זו הלגיטימציה להעלאת הריבית

השכר של העובד הישראלי לא נשחק עדיין מול האינפלציה הגבוהה (בשונה מהעובד האמריקאי האירופאי או הבריטי) | למרות נתוני צריכה מעט פחות טובים באפריל – נתון זה ממשיך לתת רוח גבית לצריכה הפרטית ולאינפלציה ונותן לגיטימציה לבנק ישראל להמשיך ולהעלות את הריבית

נגיד בנק ישראל עם יו"ר הפד | צילום: דוברות בנק ישראל

בארץ

הנתונים הראשוניים לרבעון השני מצביעים על האטה מסוימת בצריכה הפרטית, כך על פי מדד סך המכירות בכרטיסי אשראי שנותר כמעט ללא שינוי באפריל (על פי נתונים מנוכים עונתיות) והמדד לפדיון רשתות השיווק שירד ב-1 אחוז. גם הנתונים הראשוניים לרכישות בכרטיסי אשראי במאי מראים על המשך התמתנות. יחד עם זאת, חשוב לציין שהירידה היא מרמות שיא שנרשמו במרץ כתוצאה מעלייה עונתית בקניות לפני פסח והזמנות לנופש.

להערכתנו, בחודשים הקרובים נראה האטה בקצב הצמיחה כאשר הריבית הגבוהה תמשיך לחלחל באיטיות לצריכה הפרטית. עם זאת, אנו לא רואים סימנים לעצירה מהירה לאור חוזקו של שוק העבודה כאשר השכר הממוצע בחודש אפריל גבוה ב-5.1 אחוזים ביחס לנתון באפריל שעבר – כלומר, השכר של העובד הישראלי לא נשחק עדיין מול האינפלציה הגבוהה (בשונה מהעובד האמריקאי האירופאי או הבריטי). נתון זה ממשיך לתת רוח גבית לצריכה הפרטית ולאינפלציה ונותן לגיטימציה לבנק ישראל להמשיך ולהעלות את הריבית.

 מסיכום הדיונים מהחלטת הריבית (עלייה של 0.25%) לפני כשבועיים עולה שההחלטה התקבלה פה אחד. עוד עולה שחברי הוועדה המוניטרית מניחים שהריבית נמצאת ברמה מרסנת שתוביל לירידה באינפלציה. אך צוין שאם יהיו הפתעות כלפי מעלה באינפלציה או שתעלה פרמיית הסיכון של ישראל שתוביל לפיחות בשקל הוועדה תידרש להגביר את ההידוק המוניטרי (כלומר, להמשיך להעלות את הריבית). מאז אותה החלטה נמשך הפיחות בשקל, למרות המשך העלייה במדד הנאסד"ק, שעל פי העבר היה צריך לתרום לייסוף. נשאר לנו לחכות למדד מאי (שלהערכתנו צפוי לעלות ב-0.5%).

נתוני יצוא השירותים היו חיוביים ברבעון הראשון כאשר במרץ נרשמה עלייה של 4 אחוזים (על פי נתונים מנוכים עונתיות), לאחר עדכון כלפי מעלה של נתוני החודשים הקודמים. יצוא השירותים צמח בהובלת התיירות הנכנסת שקרובה לרמתה מלפני הקורונה, לצד עלייה קלה ביצוא שירותי היי-טק (בדולרים) שנהנה מההשקעות העצומות שנעשו בשנתיים הקודמות ושמתחילות לבוא לידי ביטוי.

 

בעולם

לאחר ש"סאגת" העלאת תקרת החוב הסתיימה (ואנחנו מבטיחים שהיא תחזור בעוד שנתיים). הפוקוס של המשקיעים עבר לדוח התעסוקה למאי שהיה טוב מההערכות המוקדמות עם גידול של כ-390 אלף משרות חדשות (280 אלף בסקטור הפרטי) ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה בכמעט מאה אלף. מנגד, שיעור האבטלה עלה ל-3.7 אחוזים וקצב גידול השכר השעתי הממוצע נותר יציב על 4.4 אחוזים (עדיין גבוה). מספר ימים קודם פורסמו נתוני סך המשרות הפנויות לאפריל שהפתיעו כלפי מעלה עם עלייה של כ-4 אחוזים, זאת לאחר 3 חודשים רצופים של ירידה חדה. כלומר על כל מובטל יש בארה"ב כרגע כ-1.8 משרות פנויות, נתון שממשיך לתדלק את לחצי השכר במשק האמריקאי.

גם מחירי הבתים בארה"ב חזרו לעלות ב-1.5 אחוזים במרץ, כך על פי מדד Case-shiller למחירים ב-20 הערים המרכזיות, לאור היציבות בריבית למשכנתאות, חוזקו של שוק העבודה והגידול המתון בהיצע. חשוב לציין שהמחירים הממוצעים עדיין נמוכים בכ-1 אחוז בהשוואה לרמה המקבילה בשנה שעברה, לאחר יותר מחצי שנה של ירידת מחירים רצופה.

לאור זאת, ההסתברות להעלאת ריבית נוספת של הבנק המרכזי עלתה. השאלה האם הבנק יבחר לעשות זאת כבר בהחלטת הריבית הקרובה (יום רביעי שבוע הבא) או שימתין חודש וקצת עד להודעת הריבית הבאה – עדיין פתוחה לנוכח דברים שאמרו השבוע מספר בכירים בבנק שיש להמתין כדי לראות כיצד תנאי האשראי מגיבים לפשיטות הרגל שהיו במערכת הבנקאות בחודשים האחרונים, בנוסף לנתוני מדד מנהלי הרכש של סקטור השירותים שפורסם אתמול והיה פחות טוב מהצפוי.

 האינפלציה בגוש האירו ממשיכה לרדת (על פי האומדן הראשוני) ועמדה על 6.1 אחוזים במאי (7% באפריל). הירידה בלטה ברוב הכלכלות הגדולות בגוש; גרמניה (6.1%), ספרד (3.2%) וצרפת (5.1%), רק באיטליה (8.1%) מגמת הירידה איטית יותר. למעשה, חלק גדול מהירידה באינפלציה השנתית נובע מיציאת "זעזוע" מחירי האנרגיה מהחישוב. אנו צופים ירידה איטית יותר באינפלציה קדימה, במיוחד בשל חוזקה של אינפלציית מחירי השירותים שירדה לאט יותר ל-5.3 אחוזים (5.6% באפריל) ומוזנת על ידי המשך עליות השכר בגוש האירו כשברקע שוק העבודה החזק והמאוגד בגוש (שיעור האבטלה בגוש האירו ירד קלות ל-6.5 אחוזים באפריל – שפל חדש).

 

להערכתנו, למרות הירידה בקצב האינפלציה הדבר מחייב את הבנק המרכזי בגוש האירו להמשיך ולהעלות את הריבית בעוד רבע נקודת אחוז בחמישי הבא (ולא בפעם האחרונה). זאת ללא קשר להחלטת הבנק המרכזי בארה"ב יום קודם לכן.

הכותב הינו ראש אגף כלכלה ומחקר מקבוצת הראל ביטוח ופיננסים

תגובה אחת ל: "זו הלגיטימציה להעלאת הריבית"

  1. המדינה שלנו מוציאה מכיס אחד ומכניסה מהכיס השני זה הרעיון של כל הריבית המטורפת הזו חייבים לעצור את זה אחרת אין מצב לקנות דירה

כתיבת תגובה