זבל ממשלתי: טריליוני דולרים קבורים באג”ח עם תשואה שלילית

למעלה משני שליש מהכספים המושקעים באגרות חוב ממשלתיות, יניבו תשואה של פחות מאחוז נכון לנתונים השוק העכשוויים. ב’מזרחי טפחות’ מציעים למשקיעים לשקול פיזור נרחב יותר של ההשקעה באג”ח ממשלתי

תשואה של גרוש וחצי. צילום: Udom Aunlamai, שאטרסטוק

בסקירה השבועית של כלכלני ‘מזרחי טפחות’, קוראים הכלכלנים לשקול פיזור נרחב של ההשקעות באגרות חוב ממשלתיות. המציאות הנוכחית בה ממתין העולם כולו למוצא פיה של נגידת הבנק המרכזי של ארצות הברית (ה’פדראל ריזרב’) שכבר הכריזה כי ייתכן שהעלאת הריבית שיזמה, הייתה מוקדמת מידי, יחד עם הריביות האפסיות במרבית המדינות המפותחות, וישראל בתוכן, מעלות את השאלה היכן כדאי להשקיע ואיזה אפיק יניב תשואה סבירה.

במזרחי טפחות מבהירים: כבר היום מושקעים כ-25 טריליון דולר באגרות חוב ממשלתיות. הבעיה המרכזית היא, שחלק לא מבוטל מהם, כמעט שליש, מושקעים באגרות חוב ממשלתיות הנושאות נכון להיום תשואה שלילית. כן. מה שקראתם.

sorek-box

כאילו לא די בכך, קרוב ל-40% מסך כל הסכום המושקע באגרות חוב ממשלתיות, מושקע באג”ח שמניבות בין אפס אחוזים לאחוז אחד בלבד! אם ננסח את זה במילים פשוטות, נוכל לומר שמרבית הכסף שמזין את אגרות החוב הממשלתיות, הוא למעשה כסף שלא עושה כסף. תשואה נומינאלית של פחות מאחוז, היא לא כסף. היא הפסד.

במזרחי אומרים שהגיע הזמן לפזר את ההשקעה באגרות החוב הממשלתיות כדי למזער סיכונים וכדי להעלות ולו במעט את הסיכוי לתשואה סבירה. רק להמחשה, אגרות החוב של ממשלת גרמניה הגיעו בתחילת החודש הקודם לתשואה שלילית של כמעט שש עשיריות האחוז (0.58%-). וגרמניה נחשבת לכלכלה החזקה ביותר באירופה… וכמה התשואה הממוצעת על אג”ח של ממשלת ישראל? הרבה הרבה יותר מאשר של מדינות גדולות ועשירות יותר, והיא עומדת על 1.78%.

side
inner

כתיבת תגובה