חד-פעמי – לא בים שלי | הושק הקמפיין שיציל את החופים

המשרד להגנת הסביבה ועמותת 'אקואושן' קוראים לציבור בקמפיין הסברה להימנע משימוש בכלים חד-פעמיים וכלי פלסטיק בחופים ולשמור על הסביבה הימית נקייה • השרה להגנת הסביבה: "הים וחופיו הם מקום המפלט החינמי של הציבור. לפסולת הפלסטיק יש השפעה שלילית על משבר האקלים. מעבר לפעולות של הרשויות והממשלה, נדרשת אחריות אישית של כל אחת ואחד מאיתנו שלא להגיע לחופים עם פלסטיק חד-פעמי"

חד פעמי על חוף הים | מתוך קמפיין המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה ועמותת 'אקואושן' קוראים לקרוא לציבור לשמור על הסביבה החופית והימית למען ים וחופים נקיים, ויוצאים היום (ראשון) בקמפיין הסברה תחת הכותרת: "חד פעמי – לא בים שלי!". הקמפיין קורא לציבור להשאיר את הפלסטיק החד פעמי בבית, להצטייד בכלים רב פעמיים וליהנות מחופים וים נקיים מפלסטיק.

במסגרת קמפיין ההסברה, שהופק באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית, יפורסם סרטון על מצב החופים שיזכיר לכולנו לקחת איתנו בחזרה את כל מה שהבאנו לים ולא להשאיר פסולת בסביבתנו – תזכורת כואבת למצב החופים בישראל. הקמפיין יעלה היום בערוצים השונים ובדיגיטל.

בסרטון נראה ילד קטן בונה ארמון חול מקשט אותו במה שהוא מוצא בחוף – במקום צדפים, הוא משתמש בפסולת פלסטיק כמו בדלי סיגריות, סכו"ם חד פעמי, בקבוקים, שקיות פלסטיק וכן שאריות פסולת נוספות. 

שנת 2020 הייתה השנה הנקייה ביותר מאז תחילת מדד "חוף נקי" לניקיון החופים הפתוחים והלא מוכרזים לרחצה (2005), וזאת כמגמה חיובית משנת ועקבית משנת 2017. במהלך השנה, 68.18% מהחופים הוגדרו כ"נקיים" או "נקיים מאוד" לפחות 70% מהזמן, לעומת 19.7% מהחופים בשנת 2005, כאשר הושקה התוכנית. על-פי מחקרים, נמצא כי 90% מהפסולת בחופים בישראל היא פלסטיק וזהו אחוז גבוהה יותר מהנתונים העולמיים והנתונים בשאר חופי הים התיכון. כמו-כן, נמצא כי 58% מהפסולת בים ובחופים היא פסולת ממקור יבשתי, כלומר ציבור המבלה בחופים ומשאיר אחריו לכלוך, וכ-32% מתוך כלל הפסולת היא אריזות וכלים חד פעמיים.

המשרד להגנת הסביבה ממשיך לעודד רשויות חופיות לקדם חקיקת עזר למניעת הכנסת כלים חד פעמיים מפלסטיק לחופים. המשרד משקיע משאבים רבים ומקצה כוח אדם למען השמירה על הסביבה החופית. אנו קוראים לציבור לגלות אחריות ולא להגיע לחופים עם פלסטיק חד פעמי ולשמור על ניקיון החופים והים.

תופעת הפסולת בים ובחופים מהווה בעיה גלובלית ופוגעת בחופי העולם כולו. על-פי הערכות שונות, מדי שנה מושלכים לימים ולאוקיינוסים כ-8 מיליון טונות של פלסטיק. בישראל נמצא, שעד 90% מהפסולת הימית היא פלסטיק חד פעמי. בקצב הזה, על פי הערכות האו"ם, ב-2050 מי הים יהיו עשירים יותר בשאריות פלסטיק מאשר בדגים חיים.

במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יוזמת סיוע לרשויות החופיות בניקיון החופים הפתוחים, בפעולות ניקיון תת ימי, ניטור הפסולת הימית ובביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ.

ילד משחק בחד פעמי בחוף הים | מתוך קמפיין המשרד להגנת הסביבה

"מדד חוף נקי" הוא כלי שימושי ופשוט, המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית ככל הניתן, של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים בים התיכון ובמפרץ אילת, ומהווה חלק מתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה. במסגרת זו נשלחים מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד לבדוק את ניקיונן של 66 רצועות חוף לא מוכרזות לאורך כ-153 ק"מ בכלל הרשויות החופיות בים התיכון ובמפרץ אילת.

תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה אמרה עם השקת הקמפיין: "המשרד להגנת הסביבה משקיע תקציב גדול כדי לקדם את נושא חשיבות ניקיון הים והחופים, גם באמצעות תקצוב הרשויות המקומיות. לצערנו, מידי שנה עולה כמות הפסולת והפלסטיק החד-פעמי בחופים. הכלים החד-פעמיים הופכים במהירות ממוצר שימושי לפסולת הממשיכה להתקיים לעיתים גם אלפי שנים שתופסת מקום הולך וגדל במטמנות, מביאה להגדלת עלויות פינוי אשפה, לזיהום הים, השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי ומקבעת את התלות שלנו בדלקים פוסיליים מזהמים שמהם הפלסטיק עשוי. לכך יש השפעה שלילית על משבר האקלים ועל רווחת ובריאות הציבור.

במסגרת תוכנית חוף נקי אנחנו מתגברים את האכיפה, את הניקיון בחופים הפתוחים, פעולות לניקיון הים עצמו, ניטור פלסטיק בים ועידוד חקיקת חוקי עזר לאיסור כניסת כלים חד פעמיים מפלסטיק בחופים. יחד עם התוכנית המשותפת עם משרד האוצר להפחתת השימוש בחד-פעמי, אנחנו ממשיכים לפעול לגמילת ישראל מפלסטיק חד-פעמי".

כתיבת תגובה