חובת הנגשה בכל אתר ואתר

יש לכם עסק פיזי? תנגישו אותו • יש לכם דף נחיתה, אתר מכירתי או כל מקום שאינו מונגש לבעלי מוגבלויות? • פעלו בשום שכל והנגישו אותו, לפני שתקבלו מכתב התראה ולפני שייפתחו נגדכם הליכים • הגיע הזמן לשים לב: גם לבעלי מוגבלויות מגיעה נגישות, בכל אתר ואתר

גישה לאינטרנט | תמונה: pixabay

“מְדִינַת יִשְׂרָאֵל… תִּשְׁקֹד עַל פִּתּוּחַ הָאָרֶץ לְטוֹבַת כָּל תּוֹשָׁבֶיהָ; תְּהֵא מֻשְׁתָּתָה עַל יְסוֹדוֹת הַחֵרוּת, הַצֶּדֶק וְהַשָּׁלוֹם לְאוֹר חֲזוֹנָם שֶׁל נְבִיאֵי יִשְׂרָאֵל; תְּקַיֵּם שִׁוְיוֹן זְכֻיּוֹת חֶבְרָתִי וּמְדִינִי גָּמוּר לְכָל אֶזְרָחֶיהָ“.

הציטוט נלקח ממגילת העצמאות של מדינת ישראל ומהווה חלק מה-DNA החוקתי שלה. הדברים מהדהדים בחלק מחוקי היסוד שלנו, קרי ב’חוק יסוד :כבוד האדם וחירותו’ ומשם אף לחוקים אחרים, פסיקות והלכות בית המשפט. אחד החוקים הבולטים שרוח מגילת העצמאות שורה עליו הוא ‘חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות’ שהכנסת חוקקה בשנת 1998.

 

מהפכה במרחב הציבורי

החוק הוביל לשינוי ביחס לנכים ובעלי מוגבלויות בישראל, והפך את מה שנתפס אצלנו כסוגיה ערכית מוסרית גם להלכה מחייבת. החוק נוגע בהרבה אספקטים של אפליית נכים. אנו נתמקד בסוגיית ההנגשה. החוק הכיר בקשיים האובייקטיביים שיש לאנשים עם מוגבלויות במרחב הציבורי ומחייב כל עסק / נותן שירותים או מוסד ציבורי להנגיש את שירותיו לנכים.

כיום, הנגשה זו נראית לנו טבעית ומתבקשת; כל מוסד מצויד בשירותי נכים; עסק מהתחום הקמעוני או ענף האירוח וההסעדה מחויב לכניסה המותאמת למעבר וטיפוס של כיסא גלגלים ועוד. עסקים שאינם ממלאים את דרישות החוק נענשים. אין ספק שחוק זה שיפר את תנאי חייהם של בעלי מוגבלויות והפך אותם לנוחים, הוגנים ושוויוניים יותר.

הדרך להנגשת המרחב הווירטואלי

ב-1998 כש’חוק שוויון הזכויות’ נכנס לתוקף, רשת האינטרנט והמהפכה הדיגיטלית עדיין היו בחיתוליהן, אך בשנים האחרונות המרחב הדיגיטלי חדר לכל תחום בחיינו. בעבר היה חוסר (לקונה) בחוק אך המחוקק תיקן את החסר בספטמבר 2017 כאשר בוצעה רביזיה לחוק, ונוספו בה תקנות הנגשה גם על אתרי אינטרנט מסחריים.

נקודה למחשבה: אנשים עם מוגבלויות רבים מנועים מלהשתמש במחשב ככל האדם. חלקם מנועים להשתמש בעכבר ויכולים לנווט רק באמצעות מקלדת ייעודית לבעלי מוגבלות, אחרים נעזרים בתוכנות ייחודיות לקריאת מסך ועוד. ההתאמות אשר נקבעו בתקנות  נועדו לאפשר לכל אדם ליהנות משוויון אמיתי.

שוטרי VIP

מאז תיקון החוק, יותר ויותר בעלי אתרים מקבלים מכתבי התראה על כך שהאתר שלהם אינו מונגש כראוי, כצעד ראשון לפני כתב תביעה שעלול להוביל לפיצויים, קנסות וסנקציות, לרבות פליליות (לבעלי האתרים ישנה הזדמנות פז להינצל אילו יפעלו בחכמה בשלב הזה).

חשוב לדעת

חלף זמן רב מאז תוקן החוק המחייב את ההנגשה. ביצוע התאמת האתר ככלל לא דורשת משאבים רבים, כך שכל תירוץ שמדובר בטעות ו/או “טרם הספקנו” לא תהווה של ממש בהליך משפטי.

כשם שלא יעלה על הדעת אפליה מחמת גזע, דת או לאום, ארץ מוצא, מגדר, השקפה וגיל, כך לא יתכן להפלות את הנכים מחמת מוגבלותם.

האם יש אדם בעולם אשר היה רוצה להיתקל בתקרת זכוכית רק בשל היותו מיעוט?

האם מדובר על תביעות סרק או שמא בתיקון עולם עבור אוכלוסייה מוחלשת?

על נותני השירותים לתת את הדעת לכך. (אשמח לשמוע את דעתכם)

הכותב הוא עורך דין מומחה לזכויות אנשים עם מוגבלויות ומשמש יו”ר פורום זכויות אנשים עם מוגבלויות בלשכת עורכי הדין בישראל – מחוז ירושלים.

 לפרטים נוספים שאלות והבהרות: [email protected]

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה