חוק החשמל עבר, האופוזיציה יצאה בקריאה השלישית

ההתיישבות הצעירה בחוץ, הבדואים בפנים: החוק שיאפשר לחבר למים, לחשמל ולטלפון בתים שנבנו עד 2018 עבר בקריאה שלישית | בנט קם ממקומו בסערה בלתי מצוייה וצעק לעבר חברי האופוזיציה שיצאו מהמליאה בעת ההצבעה: "גם נתניהו תמך בהתנתקות ומירי רגב דבררה אותה"

מליאת הכנסת בעת הדיון בחוק החשמל | צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

חוק החשמל, המאפשר לחבר לתשתיות חשמל, מים וטלפון מבנים שהוקמו ללא היתר עד 2018, בתנאים מסוימים, עבר בקריאה שלישית בתמיכת 61 ח"כים, שלשה נמנעים ואף לא מתנגד אחד – כיוון שחברי האופוזיציה (למעט 'המשותפת') החרימו את הדיון הלילי ואת ההצבעה במליאה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "ביישובים רבים בישראל, ברובם יישובים ערביים, סבלו התושבים שנים מהיעדר תכנון, ומשום כך נבצר מתושבי יישובים אלה להוציא היתרי בנייה ולהתחבר לחשמל, למים או לטלפון". כמובן שבמרבית המבנים, התושבים מחוברים באופן לא חוקי לחשמל, למים או לטלפון.

"לך, בושה", צעקו הח"כים לבנט שהזכיר להם שנתניהו הצביעה בעד ההתנתקות ומירי רגב הייתה דוברת התהליך. "מכרתם את המדינה", "עם ישראל לא יסלח לכם" – אלה היו רק חלק מקריאות האופוזיציה במהלך הדיון הבוקר, לפני שעזבו שוב חברי הכנסת של הנֶגְדָה את המליאה.

בתגובה אמר בנט, "לא ניכנע לבריונות שמוכוונת על ידי ראש אופוזיציה שמאס בכללי הדמוקרטיה וזורע תוהו ובוהו. נתניהו שהצביע בעד ההתנתקות ורגב שדבררה אותה לא יטיפו לי מוסר. הם ימשיכו לצעוק ואנחנו נמשיך לעשות". מאוחר יותר הוסיף: "חבורת בריונים, אני לא מפחד מכם"

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו הגיב לאחר אישור החוק: "יום שחור לציונות ולדמוקרטיה. ממשלת בנט-רע"מ שברה היום עוד שיא אנטי-ציוני ואנטי דמוקרטי. היא אישרה היום את חוק החשמל של רע"מ לחיבור עשרות אלפי מבנים לא חוקיים לחשמל. בכך היא מכשירה את השתלטות התנועה האיסלאמית על הנגב והגליל ומגשימה נדבך מרכזי בתוכנית הפלסטינית למימוש 'זכות השיבה'.

"באותה נשימה ממשלת בנט-רע"מ הצביעה נגד הצעתנו לחיבור לחשמל של ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. ממשלת בנט-רע"מ יוצרת אנרכיה בכנסת. צעד אחר צעד היא רומסת את הציונות ואת הדמוקרטיה. היום, עם חוק החשמל, היא הגיעה לשפל חדש בהתרפסות המסוכנת שלה לתנועה האיסלאמית תוך דריסת הדמוקרטיה ברגל גסה".

ח"כ וליד טאהא שהגיש את החוק הסביר כי התושבים הערביים דחויים חברתית וכי אינם יכולים לגשת כלל לועדות התכנון והבנייה ועל כן הם בונים באופן לא חוקי. בשלב מסויים החל טאהא לדבר בערבית, והח"כים מחו בתוקף.

"זה שאתם לא יודעים ערבית, זו בעיה שלכם. לא מבינים? לכו תלמדו את השפה", הגיב טאהא. וח"כ דודי אמסלם אמר: "כנסת ישראל, שני ערבים מדברים ביניהם בערבית על הדוכן. אתם מבינים מה נהיה פה? גנבתם חשמל ממדינת ישראל, גנבתם את האדמות של מדינת ישראל… להביא לכם קפה ובקלוואה?".

Inner article

ח"כים נוספים מהליכוד הצטרפו למחאה וכל אחד עקץ בשפתו. אבל טאהא לא נשאר חייב: "מי שזה לא מוצא חן בעיניו יכול לשתות את המים של ים המלח. זה בא לעשות צדק לחברה הערבית".

ח"כ ינון אזולאי אמר לאחר אישור החוק כי " 'המתחזים', הם שורת חברי כנסת מ'ימינה' ו'תקווה חדשה', המנסים להתחזות לימניים. אחרי העברת חוק החשמל רק לבדואים ולא להתיישבות הצעירה, הוסרו פומבית המסיכות מעל פניהם של המתחזים".

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, בתגובה לחוק החשמל שעבר היום, אמר כי "זהו יום אומלל, שבו התקבל חוק אומלל ואנטי ציוני, המעדיף פורעי חוק בדואים המנסים לקעקע את המדינה היהודית על ההתיישבות הצעירה היהודית אשר נלחמת בגבורה את הקרב של המדינה על שמירת אדמותיה. עולם הפוך ראיתי. עולם הפוך שבו פורעי חוק מקבלים זכויות. עולם הפוך שבו עושים איפה ואיפה, ומעדיפים בדואים על מתיישבים.

עולם הפוך שבו מכשירים את השרץ של גזל אדמות הלאום.  אני קורא לחברינו הציוניים בממשלה להתעשת, לתקן את העוול ולתמוך בחלוצים האמיתיים הפועלים בשם המדינה ולמען המדינה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה