חודש לפני הקורונה: משכנתאות בהיקף שיא

נתוני המשכנתאות לחודש פברואר 2020: מעל 6 מיליארד עברו לציבור • זהו המקום הראשון בפברואר מזה עשור • העלייה בכמות הרכישות ובמיחזורי המשכנתה מוסברת בחוסר סבלנות של הציבור להקמת ממשלה חדשה שתביא פתרונות דיור חדשים

משכנתאות | צילום: שאטרסטוק

אחד מהנושאים בהם עסקנו טרם משבר הקורונה הוא שוק המשכנתאות. מנתוני בנק ישראל עולה כי חודש פברואר קטף את המקום הראשון מכל חודשי פברואר הקודמים לו לפחות בעשור האחרון – 6.1 מיליארד שקל חולקו לאזרחי ישראל. מדובר אמנם בירידה לעומת חודש ינואר אז ניטלו משכנתאות בסך של כ-6.3 מיליארד שקל. אולם לעומת פברואר 19' מדובר בזינוק ענק של 23%.

הסיבה לכך כפי שכתבנו בחודש הקודם היא, הגעה של פרויקטים רבים ב'מחיר למשתכן' לשלב ההיתרים ולבחירת דירה, מה שמריץ את הזוכים לבנקים למשכנתאות. זוכי מחיר למשתכן היוו כ-22% מכלל נוטלי המשכנתאות בחודש החולף, מדובר במספרים גבוהים מאוד. בשנה האחרונה עומד שיעורם של הלווים מתוכנית מחיר למשתכן על כ-13% מכלל הלווים בארץ.

פרשני כלכלה טוענים כי העלייה בכמות הרכישות מוסברת בחוסר סבלנות של הציבור להקמת ממשלה חדשה שתביא פתרונות דיור חדשים. אזרחים רבים הבינו ש'אם אין אני לי מי לי', ואם יש דירה בשוק כדאי ורצוי לחטוף ולקחת בטרם מחירה יעלה.

נתון נוסף הבולט בחודש פברואר הוא היקף מיחזורי המשכנתאות שהמשיכו לעמוד על רמה גבוהה. היקף המיחזורים בחודש ינואר, עמד על 465 מיליון שקל, ובפברואר 457 מיליון שקל. זאת לעומת 187 מיליון שקל בלבד בפברואר אשתקד. לווים רבים הבינו את הפוטנציאל הטמון במחזור המשכנתא לאור הריביות שהמשיכו לרדת בתחילת השנה.

ניתן להעריך כי בעוד חודש, בפרסום הבא שיתמקד בחודש מרץ נראה מספרים אחרים לגמרי. הבנקים למשכנתאות כורעים תחת העומס המוטל עליהם בדחיית תשלומי המשכנתא לשלושה חודשים כפי שאישרה הממשלה. לווים רבים לקחו בשתי ידיים את ההצעה ופנו לבנקים בבקשות. הערכות מדברות על קרוב ל-4 אלף בקשות חדשות בכל יום. להזכירכם יש בישראל כ-900 אלף משכנתאות פעילות. כאשר מדובר על כ-800 אלף מובטלים חדשים ועוד מספר לא ידוע של עצמאיים שעבודתם נסגרה או נחתכה, מספר דוחי התשלומים אמור רק לעלות מיום ליום.

היקף המשכנתאות לדירות להשקעה, עמד על 675 מיליון שקל, פחות מינואר האחרון (723 מיליון שקל) ומעט יותר מפברואר אשתקד (639 מיליון שקל). מאידך מספר המשכנתאות לדירות להשקעה גדלה ועמדה בחודש פברואר על 1,039 לעומת 908 הלוואות בלבד בפברואר אשתקד. בזהירות נאמר, כי יתכן ובחודשים הקרובים נתגעגע למספרים מעין אלו.

כתיבת תגובה