עמותות שהגיעו להליך של חדלות פירעון שסופו ניהול עצמאי של העמותה". המנהל הזמני יקדם את העמותה לקבלת 'אישור ניהול תקין'.

בהחלטת בית המשפט, הנפרסת על 12 עמודים, הוסרה אחת ולתמיד חרב בקשת צו הפירוק לעמותה ופריצת חומת הקומות הכשרות המונפת מזה מספר שנים, לאחר פניית גורמים אינטרסנטים לרשם העמותות. מדובר בגורמים אשר מרוויחים הון רב מדקות זמן אויר של שירותי התוכן החסומים בטלפונים הכשרים ונלחמים בוועדה שחוסמת אותם.

על פי ההחלטה ימונה עו"ד רונן מטרי למנהל הכספי זמני שיתנהל מול וועדת הרבנים ובהתאם לחוק העמותות, "כאשר בסופו של תהליך, העמותה תוכל להמשיך את פעילותה בצורה תקינה ובאמצעות מוסדות עצמאיים".

מעיון בפסק הדין עולה כי לא קלה הייתה מלאכתו של השופט אביגדור דורות. הרשם לא הצליח להוכיח באופן חד משמעי כי העמותה פעלה בניגוד לחוק או למטרותיה. השופט אף מציין בהחלטתו במפורש כי "בניגוד למנהגו של הרשם בבקשות פירוק, בבקשה הנוכחית לא נקב הרשם בסעיף החוק המגבש את עילת הפירוק".

כלומר, אין חולק שעמותת וועדת הרבנים לענייני תקשורת יכלה להתנהל טוב יותר וחלק יותר מבחינה חוקית. העובדה שרואה החשבון של העמותה לא הפיק דוח כספי עם הספרה אפס, עמדה לרעתה של הוועדה. לו הוועדה הייתה מפעילה בעצמה את הפעילות העסקית בתוך העמותה הרי לטענות של הרשם לא היה שום ערך. משפטנים טוענים, כי הרשם מבקש כביכול לקבוע תקדים ולפיו כל עמותה חייבת בהתנהלות עסקית.

הפעילות העסקית: בחוץ

מבקשת רשם העמותות עולה כי עם הקמת הוועדה הוקם מוקד פעילות של התמיכה בקומות הכשרות. שנתיים לאחר מכן קיבלה הוועדה ייעוץ מעו"ד המנוח יעקב וינרוט ז"ל אשר הקים את הועדה בשליחותם של גדולי ישראל וכן של משרד רואי חשבון של העמותה, שאסור להפעיל פעילות עסקית בעמותה מאחר והיא איננה כשאר העמותות המתוקצבת מתמיכות ממשלתיות או מתרומות. כתוצאה מכך ה'מוקד' עבר לספקים חיצוניים, אשר ביצעו עבור חברות הסלולר את הפעילות כפי שנהוג בסינוני האינטרנט השונים.

'מוקד' זה היווה את סלע המחלוקת בין עורך הדין של העמותה לבין רשם העמותות. הרשם טען שהעמותה כביכול ויתרה על נכס שהיה בידיה, אולם גם הוא טען שהעמותה לא קיבלה כספים בגין העברת 'המוקד' לידיים אחרות. "בשנת 2007 העבירה העמותה פעילות זו לחברות פרטיות שונות, כאשר העמותה איננה מקבלת תמורה בגין העברת הפעילות", כתב השופט בפסק הדין". רשם העמותות טען כי העברת פעילות ה'מוקד' הייתה שגויה ולכן צריך להחזיר את הפעילות הכספית לעמותה.

בתשובת הוועדה נטען, כך כותב השופט, כי "מוסדות העמותה פועלים כנדרש, במיוחד בהתחשב בכך שחלק הארי של פעולות העמותה נסמך על טעמים דתיים שקשה לגבשם בהחלטות סטנדרטיות". עוד נטען כי "העמותה ורבניה פועלים בהתנדבות במתן הנחיות ערכיות. וכי בהתנהלות האמורה אין כל דופי ובוודאי שאין בה כדי לייסד עילת פירוק".

נוסיף כי לעתירה בעד הפירוק הצטרפה ברגע האחרון חברת השיקמה אן.ג'י.אן תקשורת בינלאומית 015 בע"מ אשר מיוצגת על ידי עו"ד נריה הרואה.

השופט אביגדור דורות דחה בשתי ידיים את טענות החברה וציין כי טענות החברה "עומדות להתברר במסגרת בירור של משרד התקשורת שהוא הרגולטור האחראי על פעילותו של בעל רישיון לפי חוק התקשורת". השופט אף מוסיף: "אינני מוצא כי בית משפט זה צריך להידרש לטענות אלה".

יודגש, כי במרבית אתרי החדשות יצאו בכותרות נלהבות ולפיהן העמותה של וועדת הרבנים לענייני תקשורת קיבלה צו פירוק. מי שלומד את פסק הדין לעומקו יכול לראות כי כלל לא נעשה ניסיון לפרק את העמותה אלא להביאה לכדי ניהול כספי תקין.

2 תגובות ל: "ועדת הרבנים לענייני תקשורת: אין פירוק, הפעילות תימשך"

  1. כתבה הזויה ומנותקת מהמציאות.
    השופט הדגיש שלא יפרקו את הטלפונים הכשרים והקומה הכשרה, אבל הוצא צו פירוק והוחלט שהמפרק 'יקים מוסדות חדשים לעמותה', קרי יעיף את כל העסקנים המושחתים הבייתה

  2. לא הבנתי יש עכשיו את ועדת הרבנים או שכבר סיימנו איתם סוף סוף!?

כתיבת תגובה