זו לא בדיחת רשת: “מחירון השוחד” הופץ בוואטסאפ

השחיתות במדינה מוכת המשבר הכלכלי מרקיעה שחקים, והמאכרים בוחרים להפיץ את מחירון השוחד ברשתות החברתיות, בדיוק כמו תפריט של מסעדה • ב’תפריט’: דרכון ב- 4,500 דולר ומחיקת תיק פלילי ב- 7,000 דולר

מהומות בוונצואלה | צילום ארכיון: GMEVIPHOTO, שאטרסטוק

המשבר הכלכלי שפוקד את ונצואלה נותן את אותותיו: בימים האחרונים מופצת בקבוצות הוואטסאפ המקומיות במדינה רשימה, מעין תפריט של מסעדה, הכוללת את מחירון שירותיהם של המאכרים בממשל המכונים “ג’סטורים”, שהביקוש לשירותיהם מרקיע שחקים.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בין היתר, מציעים הג’סטורים דרכון תמורת 4,500 דולר, וויזה לצ’ילה תעלה לכם 400 דולר ובול שמאשר תעודת השכלה גבוהה יעלה לצרכן 100 דולר. ואם חשבתם שזה הכל, תופתעו לגלות שהג’סטורים מציעים גם את מחיקת התיק הפלילי של העבריינים עבור 7,000 דולר.

על פי הדיווח בבלומברג, אותם מאכרים פועלים מזה שנים במדינה מוכת השחיתות, אך העובדה שלראשונה הם מפרסמים מחירון רשמי לעין כל, בשונה מפעילותם המוסתרת עד להיום, משקפת את מצבה העגום של המדינה. השחיתות במדינה הפכה לחלק מהמרקם החברתי בעקבות מדיניות הממשלה להעניק שכר עלוב במיוחד לעובדיה. עם זאת, מעולם לא רשמה תרבות השוחד במדינה שיאים כמו בתקופה הנוכחית.

תפריט השוחד שמופץ בוואטסאפ

השימוש בג’סטורים של ונצואלה לא מגיע לידי ביטוי רק במצרכים יקרים מעין דרכון, וויזה ומחיקת תיק פלילי, אלא גם במשימות הפשוטות ביותר שעל סדר היום, כמו למשל קיצור התורים האינסופיים בסופרמרקט, האצת האינטראקציה הבלתי אפשרית עם גופים ממשלתיים וקידום התור בנקודות הביקורת של המשטרה עבור “משהו בשביל משקה”.

עם זאת, בשונה מבעבר, שמקבלי השוחד הסתפקו במטבע המקומי, בוליבר, כיום דורשים רבים מהם את השוחד בדולרים אמריקאים, מחשש שהמטבע המקומי יאבד לחלוטין את ערכו.

שכר המינימום ברפובליקה הבוליברית באזור הצפוני של דרום אמריקה, גם הוא לא תורם למצב והוא עומד על דולרים בודדים.

כך למשל, אנדרו רוזאטי, עיתונאי זר שאיבד את תעודת הזהות שלו, סיפר לבלומברג כי הוא נאלץ להתרוצץ בין משרדי ממשלה בכל רחבי קראקס – ללא מענה.

לדבריו, במשרד אחד לא היו המרכיבים להפקת כרטיס חדש, באחר לא עבדו המחשבים, ובשלישי היה תור אינסופי – עד שפגש בג’סטורית שהציעה את שירותיה תמורת 150 דולר – מחיר נמוך בהרבה מהמחיר הנוכחי במדינה.

אגב, גם אותה ג’סטורית כבר נמלטה לנפשה מהמדינה. לדברי רוזאטי, היא נתנה לו פרק זמן קצר לקבל החלטה מהירה, מאחר והיא כבר ארזה את חפציה במטרה להימלט מהמדינה.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה