חברות הביטוח והבנקים עדיין יוכלו לדרוש: "שלחו פקס"

אחרי החגיגה והכותרות על כך שתם עידן הפקסים לרשויות ומעכשיו אפשר סופסוף לשלוח דוא"ל מתברר: הבנקים וחברות הביטוח חמקו מהמחוקקים ויוכלו להמשיך לדרוש ממכם – במקרה שממש לא יתחשק להם לקבל מכם סריקה במייל – לשלוח פקס

למי יש? מכשיר פקס | צילום: suksawad, שאטרסטוק

תם עידן 'הפקס לא הגיע', מהיום היכונו לתירוץ החדש 'המייל לא הגיע'. חוק חדש שיזמו ח"כ שרן השכל ויו"ר הקואליציה לשעבר ח"כ דוד ביטן (הליכוד) ייכנס לתוקף באופן רשמי ביום שישי הקרוב, שנה לאחר שאושר ונכנס לספר החוקים של מדינת ישראל.

על פי החוק שכבר קיבל את הכינוי 'חוק הפקסים' נקבע, כי כל גוף ציבורי יחויב לאפשר לכל אדם לפנות גם באמצעי קשר דיגיטלי. בנוסף, קובע החוק כי הגוף הציבורי יפרסם לציבור את דרכי ההתקשרות הדיגיטליים וכן את כל אמצעי הפניה ליחידות שנותנות שירות במשרד באופן דיגיטלי. 

250/200 סייד בר + קובייה

עוד נקבע בחוק כי כל גוף ציבורי יחויב בשנתיים הראשונות לדווח לוועדת המדע והטכנולוגיה בכל שנה על יישום החוק ולאחר מכן בתדירות של פעם בשנתיים.

את החוק קידם יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב שאמר בדיון המסכם על החוק כי "לאחר אינספור ישיבות ודיונים, אנו מברכים היום על המוגמר בהצעת חוק משמעותית וחשובה שאמורה להתאים בשעה טובה את המציאות הקיימת בכל הגופים הפרטיים גם לשירות הציבורי – כל בקשות לטפסים וכדו' במשרדי הממשלה ושאר גופים ציבוריים ייעשו גם בצורה טכנולוגית. דרשתי שהצעת חוק זו לא תגרע מהמצב הקיים ולכן מי שירצה לפנות עדיין דרך הפקס, יוכל לעשות זאת. ככה אנו נותנים איזון נכון ומענה לכל הגילאים והאוכלוסיות".

לדברי יו"ר הוועדה מקלב, רוב הפניות הציבוריות שמגיעות אל שולחנו עוסקות בקשיי בירוקרטיה בפניה לנותני השירות, "דרך ההתקשרות היא תמיד הבעייתית. אנשים מספרים שפנו אל הגוף הציבורי ולא קיבלו שום מענה, וכשאני פונה ישירות, אני מקבל במענה כי בכלל לא נעשתה אליהם כזו פניה. מעתה, החוק ישפר את השירות לציבור ויחייב את המשרדים והרשויות לנהל מעקב אחר מצב הפניות של האזרחים. התירוצים של פקס מקולקל או מסמך שנזרק לא יתקבלו. דרך המייל הכל כבר יהיה גם מתועד".

 

"הגיע הזמן להתקדם ולעשות התאמות לעידן הטכנולוגי של ימינו – אנחנו בישראל 2019. כולם עובדים במיילים, פקסים הם נחלת העבר", אמרה ח"כ השכל יוזמת החוק. "אפשר להגיד להתראות לפקסים, שהיו פופולריים בשנות ה־90, וכעת, בעידן שבו כולם עובדים דרך מיילים בצורה פשוטה ומהירה, השירותים עבור הציבור יהיו נגישים יותר ויקלו את הביורוקרטיה".

עוד אמרה השכל: "שמים סוף לתירוץ הביורוקרטי 'לא קיבלנו את הפקס שלך'. עכשיו זה בהחלט רשמי, ניצחנו במאבק להוצאת הפקסים מהשירות הציבורי, וכעת ייכנס לתוקף השימוש בדואר אלקטרוני. באומת הסטארט-אפ 2019, המגזר הציבורי והמשרדים הממשלתיים נתפסים כבדים ומיושנים, והממשק איתם מסורבל".

ח"כ ביטן הוסיף: "מדובר בחוק שמטרתו ייעול והנגשת משרדי הממשלה. הגיע הזמן שמשרדי הממשלה יהיו נגישים לציבור. החוק אמור לייעל את מתן השירות לתושבי המדינה, ואף לקצר במקרים רבים את זמן ההמתנה בנושאים שאינם סובלים דיחוי".

"שירותים יעילים ואיכותיים וממשל זמין לאזרח עוזרים לבסס ולחזק את הדמוקרטיה בישראל, ומחובתנו לדאוג לקיומם התקין. אני שמחה וגאה בחוק הזה שהעברנו בכנסת ה20, שנכנס לספר החוקים וכעת ייכנס לתוקף מעשי ויחול על כולם", הוסיפה השכל.

אך האם באמת החוק יחול על כולם?

נציין כי החוק מחריג את השב"כ, המוסד, הוועדה לאנרגיה אטומית, מערך הסייבר ויחידות שונות במשרד הביטחון ובמשטרה. כמו"כ החוק לא כולל בשלב זה את חברות הביטוח והבנקים שיוכלו להמשיך ולהתל בלקוחותיהם. 

כתיבת תגובה