ועדת הריכוזיות ממליצה לפסול את שיכון ובינוי במכרז תחנת אשכול

ועדת הריכוזיות ממליצה לפסול את התמודדותה של שיכון ובינוי במכרז על תחנת הכוח הרביעית שנמכרת במסגרת הרפורמה במשק החשמל – אתר אשכול | אשכול היא התחנה הגדולה ביותר הנמכרת במסגרת הרפורמה, ומחזיקה גם בעתודות קרקע גדולות לשטחי מסחר ולוגיסטיקה – ולכן היא כה נחשקת | שיכון ובינוי זכתה בעבר בשני מכרזים מבין שלש התחנות שנמכרו עד כה במסגרת הרפורמה, דבר שהיה הופך אותה ליצרנית חשמל פרטית בעל כוח ריכוזי גבוה מדי | | ומדוע שפיר נותרה בהתמודדות?

תחנת הכוח אשכול | צילום ארכיון: אילן מלסטר, חברת החשמל

הוועדה לצמצום הריכוזיות המליצה היום (ג') למנוע את התמודדותה של שיכון ובינוי במכרז על תחנת הכוח אשכול משיקולי ריכוזיות כלל-משקית. מנגד, המליצה הוועדה לאפשר את התמודדותה של שפיר על האתר בשל התועלות הצרכניות מהשתתפותה בהקצאת הזכות.

אשכול, תחנת הכוח הרביעית שמוצעת למכירה במסגרת הרפורמה במשק החשמל, היא תחנת הכוח השלישית בגודלה בישראל והתחנה הגדולה ביותר המופעלת בגז טבעי. התחנה ממוקמת מצפון לנמל אשדוד והיא עם יכולת מותקנת של כ־1,683 מגה וואט. אשכול אינה רק התחנה הגדולה ביותר הנמכרת במסגרת הרפורמה, אלא יש לה גם עתודות קרקע גדולות לשטחי מסחר ולוגיסטיקה שהופכים אותה להקצאה בעלת פוטנציאל רב.

250/200 סייד בר + קובייה

מדובר באחת ההקצאות הגדולות והחשובות שיוענקו במשק החשמל לגורם פרטי, הן מפאת היקפה ומרכזיותה במערך ייצור החשמל הארצי, והן מפאת הפוטנציאל הרב שטמון בה, ויכולת המדינה לנווט באמצעותה את מפת ייצור החשמל שנים קדימה בצורה מיטבית וליצור לראשונה תחרות של ממש במקטע ייצור החשמל. תחום ייצור החשמל הוא אחד מהתשתיות הבסיסיות ביותר במשק מודרני, שהפעלתו התקינה והשוטפת חיונית מאין כמוה, וששיבושים או הפרעות בפעילותו הם בעלי השפעה חמורה ומידית על תפקודו של הפרט והמשק כולו. קל וחומר, כשמדובר בהקצאה כל כך משמעותית. לכן סברה הוועדה שטמונים בהקצאה זו כוח מיקוח והשפעה רבים שיגדילו את ריכוזיותו הכלל-משקית של הזוכה בה.

מקור: ועדת הריכוזיות

בחינת הריכוזיות הכלל-משקית של קבוצת שיכון ובינוי מלמדת כי מדובר בקבוצה ריכוזית מאוד, שמחזיקה בזכויות משמעותיות ביותר בתשתיות חיוניות ובעיקר בתחומי התפלת המים וייצור החשמל, שנמנים בין תחומי התשתית החיוניים ביותר למשק. גם החזקותיה של הקבוצה בתחום תשתיות התחבורה והפעילויות הנוספות שבהן היא עוסקת, שהן ברובן בעלות עניין ציבורי, מעניקות לה כוח מיקוח והשפעה מול המאסדרים שמולם היא מתנהלת וכלפי קובעי המדיניות. 

שיכון ובינוי היא גורם דומיננטי ביותר בתחום ייצור החשמל שבו נעשית ההקצאה, והיא הזוכה בשתיים מבין שלוש התחנות שנמכרו עד כה במסגרת הרפורמה, שהן חלק מאותה אסדרה של תחנת הכוח אשכול. זכייה של שיכון ובינוי בהקצאה, שהיא בעלת זיקה ממשית להחזקותיה הנוספות, תהפוך אותה לאחת מיצרניות החשמל הפרטיות הגדולות ביותר ותגדיל מאוד את הריכוזיות הכלל-משקית שלה. אך מעבר לכך, זכייתה עלולה לפגוע בתחרות בשוק ייצור החשמל. פגיעה שתתבטא בתעריפי החשמל שישלם הציבור.

Inner article

 

לאור זאת, סברה הוועדה כי אין לאפשר את השתתפותה של שיכון ובינוי במכרז על אתר אשכול משיקולי ריכוזיות כלל-משקית.

גם שפיר היא גורם בעל ריכוזיות כלל-משקית גדולה מאוד בשל פעילויותיה הרבות בתחומי תשתית חיוניים. זכייה בהקצאה זו תאפשר לשפיר לחדור לתחום תשתית חיונית נוסף על התחומים הרבים שבהם היא פועלת ותגדיל את ריכוזיותה הכלל-משקית. אולם, בשונה משיכון ובינוי, לשפיר אין כיום החזקות בתחום ייצור החשמל ובהשתתפותה בהקצאה – כשחקנית חדשה וכבעלת חלק משמעותי במסגרת הקבוצה שבה היא משתתפת – טמונות תועלות צרכניות ממשיות שמצדיקות את אי מניעת השתתפותה במכרז: התרומה לתחרות בהליך התחרותי למכירת התחנה והתחרות העתידית בשוק אספקת החשמל ללקוחות.

מסיבה זו, סברו חברי הוועדה, מיכל כהן, הממונה על התחרות, וליאור חיימוביץ, סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה, כי יש לאפשר לשפיר להתמודד במכרז על תחנת הכוח אשכול משיקולי ריכוזיות כלל-משקית. נציין, כי רם בלינקוב, מנכ"ל משרד האוצר, נמנע מלהביע עמדה ביחס להשתתפותה של שפיר במכרז.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה