זהירות, זה מחשמל

כך תמנעו תאונות חשמל מסוכנות בבית • מדי שנה מתרחשות בישראל אלפי תאונות בתחום החשמל, מקצר מקומי ועד שריפות כתוצאה משימוש לא נכון במכשירי החשמל • לכן ריכזנו עבורכם מספר טיפים ועצות לשימוש בטיחותי ונכון עם מומחה לניהול אנרגיה, דב צימרמן, מנהל ההנדסה ב-Eaton, חברה בינלאומית בתחום האנרגיה והחשמל

חשמל יכול להיות מסוכן | תמונה של תומס ג', מ-Pixabay
  1. וודאו כי הכבל תקין ושלם:

לכולנו בבית יש מגירת כבלים למקרה שיבוא יום ונמצא בהם שימוש. לפני שאתם מחברים את הכבל הרצוי יש לוודא כי הכבל ללא קרעים, ללא פגיעה בפלסטיק ולא רטוב. זכרו! מבט אחד בכבל לפני השימוש יכול למנוע אסון גדול.

  1. שימוש נכון בתוף עם כבל (כבל על גלגלת):

בתוף כבל – ככבל מאריך, חייבים לפרוס את הכבל עד סופו. גם במידה ואתם לא משתמשים במלוא האורך שלו וזאת משום שבמידה ולא תפתחו את הכבל עד הסוף, עלול להיווצר שדה חשמלי והתחממות פנימית של הכבל, שבסופו יכולה להתפתח שריפה.

250/200 סייד בר + קובייה
  1. לחץ על כבל החשמל עלול לפגוע בו ולגרום לשריפה:

כבל החשמל בייחוד אם הוא ארוך, צריך להיות בצמוד לקיר. במידה והכבל נמצא ישירות על הריצפה יש לוודא שלא דורכים עליו או שאין עליו לחץ כמו רגל של שולחן, ספה וכדומה. רצוי להימנע מלהעביר כבלים בין חדרים או מחוץ לארון וזאת כדי למנוע סגירה של דלת על הכבל . לחץ על הכבל עלול לפגוע בחוטי החשמל שבפנים ולייצר חיבור בין הכבלים הפנימיים, דבר שיגרום לקצר והתחממות.

  1. טסט על המפסק בבית:

במפסקי פחת בייתים קיים לחצן לבדיקת המערכת, יש לבצע מפעם לפעם בדיקה למפסק הפחת על מנת לוודא שהוא אכן קופץ. במידה והבדיקה שביצעתם נכשלה והמפסק לא קפץ, יש להזמין חשמלאי מוסמך – בעיה זו יכולה להעיד על פחת לא תקין או בעיה חשמלית אחרת. הסכנה היא שאין לנו את ההגנה במפסק הפחת נגד התחשמלות ממוצרים ודליקה.

  1. הגנה על ילדים בחשמל:

מרבית השקעים החשמליים החדשים מגיעים עם תריס הגנה פנימי, כלומר אם הילד מנסה לדחוף אביזר חד לאחד החורים הוא לא יצליח. התריס בנוי כך שכדי לעבור אותו, צריך צורה ספציפית של תקע (שלושה פינים במשולש). חשוב לשים לב שבבית אנו מתקינים שקעים עם תריסי ההגנה. גם אם מדובר בבית ישן, אפשר להזמין חשמלאי שיחליף את השקעים לשקעים חדשים – הפער במחיר המוצר הוא לא משמעותי ובוודאי שווה את ההשקעה.

  1. לא להשתמש בכבל מאריך באופן קבוע:

מוצר חשמלי שניתן למצוא כמעט בכל בית הוא הכבל מאריך, זוהי לא אזהרה לא להשתמש בו, אך כן תזכורת עבורכם שכבל מאריך הוא לא מוצר המיועד לשימוש לפרק זמן ארוך. הכבל עצמו לא נוצר לעומסים כמו חוטי החשמל שרצים בקיר, והוא יכול להיפצע בקלות. לכן צריך להשתמש בו בצורה מבוקרת, זמנית, ולא כפתרון קבוע. במידה והמוצר החשמלי (כמו מקרר לדוגמה) נמצא במקום מרוחק מתקע קיר, כדאי להזמין חשמלאי שיתקין תקע חדש במקום הרלוונטי.

  1. לא למשוך את הכבל מהחוט בזמן הניתוק:

רובנו חוטאים בסעיף זה, ומבלי לשים לב אנחנו מנתקים במהירות את כבל המטען או כל כבל שסיימנו להשתמש בו. מהיום זכרו – יש לנתק את הכבל תמיד מראש התקע ולא מהכבל עצמו. בתוך הכבל יש חיבורים פנימיים המחזיקים את חוטי החשמל במקום. ברגע שמושכים את הכבל, החיבורים עלולים להיקרע וליצור קשת חשמלית בין החוטים וכך במקרה הטוב לפגוע בכבל עצמו, ובמקרה הרע לגרום לניצוץ המוביל לשריפה.

Inner article

לסיכום, חשוב לזכור שחשמל הוא נושא מסוכן הדורש ניהול נכון ואחראי. חשמל עלול לגרום לשריפות, פציעות ואף חמור מכך. במידה ורוצים לבצע שינויים בחשמל בבית, יש להתייעץ עם מומחה בעל הכשרה מתאימה שיבצע את העבודות.

הכותב הוא מנהל ההנדסה בחברת איטון

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה