ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוקי האשראי החוץ-בנקאי

מקדמים את התחרות בשוק הפיננסי: ועדת השרים לחקיקה אישרה שתי הצעות חוק להקמת סביבת ניסוי רגולטורית בעולם הפינטק ולהרחבת אפשרויות המימון לאשראי חוץ בנקאי • הצעות החוק יובילו להגברת התחרות בשוק הפיננסי בישראל ולקידום החדשנות בו, באמצעות הקלת הרגולציה על הגופים הפיננסים

פינטק | צילום אילוסטרציה: Zapp2Photo, שאטרסטוק

הצעות חוק למען הגדלת האשראי החוץ בנקאי, אושרו בוועדת השרים לחקיקה. למעשה, מדובר בשתי הצעות בעלות תכלית אחת, שיפור היצע האשראי במשק. בקצרצרה: ההצעה הראשונה מאפשרת לחברות פינטק לבחון מוצרים חדשניים שפיתחו, ואילו ההצעה השנייה מגדילה את תחום גיוס מקורות האשראי של החברות החוץ בנקאיות עד ל-15 מיליארד שקל באג”ח.

הבוקר כאמור אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת שר האוצר, אביגדור ליברמן, להחלת דין רציפות על שתי הצעות חוק אותן מקדם משרד האוצר ואושרו בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה. כלומר, מדובר על הצעות שהחלו בתקופת שרי האוצר הקודמים.

ההצעה הראשונה תוביל להקמת תכנית ייחודית – מעין “מגרש משחקים רגולטורי” (“Regulatory Sandbox”) שמיועד לגופים פיננסיים טכנולוגיים מתקדמים ולחברות פינטק. במסגרת התכנית יוכלו הרגולטורים לתת הקלות רגולטוריות לגופים אלו תוך גידור הסיכונים ובכך תאפשר להם לנסות את מוצריהן החדשניים בשוק הישראלי ולהטיב עם הצרכנים. בנוסף, כל חברה שתשתתף בתכנית תלווה באופן צמוד על מנת להבטיח את הצלחת התכנית. התכנית תהווה סביבת ניסוי חדשנית בישראל בשיתוף פעולה של כלל הרגולטורים הפיננסים בישראל כדי לתמוך בפעילותם של חברות פינטק ופעילות פיננסית חדשנית בישראל.

התכנית תפעל בהתאם למסקנות הצוות הבין משרדי שבחן יצירת סביבה רגולטורית מקלה המותאמת לחברות הפינטק. הצוות רוכז בידי משרד האוצר ומשרד המשפטים וכלל נציגים מרשות ניירות ערך, בנק ישראל, רשות שוק ההון, הרשות לאיסור הלבנת הון ולמימון טרור ורשות המסים.

תחום הפינטק טומן בחובו יתרונות רבים לצרכנים, למערכת הפיננסית ולכלכלה הישראלית, ביניהם, שיפור השירות לצרכן והפחתת עלויות, שיפור התחרות בישראל על ידי כניסת שחקנים חדשים לשוק, הגברת הנגישות למוצרים פיננסים, עידוד התעסוקה של מקצועות בעלי פריון גבוה וייעול הסביבה העסקית בישראל. הצעת החוק צפויה לתת תנופה להטמעת המוצרים של חברות הפינטק בשוק הישראלי ולמימוש היתרונות האלו.

הסרת מגבלות

הצעת החוק השנייה תאפשר לנותני האשראי לגוון ולהרחיב את מקורות המימון לצורך מתן אשראי ובכך תוזיל את עלויות המימון ותרחיב את אפשרויות התחרות של גופים אלו במערכת הבנקאית. לפי הצעת החוק יתאפשר לנותני אשראי חוץ-בנקאי גדולים שעומדים בהוראות החוק להגדיל את תקרת הגיוס של אגרות חוב מ-5 מיליארד שקל ל-15 מיליארד שקל וכן לגייס חוב באמצעות ניירות ערך מסחריים. בנוסף, יוסרו מגבלות שונות לעניין גיוס תעודות התחייבות מכלל נותני האשראי החוץ בנקאי. מגבלות אלו הגבילו את מרחב ההתנהלות העסקית של נותני האשראי ולמעשה מנעו מחלקם לגייס חוב באמצעות אגרות חוב.

הצעה זו תאפשר לנותני האשראי הללו להגדיל ולגוון את מקורות המימון הזולים יותר ולהפחית את התלות במערכת הבנקאית. כך, יתאפשר לנותני האשראי החוץ-בנקאיים להגביר את התחרות באשראי מול המערכת הבנקאית.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: “מדובר בצעדים שיפחיתו את הרגולציה על הגופים החוץ-בנקאיים במערכת הפיננסית ויקדמו חדשנות ותחרות אפקטיבית בשוק הפיננסי. אנחנו נמשיך להוביל צעדים שיובילו לשיפור השירות לצרכן, הפחתת עלויות וקידום התחרות בישראל”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה