זיהמת, שילמת – מפעל מזהם נקנס בסך 2.174 מיליון ש"ח

המשרד להגנת הסביבה הטיל על מפעל כאו"ל מקבוצת בז"ן עיצום כספי בסך 2.174 מיליון שקל בשל תקלות בשנת 2016 * השר להגנת הסביבה זאב אלקין: מי שמזהם ירגיש שזה כואב לו בכיס ומביא אותו גם לחדרי חקירות.

בתי הזיקוק בחיפה. צילום: יוסי זמיר | פלאש 90

המשרד להגנת הסביבה העביר ב-2 בנובמבר למנכ"ל קבוצת בז"ן, אבנר מימון, ולמנהל החברה-הבת כאו"ל (כרמל אוליפינים), אסף אלמגור, דרישת תשלום לאחר הטלת עיצום כספי בסך 2,174,6040 מיליון שקל – סכום שעליהם לשלם בתוך 30 יום. זאת, בתגובה לסדרת התקלות החמורה שאירעה בספטמבר-אוקטובר 2016, בעקבותיה אף פתח המשרד בחקירה פלילית נגד כאו"ל ובעלי תפקידים בה, בחשד לתפעול לקוי של לפידי החברה והפרות נוספות. החקירה נמצאת בעיצומה ובעלי תפקידים רלוונטיים בקבוצת בז"ן ובכאו"ל נחקרו בפועל. החקירות צפויות להימשך בשבועות הקרובים.

העיצום הכספי הוטל בשל הפרת היתר הפליטה בבקרת הלפיד; אי העברת דיווחים ותחקירי אירועים הקשורים להשבתת מתקן; ואי הגשת תוכנית מפורטת להתקנת מערכת בקרה והתראה. המשרד רואה בחומרה את התקלות שאירעו במתקני המפעל בשבועיים האחרונים, שהובילו להזרמה מוגברת של גזים ללפיד, ובודק אם הייתה הפרה של התנאים. ככל שיתברר כי הופרו במקרים אלו תנאי היתר הפליטה, יפעיל המשרד להגנת הסביבה את כל הכלים העומדים לרשותו.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין אמר: ״קבוצת בז״ן באופן כללי, ובמיוחד מפעל כאו״ל, מעורבים פעם אחר פעם באירועים של חריגות מתנאי ההיתר ופגיעה בסביבה והבריאות. לא נסכים להשלים עם דפוס ההתנהלות הפוגענית הזאת, ונמשיך להפעיל את כל הכלים העומדים לרשותנו כדי להגן על הציבור. מי שמזהם ירגיש שזה כואב לו בכיס ומביא אותו גם לחדרי חקירות. זיהמת – שילמת!״

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר הגיב אף הוא ואמר: "מדיניות המשרד להגנת הסביבה היא של אפס סובלנות כלפי מפעלים שמעמידים בסיכון את בריאות התושבים. נמשיך להגביר את פעולות הפיקוח והאכיפה שלנו ונבדוק לעומק תקלות מעין אלה. הצו שהוצאנו באחרונה לקבוצת בז"ן באשר לחריגות הבנזן ופעולות אחרות שבהן אנו נוקטים, מעידים על הנחישות שלנו להפחית סיכונים סביבתיים לציבור"

כתיבת תגובה