חברות השכירות מלינות: משרד האוצר דורס את החברות הקטנות

במסגרת יום עיון בנושא שכירות ארוכת טווח הסיקו המומחים: הזוגות הצעירים יתקשו לרכוש דירות ויפנו לשוק השכירות הקונצרני | רפרנט שיכון במשרד האוצר הודה כי ישנה עלייה בשיעור המתגוררים בשכירות בישראל, ולמרות זאת שוק השכירות הפרטי מלווה בחוסר ודאות לגבי גובה השכירות, לצד רמת שירות נמוכה מצד בעלי הבית | עו”ד דורון אריאל: “משרד האוצר לצערי מנסה “לדרוס” את החברות הקטנות והבינוניות ולהוציאן מהתחום, ללא שום סיבה ברורה”

דיור להשכרה | צילום: fizkes, שאטרסטוק

ביוזמת חברת פז כלכלה והנדסה ומשרד עו”ד דורון אריאל נערך אתמול (שני) יום עיון בנושא שכירות ארוכת טווח כשמסקנת המומחים שהתכנסו מעלה כי הזוגות הצעירים יתקשו לרכוש דירות ויפנו לשוק השכירות הקונצרני – כלומר חברות ענק ותאגידים.

יפתח עשהאל, רפרנט שיכון במשרד האוצר ציין בכנס כי אנחנו רואים עלייה בשיעור המתגוררים בשכירות בישראל, מחירי השכירות בישראל עולים יחסית בצורה מתונה לעומת מחירי הדירות אבל שוק השכירות הפרטי אינו מהווה תחליף מספיק אטרקטיבי בישראל בגלל חוזי שכירות קצרים, חוסר ודאות לגבי גובה השכירות, רמת שירות נמוכה מצד בעלי הבית וגם לחץ מהמשפחה לרכוש דירה, תופעה שלא קיימת לדוגמא בחו”ל. אנחנו רואים את הפתרון בשכירות מוסדית ארוכת טווח שמאפשרת חוזה שכירות לטווח ארוך, נגישות לאוכלוסייה רחבה שלא צריכה להתרחק מאזורי הביקוש והתעסוקה. מבחינתנו כאשר אנחנו מאפשרים למשפחה לגור בקרבת אזורי התעסוקה אנחנו מאפשרים לה להעלות את השכר ברמת אישית ומקבלים בתמורה פריון גבוה יותר ותמורה לתוצר.

250/200 סייד בר + קובייה

בנוסף אנחנו רואים ששכירות ארוכת טווח מאפשרת תוספת של יחידות דיור וצפיפות גבוהה יותר, גם הרשויות המקומיות רוצות ומאפשרות צפיפות גבוהה יותר בפרויקטים של שכירות כי מבחינתם אוכלוסייה היעד צורכת פחות מבני ציבור. על מנת לעודד תכנון של יותר יחידות דיור אפשרנו הרחבת  סמכות של הועדות המקומיות להגדלת זכויות בנייה לדיור בר השגה עד 200% מעבר לתוכנית כאשר המטרה שלנו ליצור גמישות לוועדות המקומיות לאשר יותר דירות להשכרה.

בנוגע לחוק עידוד השקעות הון ציין עשהאל כי היה להם חשוב שהפרויקטים להשכרה ארוכת טווח יחייבו השכרה לתקופה של 15 שנה אבל המודל שהגענו אליו יאפשר ליזם למכור את הנכס אחרי 5 שנים ובתנאי שהרוכש ימשיך להציע את הדירות להשכרה, זה נותן פתרון גם ליזמים.

870/135 ליינר ארטקל

עו”ד דורון אריאל מייסד פירמת דורון אריאל ושות’ מומחה למקרקעין, מיוזמי הכנס, התייחס לחוק עידוד השקעות הון וציין:  “משרד האוצר לצערי מנסה “לדרוס” את החברות הקטנות והבינוניות ולהוציאן מהתחום, ללא שום סיבה ברורה. בנוסף, המהלך במסגרת התיקון לחוק עידוד השקעות הון, שבו תידרשנה כעת חברות יזמיות להשכיר את הדירות לתקופה של  – 15 שנים, לא סביר.

החברות לא תוכלנה לצפות את התשואות לתקופה כל כך ארוכה, אז איך מצפים מהן להיכנס ביתר שאת לענף במיוחד לנוכח העובדה שמחיר הקרקע לבניה להשכרה כמעט משתווה למחיר יחידת קרקע למכירה בשוק ? מדינת ישראל ראויה לשכירות ארוכת טווח, הגופים המוסדיים בארץ עשו את זה בברלין ובהולנד ועכשיו הם יעשו את זה בישראל . ככל שחולפות השנים אנו עדים לקושי הרב של זוגות צעירים לרכוש דירה  ושכירות ארוכת טווח היא הפתרון”.

“התחום בחיתוליו – אך זה הפתרון”

דניאלה פז ארז, מנכ”לית ובעלים של חברת פז כלכלה והנדסה, אף היא כאמור מיוזמי הכנס, הוסיפה וציינה כי בשנים הקרובות יכנסו עשרות אלפי יחידות של דיור להשכרה ארוכת טווח. עד היום כבר אושרו בותמ”ל 46,000 יח”ד שישווקו במסגרת מכרזים של “דירה להשכיר” וזה רק חצי ממה שמתוכנן.

“מבחינת החוק לעידוד השקעות, בשנת 2020 אושרו למעלה מ 3,000 יח”ד להשכרה אורכת טווח, הנתונים לשנת 2021 טרם פורסמו אבל אנחנו צפויים לראות מספרים גבוהים בהרבה.

“עוד דיור להשכרה נראה במסגרת בנייה על שטחים חומים בנייה להשכרה הוגדרה בחוק התכנון והבנייה כייעוד ציבורי. והיום ניתן לקדם פרויקטים של שכירות ארוכת טווח גם על קרקעות חומות פרטיות וגם ציבוריות. זה מאפשר גם לרשויות מקומיות להיות בעלים של פרויקטים כאלו ולצאת במכרזים של BOT או מכרזים אחרים. ראינו כבר דוגמא למכרז כזה בבת ים, התחום בחיתוליו אך אנחנו מאמינים שנראה יותר ויותר פרויקטים כאלו כאשר הרשויות המקומיות יבינו את הפוטנציאל.

“גם פעילות קרנות הריט הורחבה, נכון להיום יש שלוש קרנות ריט, שתי קרנות כבר נסחרות (מגוריט, ואזורים ריט) והקרן השלישית (אקונה) אוספת נכסים. אנחנו רואים גם את העלייה ברכישת הנכסים על ידי קרנות הריט”.

שירלי מישאל מנהלת אגף הנדל”ן בבנק דיסקונט אמרה בכנס כי: “דיור להשכרה קונצרני לא מפותח עדיין בישראל ונמצא בפער ביחס לעולם. אולם, להבנתנו,  המשק בנקודת מפנה מהטעם שמחירי הדירות עולים בהתמדה. רק בשנה האחרונה המחירים עלו בכ– 9.2%. מחירי הקרקעות עולים ומגלמים עליית מחיר בשנתיים הקרובות. המשמעות שיותר ויותר זוגות צעירים יתקשו לרכוש דירות. במצב כזה, דיור להשכרה מוסדי, מפוקח יהווה אלטרנטיבה לרכישת דירה ונראה ביקושים למוצר ויותר ויותר שחקנים שיכנסו לתחום.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "חברות השכירות מלינות: משרד האוצר דורס את החברות הקטנות"

  1. כל כך הרבה דירות לבניה אושרו לשכירןת במקום למכירה? מה הפלא שהמחירים כל כך גבוהים וממשיכים לעלןת כל הזמן? זה המוני דירות לשכירןת ומעט מאד הוצאו למכירה. למה? פשוט ממדלה ביזיון.

כתיבת תגובה