זו לא מכונית, זו מחלקה ראשונה ב'קטאר איירווייס' – על גלגלים

כבר כששמע מנדי מנציג השיווק בטלפון שהוא עומד לקבל למבחן את "מכונת הנהיגה" מרצדס GLE 350 d עלה חיוך ענק על פניו שלא נמחה עד כה • היא מפוארת, נוחה, וכולה אומר כבוד ויוקרה, אבל ריזל בדרכים יצא ללכלך אותה בשבילי הדרום הבוציים וחזר עם הצהרה ש"המרצדס הזו היא מעבר לסטנדרט הגבוה של מרצדס" • 609 אלף שקלים בלבד והיא שלכם

הפרונט הנאה של מרצדס GLE 350 d

מרצדס GLE 350 d היא לא מכונית; היא מכונת נהיגה. חדשנית, ממכרת, יוצאת דופן. כזו שבסוף בסוף, למרות החשש מעינא בישא, איחלתי לעצמי כמותה. וואלה למה לא? מפרגן לכל אחד.

עזבו את זה שהמרצדס הזו גדולה ויפה ובעלת נוכחות שקשה להתעלם ממנה, היא נותנת תחושה של יוקרה בכל מילימטר, נוחה להפליא ומלאת אביזרים שמקלים על הנהג וארבעת הנוסעים.

אמר לי חבר, כתב רכב, שהוא ממעט לקחת מדגמי מרצדס, כי "אין מה לכתוב עליהם יותר מידי, הם פשוט טובים". אני מבין את ההרגשה הזו, זו גם דעתי (למעט דגם הכניסה מרצדס A180 שלא יצאתי ממנו עם רשמים טובים בהתחשב במחירו).

אבל המרצדס הזו, היא מעבר לסטנדרט הגבוה של מרצדס, היא דוגמא לאיך צריכה להיות מכונית; לאיך ייראו כלי הרכב עוד 3-4-5 שנים. וזאת למודעי: בשנים האחרונות, כל שנה בתחום הרכב היא המון זמן, שתחילתה עם סטנדרט מסוים בעולם הרכב וסופה עם סטנדרט גבוה יותר. ותודה לתחרות.

המכונית מגיעה בשתי גרסאות: 5 מקומות ו-7 מקומות. לנסיעת המבחן, 'ביזנעס' היה אמור לקבל את גרסת שבעת המקומות, אך בעקבות בלת"מ באולם התצוגה, קיבלנו את ה-5. בין האופציה לוותר, לבין להגיע עד לאולם התצוגה המפואר בהרצליה ולצאת בלא כלום, לקחתי את גרסת חמשת המושבים.

מדובר במכונית יפה, עם פרונט נאה מאוד, שלא מותירה ספק כי אין מדובר בעוד פנאי-שטח סטנדרטי.

תא הנוסעים הדור מאוד, בצבע בהיר ברובו, עם דשבורד והגה שחורים, ופסי כרום אפורים סביב פתחי האוורור.

המכונית הזו נוחה מאוד לנסיעה, ברמות שכנראה רק בגרמניה יודעים לייצר. נוחה ברמה שגם אם תיסעו בה עד מטה החברה בשטוטגארט שבגרמניה, לא תרגישו שנמאס לכם לשבת.

המכונית הזו מאובזרת מקצה הצמיג ועד הגג, אבל הפעם אתמקד בעובדה שהיא חצי אוטונומית.

קודם לכן, קצת על האבזור: מערכת המולטימדיה הענקית, מחוברת עם לוח המחוונים הדיגיטלי. כלומר, יש פס שחור דק שמפריד ביניהן, אבל הן נראות כמקשה אחת – ארוכה ומלבנית. קוטרן, בצוותא, 24.6 אינטש. גם ענק, גם שימושי וגם נראה כל כך טוב. ויש לכם שם כל נתון שאתם צריכים על המכונית ואלף ואחד דברים לשינוי הנראות והנוחות במכונית, כמו גם תפעולה המכני. החל מאפשרות לאחד מ-64 צבעי אווירה בתוך המכונית, עבור דרך מידע על מתח מצבר וצריכת הדלק ואפילו אפשרות של קיפול מראות ואיטום מקסימלי של החלון הפנורמי והחלונות, למקרה שהרכב יוכנס למכונת שטיפה.

במסך יש גם אפליקציות וניווט. אגב, בגלל שזה לא ווייז, המפה הפנתה אותי בדרך הארוכה שעשיתי מהדרום לצפון, לכבישים שהיו חסומים לתנועה אך לא עודכנו במפה. יש אפשרות לשנות את התצוגה בלוח המחוונים, באמצעות מתג זעיר בחלק השמאלי של גלגל ההגה, כדי שהמפה תוצג גם שם, מאחורי ההגה, מול העיניים, וכמובן אפשרות לקבל און-ליין מידע על צריכת הדלק, הזמן שחלף מההתנעה ועוד.

את המסך המרכזי ניתן לתפעל או באמצעות טאצ', או על ידי מתג קטן בצידו הימני של גלגל ההגה או על ידי משטח נגיעה שחור, שהוא כעין ג'ויסטיק, שנמצא בין שני המושבים הקדמיים, כבעבר. הוא טוב ממה שהיה בעבר בדגמי מרצדס.

מלבד חניה אוטומטית, יש ברכב הפנאי-שטח ההדור הזה, גם מצלמה 360, כדי שתוכלו לחנות בעזרת מבט ממעוף הציפור, מצלמה בחזית וגם בצדדים.

המנוע, בנפח 3 ליטרים עם 272 כוח סוס, המייצרים מומנט של 61 קג"מ, כבר ב-1,200 סל"ד, פשוט חלומי. למרות המשקל של הרכב, וגם כשהוא מלא בנוסעים ועם תא מטען עמוס, לא תרגישו בכך כלל. האצה זו האצה, על אמת. בלי טריקים ובלי שטיקים. ההגה מתקשר מעולה.

במכונית תשעה הילוכים אוטומטיים, שעוברים בצורה נהדרת וחלקה ומוט ההילוכים – במרצדס, כמו במרצדס – נמצא בידית מימין ממש מתחת להגה. זה קצת מבלבל ואף עלול להיות מסוכן, כשמתחיל לטפטף ושולחים לשם מוכנית את היד, כדי להפעיל את הווישר – אם ניסיתם לעשות זאת, רגע לפני שהחיישנים הכניסו את המגב לפעולה.

במרצדס הזו, בקרת אקלים מפוצלת, עם פתחי אוורור מאחור, אך ללא שליטה נפרדת. כאשר תפעילו את החימום באמצעות הפקדים, יידלק צבע אדום בתא הנוסעים וכאשר תפעילו קירור יידלק צבע כחול.

GLE 350 d היא רכב שטח אמתי, עם הנעה כפולה ואפשרות להגבהת המתלים בשטח ב-5 ס"מ, כדי להגדיל את מרווח הגחון, למניעת פגיעה בתחתית הרכב. בגלל מזג האוויר הגשום ירדתי איתו לשבילי קק"ל, אך חששתי להיכנס לשטח האמתי. אחרי הכול, הדבר האחרון שהיה לי חסר, הוא להיתקע בבוץ בחור בדרום, עם מכונית שעלותה יותר מחצי מיליון שקלים. בשביל שבו נסעתי, שהיה בחלקו בוצי בגלל סחף, המרצדס נסע בסתלבט מבלי להתאמץ.

מלבד מצב שטח, יש גם מצב ספורט שמקשיח את המתלים ואת ההגה ומאריך את העברת ההילוכים; מצב חסכוני, קומפורט ועוד.

המנוע, דיזל, לא כזה שתיין: בנסיעה רגועה ברובה – דבר לא פשוט בהתחשב ברצון ללחוץ על הגז – תקבלו תצרוכת דלק, של ליטר אחד לכמעט 10 ק"מ של נסיעה משולבת.

מרצדס תמיד הקדימה את זמנה. מערכות שהיו בה בעבר כמו בקרת שיוט אדפטיבית ותיקון סטייה אקטיבי מנתיב, נמצאות היום גם במכוניות שעולות 120 אלף שקלים, אבל מה שמיוחד בה היא האפשרות התיאורטית לנסוע מצפון לדרום כמעט ללא אחיזה בהגה – ואגב ישיבה מזרחית על מושב הנהג המרווח.

קחו בחשבון, שהאפשרויות בה מיועדות למקרה חירום של חוסר עירנות מצד הנהג, ושעל פי החוק טרם אושרה בישראל טכנולוגיה אוטונומית של אף חברה והידיים אמורות להיות כל העת על ההגה. ובכל זאת, כאמור, היא מעניקה לנהג חופשיות גדולה.

לדוגמא: אם אתם רוצים לבצע עקיפה בעת נהיגה במרצדס GLE 350 d, כל שעליכם לעשות הוא להסיט לכיוון מטה את מוט הוינקר. במקביל לאיתות שמאלה, המכונית – אם התנועה תאפשר זאת – פשוט תצא לעקיפה ותוך כדי כך, על המסך של לוח המחוונים ייכתב בעברית "מבצע מעקף שמאלה".

רוצים לחזור ימינה? אין בעיה: הרימו את מוט האיתות למעלה ובמקביל לאיתות ימינה, המכונית פשוט תחזור לנתיב הימני, תוך כדי הכיתוב "מבצע מעקף ימינה". המצלמות בחזית הרכב ובתחתית המראות והמחשב המשוכלל, יאפשרו לכם, כאמור תיאורטית, לנסוע כך קילומטרים רבים.

אממה, אם לא תיגעו בהגה במשך כחצי דקה, ואחרי שעל הלוח שמולכם יהיה סימון אדום של אחיזת ידיים בהגה, מחשב המכונית יבין שדבר מה עובר על הנהג. על המסך ייכתב "מתבצעת עצירת חירום" והמכונית תבלום. כדי להימנע מכך, אחיזת הידיים על ההגה מונעת את העצירה. אם תמשיכו עם המשחק המסוכן הזה, על הצג תתקבל הודעה: "בעקבות עצירות חירום רבות, מערכת ההיגוי האוטומטי מופסקת". יש גבול לכל תעלול.

המרווח לנוסעים, גם מאחור, טוב מאוד ויש שפע של מקום – עד כדי כך, שנוסע יכול פשוט להתפרס על הרצפה מאחור, לשנת לילה. המושבים מקדימה חשמליים וזזים על ידי מתגים על הדלתות, כולל משענת הראש. מושב הנהג והיושב שלצדו, נהנים גם מחימום ואוורור. מאחור, המושב מתקפל ידנית.

דלת תא המטען הענק (יותר מ-800 ליטר), נפתחת חשמלית על ידי מתג בדלת הנהג, נגיעה בידית תא המטען או על ידי מתג בשלט הרכב.

נסעתי במכוניות רבות וגם בלא מעט מרצדסיות והמכונית הזו, היא מהטובות ביותר שהיו תחת ידי. מהנה, נוחה, משוכללת, מרווחת, לא זוללת דלק אם אתם נוסעים רגוע. ואם אתם ממש מתעקשים על חסרון: לא תמצאו במכונית USB או AUX. פשוט אין בהם צורך. כאשר תתחברו לבלוטות' תוכלו לשמוע את המוסיקה שלכם מהנייד, באמצעות מערכת השמע העילאית שמותקנת במכונית.

זו לא מכונית, זו מחלקה ראשונה ב'קטאר איירווייס' – על גלגלים. אין דרך אחרת להגדיר זאת.

רגע לפני שהחזרתי את הרכב הזה לתא המטען, לילדים שלי הייתה משאלה: "אבא, אתה הרי צריך להחליף את המכונית, למה שלא תקנה כזו?". אינשאללה.

מחיר: החל מ-609,000 ש"ח

מנוע: 3 ליטר, דיזל, 272 כ"ס | מומנט: 61 קג"מ ב-1,200 סל"ד | האצה מ-0 ל-100: 6.6 שניות | מרחק סרנים: 2,9950 מ"מ | נפח תא מטען: 630 ליטר | כריות אוויר: 6 | אבזור בטיחותי: 7 | זיהום אוויר: 15

 

כל הצילומים: מנדי ריזל

תגובה אחת ל: "זו לא מכונית, זו מחלקה ראשונה ב'קטאר איירווייס' – על גלגלים"

  1. סתם להוציא ענים לאנשים…

כתיבת תגובה