זהירות: חוק המזומנים לשלב האכיפה

רשות המסים מזהירה את האזרחים כי חוק המזומנים עובר לשלב האכיפה • אם תשתמשו במזומנים בניגוד להוראות החוק אתם עלולים להיחשף לקנס כבד ואף לעונש מאסר

זהירות! מזומן | צילום: דוברות המשטרה

“שלא תגיד לא ידעתי!” זאת הכותרת שבחרו במשרד האוצר וברשות המסים למודעה המכריזה ששלב האכיפה בחוק המזומן עולה מדרגה. על רקע שחור עמוק, עם תמונת ידיים מעבירות כסף מזומן, מזהירים הרשויות את האזרחים לבל יהינו לעבור על חוק המזומן.

“שימו לב”, נכתב במודעה לבן על גבי שחור. “עברתם על החוק לצמצום השימוש במזומן? מהיום אתם חשופים לקנס כבד ולמאסר עד שלוש שנים!” המודעה גם מפרטת את שלושת ה’לאוין’ העיקריים של החוק: איסור תשלום במזומן בין אנשים פרטיים, בסכום העולה על 50,000 שקלים.

איסור על תשלום במזומן לבעלי עסקים, בסכום העולה על 11,000 שקלים ואיסור על תשלום בצ’ק פתוח. החוק שהיה עד כה בהרצה, רואה בשני הצדדים אשמים – הן המשלם והן המקבל. הפרסום נועד לבטל תום לב של האזרחים שינסו לומר ‘לא ידעתי’.

בסוף החודש תסתיים שנה מאז כניסתו לתוקף של חוק המזומן ותקופת ההרצה שלו תסתיים. מכאן ואילך יחלו מפרי החוק, להיות חשופים לקנסות ולמאסרים בפועל, בעקבות הפרת החוק. רשות המסים שהתכוננה לחוק במשך השנה, ערכה יותר מ-17 אלף ביקורות בעסקים שונים, בנושא חוק המזומן.

קנסות אמנם לא חולקו, היות ושלב האכיפה לא נכנס לתוקפו עדיין, אולם בביקורות התגלו כ-2,600 עברות על חוק השימוש במזומן, ומתוכן רק כ-400 הפרות על ההוראות המגבילות את השימוש בכסף מזומן. כלומר, מרבית העוסקים שנבדקו לא קיבלו תשלומים במזומן מעל 11 אלף שקל, שזהו הרף שנקבע בחוק.

לעומת זאת, ב-896 מקרים שנתפסו, נמצאו ליקויים בתיעוד אמצעי התשלום או התקבול; ו-1,290 עבירות בנוגע להוראות המגבילות את השימוש בצ’קים, כגון צ’קים פתוחים או הסבת צ’קים ללא ציון שם ומספר זהות של המסב בגב הצ’ק.

זהות המפרים שנתפסו מגוונת מאוד. החל מאנשי מקצוע בשוק החופשי כמו, עורכי דין, רואי חשבון, רופאי שיניים ועד קבלנים או קוסמטיקאיות. ברשות המיסים אמרו, כי רבים מהנתפסים לא ידעו מה בדיוק אומר החוק, או סתם לא ייחסו לו חשיבות.

ב’גלובס’ מספרים כי בספטמבר האחרון בקרו רשות המיסים בעסק להובלות מלוד. בתום הביקורת התגלה, כי בעל העסק קיבל מלקוח 500 אלף שקל באיזושהי דרך, אבל לא ציין את אמצעי התשלום – מעשה המנוגד להוראותיו של חוק המזומן. בעסק ליבוא וטרייד אין למכוניות מרמת גן, נמצא כי בעל העסק קיבל צ’קים פתוחים בסך 188,400 שקל – שוב, מעשה המנוגד להוראות חוק המזומן.

Inner article

בנוסף ראוי לציין שהחוק מחריג כהוראת שעה את הגמ”חים (מי שעיסוקו במתן אשראי ללא ריבית) ופוטר אותם מהציות לחוק.  אולם גם זאת, רק לתקופה של שנתיים מיום פרסום החוק ברשומות או עד יום תחילתו של החוק המסדיר את פעילות הגמ”חים. לאחר שבינואר השנה פורסם ברשומות ‘חוק הגמ”חים’, החלה הספירה לאחור לסיום הפטור האמור, אלא אם כן יאורך הפטור שוב בעוד פחות משנה.

לטענת הכלכלן ד”ר אביחי שניר מהמכללה האקדמית נתניה ובית ההשקעות אינפיניטי, חוק המזומן לא יעצור את התשלומים בשחור. בטור שפורסם בוואלה טוען שניר כי “מכיוון שאף אחד לא נתן לרשות המסים תוספת תקציב כדי לרדוף אחרי המזומנים, רשות המסים מסתפקת בלחפש את האשמים מתחת לפנס”.

לדברי שניר ,”הסיכוי הכמעט יחיד להיתפס זה אם אתם בעלי עסק, ואתם מדווחים לרשות המסים שקיבלתם תשלום במזומן בסכום שגבוה מ-11 אלף. אבל כפי שאמר לי רו”ח חכם אחד, בעלי עסקים שמדווחים לרשות המסים שהם קיבלו תשלומים במזומן, הם בדיוק האנשים שרשות המסים לא צריכה לחפש. כי מי משדווח על עסקה, בוודאי לא עשה אותה בשוק השחור. אז כשרשות המסים מענישה עסקים על דיווח, היא יורה לעצמה ברגל. כי אם קונסים אנשים על זה שהם מדווחים על תשלום במזומן, בפעם הבאה הם פשוט יפסיקו לדווח”.

שניר מספר, כי באחד הפעמים הוא נשאל ברחוב “רגע, אם אסור לשלם במזומן, אז איך אני אשלם לשיפוצניק בשחור?” בתשובה ענה שניר: “עדיין יש את האפשרות לשלם בביטקוין”. הוא הוסיף כי “באמת אפשר היה להימנע מהחוק ולהסתפק בכך שבנק ישראל יכריח את הבנקים לדווח, על כל הפקדה או משיכה של מזומן בסכום שמעורר חשד. ממילא זאת הדרך האפקטיבית היחידה לבדוק מה קורה עם המזומנים. את התשלום בלי קבלה למורה הפרטי או לשרברב, לא החוק הזה יעצור”. סיכם הכלכלן שניר את דבריו.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה