זהירות: כך עובד העוקץ הפיננסי שמסעיר את ישראל

“שלום, אנו שמחים לבשר לך כי ההלוואה שביקשת אושרה. כן. אנחנו מודעים למצב עכשיו בגלל הקורונה, ולכן זה בהליך מהיר. הנה מספר חשבון שאליו יש להעביר אלף שקלים דמי פתיחת תיק וההלוואה בדרך…” • אם השיחה הזו נשמעת לכם דמיונית, כדאי שתקראו את האזהרה הבאה • מעל 40 מקרים של עוקץ פיננסים נחשפו בשבוע האחרון בלבד, תוך ניצול ציני של הקורונה והשלכותיה

הלוואות | צילום: SVStudio, Peshkova, שאטרסטוק

אחרי העוקץ הרווח עתה בחו”ל, נראה שגם בישראל יש כאלה שמנצלים את המצב הרגיש כדי לעקוץ אזרחים תמימים במצוקה, ודוברות המשטרה (אח”מ) והרשות להגנת הצרכן פרסמו הבוקר אזהרה לציבור.

בהודעה נאמר: “משטרת ישראל והרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מבקשות להביא לידיעת הציבור כי בימים האחרונים אנו מבחינים בעלייה בדיווחים אודות אירועי הונאה שונים, העיקרי שבהם הנו “עוקץ פיננסים”. מדובר בפעילות שנועדה לאיסוף פרטי לקוחות ופרטי חשבונות בנק של אזרחים ולקיחת כספים במרמה”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מתברר, כי מתחילת התפרצות נגיף קורונה בישראל התקבלו במשטרה וברשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מעל 40 תלונות חדשות בנושא.

“אנו מבקשים להתריע בפני הציבור ולנהוג במשנה זהירות”.

בהודעה פורסם גם פירוט של מתווה הפעולה שבו נוקטים מבצעי העוקץ. “מתבצע באמצעות שליחת מייל או מסרוני SMS המכילים קישורית לאתר הנחזה לחברה לגיטימית להשארת פרטים בנושא הלוואות חוץ בנקאיות בריביות אטרקטיביות ברשתות החברתיות או שיחות טלפון יזומות על ידי מוקדן, כמו גם באנרים ודפי נחיתה ברשת.

“קרבן העבירה משאיר פרטים ולאחר זמן קצר מקבל שיחת טלפון מנציג ייעוץ פיננסי למתן הלוואות פיננסיות.

“במהלך ההתקשרות המתבצעת רובה ככולה באמצעות מכשיר הטלפון, מתבקש האזרח להעביר סכום של מאות ואלפי שקלים לחשבון בנק שנמסר לו עבור פתיחת תיק הלוואות תוך אימות פרטים אישיים בהם פרטי מספר כרטיס אשראי, סיסמה לחשבון בנק ועוד.

“המרמה מתבססת על ניצול מצבם הכלכלי של אזרחים.

“משטרת ישראל והרשות להגנת הצרכן מבקשות מהציבור להגביר ערנות בעיקר בעת הזאת, בכל קבלה של הודעת דואר אלקטרוני ו/או הודעת סמס בהם מבקשים להזין אמצעי זיהוי, פרטי חשבון בנק  ו/או כרטיס אשראי. כמו כן לא למהר להתחייב ולהעביר כספים”.

Inner article

בסיום ההודעה ממליצים ברשות להגנת הצרכן ובמשטרת ישראל לבדוק באיזו חברה מדובר האם מדובר בחברה מוכרת ואמינה, כמו גם לבדוק במשרד האוצר – מאגר נותני שירותי מטבע, כי מדובר בחברה הנמצאת במאגר רישיונות שירותים פיננסיים במשרד האוצר.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה