חברות האשראי דורשות תחרות מול הבנקים

איגוד חברות האשראי פנו לשר האוצר להתיר לחברות האשראי לגייס אג”ח ולנהל פיקדונות לגופים מוסדיים

מיכה אבני צילום: יונתן זונדל פלאש 90

 

בהמשך לכנס איגוד חברות האשראי שנערך השבוע בנוכחות כ- 50 בעלים ומנהלים של חברות למתן אשראי הודיע הבוקר יו”ר איגוד חברות האשראי מיכה אבני על פניית האיגוד במכתב לשר האוצר, משה כחלון, בדרישה לפעול להשוואת התחרות על מתן אשראי ביחס לבנקים וכן לאפשר גיוון במקורות העומדים לרשות חברות האשראי בדרך של מתן היתר לגיוס אג”ח ולקבלת פיקדונות מגופים מוסדיים.

sorek-box

במכתב ששלח יו”ר האיגוד, עו”ד מיכה אבני, נכתב: “חוק הפיקוח על השירותים הפיננסים נועד לשבור את המונופול הבנקאי ולפתוח את תחום האשראי לתחרות שתטיב עם האזרח. אולם כל עוד המחוקק לא יאפשר לחברות אשראי לגייס מקורות  בתנאים תחרותיים מול הבנקים, החוק לא ישיג את מטרתו. כיום אנחנו מתבקשים לחולל תחרות מול הבנקים עם שתי ידיים קשורים מאחורי הגב. אנחנו מבקשים לשחרר את ידינו ולתת לנו לעבוד לטובת הציבור.”

תיקון סעיף 21 לחוק הבנקאות, שנכנס לתוקפו ב-2016, אפשר לתאגידים העוסקים במתן אשראי שאינם בנקאיים לגייס מקורות באמצעות הנפקת אג”ח. אולם החוק כלל הגבלות חמורות, מה שמשמר את המונופול הבנקאי בתחום מתן האשראי למשקי בית ולעסקים קטנים ובינוניים. אבני הוסיף: “מצב זה פוגע בראש ובראשונה באזרח המעוניין לקבל אשראי, שכן מצב זה מונע תחרות בין הגופים השונים, מה שהיה יכול לייצר הטבות והוזלות לצרכן.”

האיגוד דורש לבטל את המגבלות שהוחלו על חברות האשראי, על מנת לאפשר תחרות אמיתית מול הבנקים. במכתבם לשר האוצר מפורטים כשלי השוק המונעים את התחרות והפתרונות המוצעים. תחילה, סביב היכולת של חברי האיגוד לגייס מהציבור ללא מגבלות, ובהמשך הרחבת סל השירותים אותו יכולים חברי האיגוד להציע ללקוחותיהם הממוסדים (משקיעים מתוחכמים) תוך התמקדות בהחזקת פקדונות עבור ציבור ייחודי זה והגנת ינוקא לחברות האשראי בשירותים אלה.

בין היתר, דורש האיגוד, לתקן את חוק הבנקאות ואף לבטל את המגבלות על חברות למתן אשראי כדי לאפשר תחרות שווה. עוד קורא האיגוד, לבטל את סעיף 21 לחוק הבנקאות ככל שהוא נוגע למגבלות על חברות שנותנות אשראי, או לחילופין להחריג ממנו את החברות בעלות הרישיון למתן אשראי, ובכל מקרה להחריג את בעלי הרישיון המורחב למתן שירותי אשראי.

בתחום הפיקדונות הכספיים האיגוד מציין כי הרחבת התחרות בשוק הפיקדונות מול הבנקים היא צעד נדרש, בדומה לנעשה בעולם המערבי כולו, וקורא לרפורמה דו שלבית – ראשית, לאפשר לחברות האשראי שקיבלו רישיון לקבל פיקדונות כספיים מגופים מוסדיים מפוקחים ; שנית, לתת הגנת ינוקא לחברות האשראי באמצעות ערבות מדינה חלקית למשך 5 שנים לחברות נותנות אשראי ומקבלות פיקדונות כספיים.

עוד הוסיף אבני “הצעות אלו יפעלו לטובת הצרכן הישראלי היום ויוזילו את עלויות האשראי – כך נייצר אפשרות אמיתית לתחרות במערכת הבנקאית והפחתת מחירים.”

side
inner

כתיבת תגובה