חוק העישון נכנס לתוקף מיום שישי: אלה ההשלכות

ביום שישי הקרוב ייכנס לתקפו 'חוק העישון' המגביל את הפרסום של מוצרי הטבק השונים • מה אסור לפרסם והיכן, ואלו הגבלות יהיו על המקומות בהם יותר הפרסום? • כך ייעלמו דוכני חלוקת הסיגריות בערב פורים ובמירון במגזר החרדי • וגם: העיתונות המודפסת הוחרגה – מה יהיו ההגבלות עליה?

סיגריה של נובלס | צילום: Ynhockey, ויקיפדיה

החוק של כבל וגליק ייכנס לתקפו ביום שישי הקרוב: לאחר שאושר בכנסת לקראת היציאה לבחירות, כעת מתפרסם כי החל מיום שישי הקרוב, ה-8 במרץ, ייכנס לתוקף החוק החדש שמגביל בצורה משמעותית את פרסום מוצרי העישון השונים בארץ.

כזכור, יוזמי החוק היו חברי הכנסת איתן כבל ויהודה גליק, שפעלו רבות יחד עם האגודה למלחמה בסרטן, המיזם למיגור העישון וגופים נוספים, על מנת לרסן את השיווק האגרסיבי של מוצרי הטבק השונים בישראל. לפי יוזמי החוק, הוא אמור להגן בעיקר על הדור הצעיר ולא לחשוף אותם לעישון שמקצר בממוצע את תוחלת החיים בעשור.

250/200 סייד בר + קובייה

מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן אומרת, כי נגע "העישון בישראל גבה קרבנות מוות ותחלואה במשפחות רבות וגרם לסרטן הריאות, סרטן הגרון, הכבד, הלבלב, המעי הגס, סרטן צוואר הרחם כמו גם למחלות רבות אחרות. "החוק המתקדם, לצד תיקון עיוות המס על הטבק לגלגול יאפשרו לחברה הישראלית להתחיל להחלים מתופעת העישון ובכך יתרמו באופן משמעותי להורדת שיעורי העישון בישראל.

"זהו יום היסטורי בקידום המאבק בנגע העישון שיאפשר להפחית את העישון בקרב מבוגרים ולהגן על בני הנוער והצעירים הרגישים במיוחד להשפעת ניקוטין שמקורו בסיגריות רגילות ובסיגריות אלקטרוניות הפוגע בהתפתחות המוח, גורם להפרעות קוגניטיביות, הפרעות קשב וריכוז, מיגרנות, יתר לחץ דם המוביל לסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי", אומרת זיו, ומוסיפה כי היעד המרכזי הוא מניעת התמכרות הצעירים להרגל הממכר והקטלני של עישון סיגריות.

הגבלות פרסומיות רבות

אז מה יהיה מותר ומה יהיה אסור החל מיום שישי הקרוב? ראשית, החל מיום שישי יחולו על סיגריות אלקטרוניות כל ההגבלות והאיסורים שחלים על סיגריות רגילות. כולל האיסור על עישון במקומות ציבוריים, חובת הדפסת אזהרה על האריזה ואיסור מכירה לקטינים.

החוק קובע כללים נוספים בנוגע לסיגריות אלקטרוניות, לפיהם אסור למכור כלל סיגריות אלקטרוניות שריכוז הניקוטין בהן עולה על 20 מיליגרם למיליליטר, בנוסף לכך אסור לשווק חומר מילוי אלא באריזה שנועדה למנוע פתיחה על ידי ילדים, שבר או דליפה. הקנס על הפרת החוק הוא 226,000 שקלים לאדם פרטי או 502,000 שקלים לתאגיד שיפר את הוראות החוק.

בגזרת הפרסום של מוצרי העישון השונים גם יש הגבלות רבות, בראש ובראשונה החל מיום שישי ייאסר לפרסם מוצרי עישון מכל סוג שהוא, כולל סיגריות אלקטרוניות ומתקני אידוי ואיוד באתרי אינטרנט, אתרי תוכן דיגיטליים, ערוצי טלוויזיה ורדיו. האיסור הוא לא רק על פרסום ישיר אלא גם על שימוש בפרסומת סמויה, עקיפה ומתן חסות. הקנס על הפרת החוק הוא 226,000 שקלים לאדם פרטי או 502,000 שקלים לתאגיד.

Inner article

סגן שר הבריאות ליצמן, ביקש ונענה להחרגה של העיתונות המודפסת מהחוק, ובה יהיה מותר לפרסם מוצרי טבק – אך בכפוף לפרסום מודעה שווה בגודלה נגד העישון.

נוסף לכך, פרסום בתוך חנויות למכירת מוצרי עישון יתאפשר, זאת בתנאי שהפרסומת אינה גלויה מחוץ לחנות.

ביצירת אמנות או דיווח חדשותי, כתבות תחקיר ותעודה שלא נעשו במטרה לקדם מותג עישון, יתאפשר הפרסום בכפוף לתקנות.

גם במקרה כזה יש עבירה על החוק וכוונה לפרסם מותג כלשהו – קנס של 502 אלף ש"ח יושת על הגוף התאגידי שיפר את החוק.

מכה שיווקית מגזרית

וכעת ל'מכה' שתהרוג את דרכי השיווק של חברות הסיגריות במגזר החרדי, אך מאידך תוסיף לצעירי המגזר כמה שנים לחייהם בממוצע: החל מיום שישי ייאסר לחלק ללא תשלום סיגריות באירועים בתמורה להצטרפות לסקר צרכנים, רישום ברשימת דיוור או מסירת פרטים אישיים.

כפי שקרה בכל השנים האחרונות באירועי ענק של הציבור החרדי דוגמת הילולת רשב"י במירון (או בערב פורים ברחובות הערים החרדיות הגדולות) – דוכנים ניידים לחלוקת סיגריות של החברות הגדולות סבבו בין החוגגים, העניקו 'טעימות' מעושנות ודלו כתובות למשלוח דיוור פרסומי. הדבר ייפסק, וגם כאן הקנס על הפרת החוק הוא 226,000 שקלים לאדם פרטי או 502,000 שקלים לתאגיד.

השלבים הנוספים

בחוק עצמו יש שלב נוסף, שייכנס לתוקף ביולי 2019, אז יהיו איסורים נוספים שייכנסו לתוקף: ביניהם הגבלה על פרסום מוצרי עישון גם בחנויות הדיוטי פרי, איסור על שימוש בדמויות של בני אדם, בעלי חיים או צמחים, בפרסומת מותרת ובאריזות של מוצרי עישון וכן איסור על ייצור צעצועים וממתקים בצורת סיגריות. זאת על מנת למנוע את הפופולריות של סיגריות בקרב בני נוער.

השלב האחרון בחוק שייכנס לתוקף בינואר הבא, קובע כי על כל חפיסות הסיגריות להיות בצבע אחיד ולא פופולרי שנקרא פנטון 448c, סוג של ירוק זית בשילוב חאקי. יש הגבלות נוספות שייכנסו לתוקף שכאמור מטרתן היא למנוע מבני הנוער בישראל להתמכר לעישון הסיגריות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה