זוכרים את המחסור בחמאה? רק טוב יצא ממנו

רשות התחרות מפרסמת תוצאות בחינה של השפעת הטיפול הממשלתי במחסור בחמאה • תוצאות הבדיקה העלו כי הסרת המכס מן החמאה הגדילה את היצע המוצרים ופתרה את המחסור בחמאה ובתוך כך גם בלמה את מגמת עליית המחירים

חמאה | צילום: David Shay, ויקיפדיה

המחסור בחמאה שהורגש ברשתות שיווק המזון בישראל מאז תחילת שנת 2019 ועליית המחירים שנרשמה בעקבותיו, הובילו את הממשלה לנקוט במספר צעדים: ראשית הורחבו מכסות היבוא הפטורות ממכס, בהמשך הוחל פטור מלא ממכס על יבוא חמאה וכן הורחב סל מוצרי החמאה שמחירם מפוקח.

הרשות בדקה את השפעת צעדים אלו שננקטו על ידי הממשלה כתגובה למחסור בחמאה. הממצאים מעלים כי בעקבות מדיניות הממשלה, ובעיקר ביטול גורף של המכס על חמאה, המחסור בחמאה הסתיים. בנוסף, נראה שרבים מהצרכנים שעברו, נוכח המחסור, לרכוש מוצרי חמאה יקרים, חזרו לרכוש את המוצרים שבפיקוח.

בדיקת הרשות גם העלתה כי חל גידול במגוון מוצרי החמאה המשווקים ובמקביל נבלמה עליית המחיר החדה שנרשמה בתקופת המחסור. עוד נמצא שכתוצאה מהסרת המכס ירד נתח השוק של ספקים גדולים (כגון: ‘תנובה’) ורמת הריכוזיות בתחום פחתה.

רשות התחרות רואה בחיוב את המשך מדיניות הסרת חסמי היבוא בתחום החמאה וקוראת לאמץ מדיניות ארוכת טווח שתיתן ודאות ותאפשר יבוא רציף לאורך זמן – מה שעשוי לאפשר כניסה של שחקנים נוספים ולחזק את השחקנים הקטנים בענף.

הממונה על התחרות ציינה כי זהו עוד מקרה שבו רואים בבירור איך הקלה בחסמי היבוא יוצרת שיפור תחרותי ומתגלגלת לכיסם של הצרכנים. 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה