חוששים לפרטיותכם? אל תעלו על המטוס

בימים אלו במשרד המשפטים ובמועצה לביטחון לאומי מקדמים הצעת חוק ממשלתית בנושא "נתוני נוסעים הנכנסים ויוצאים מישראל" | מדובר באחד ממאגרי המידע הגדולים ביותר בישראל אשר יכלול פרטים רבים על כל מי שנכנס ויוצא לישראל ומישראל בטיסה | במשרד המשפטים מתגוננים: "היקף המידע שייאגר במאגר הישראלי לא יהיה רחב מן המקובל בעולם, אלא יפעל בהלימה להסדרים הרווחים בעולם בנושא זה"

נתב"ג | צילום: אבשלום ששוני פלאש 90

מתחת לרדאר מקדמים בימים אלו במשרד המשפטים ובמועצה לביטחון לאומי שבמשרד ראש הממשלה הצעת חוק ממשלתית בנושא "נתוני נוסעים הנכנסים ויוצאים מישראל". על פי הדיווח של טל שניידר ב'זמן ישראל' – מתחת להגדרה התמימה, מדובר באחד ממאגרי המידע הגדולים ביותר בישראל אשר יכלול פרטים רבים על כל מי שנכנס ויוצא לישראל ומישראל בטיסה.

ב'זמן ישראל' הסבירו כי תקופת הקורונה והרצון/צורך לעקוב אחר הנכנסים והיוצאים מהארץ, האיצה את התהליכים שהחלו מזה זמן רב, כאשר בכך יינתן מענה לצרכי המודיעין של הרשויות בישראל. הצעת החוק אומרת כי כל חברות התעופה יחוייבו לספק "מידע רב – כולל מספר כרטיס אשראי וכתובת, ועוד מידע רבי במיוחד בנוגע לטיסות המשך (קונקשן)".

במאגר יישמרו, כך על פי הפירוט ב'זמן ישראל', מסלול נסיעה מלא, כולל יעדים שלא נמצאים בטיסות המשך הגלויות לחברת התעופה העיקרית, מידע על חברות במועדוני חברות התעופה – כגון "הנוסע המתמיד" של אל-על – לרבות שימוש בהטבות מסחריות, מידע על ציוד נלווה, בכלל זה מטען שנשלח בצ'ק אין וכזה שעלה למטוס עם הנוסע, ומידע על רכישות של כרטיס חד-כיווני, ללא חזור. כמו גם המושב אותו קיבל הנוסע, כל פרט שמצטבר אצל חברות התעופה, ואפילו האם רכש הנוסע במהלך הטיסה מוצרים שונים.

יצוין כי מטרות מאגר המידע, המצוינות בחוק, הן רחבות מאוד. לא רק מאבק בטרור גלובלי ומאבק נגד טרור ביו"ש, אלא גם שימוש במאגר לשם חקירה או מניעת עבירות רבות: חקירות נגד ארגוני פשיעה, חומ"סים, עבירות שחיתות ציבורית, עבירות כרטיסי אשראי, הלבנת הון, חוקי מחשבים, עבירות כניסה לישראל, עבירות השתלת אברים, עבירות לפי חוק זכויות יוצרים, עבירות ייצוא ביטחוני ועוד. כמו גם, הגנה על בריאות הציבור, החי או הצומח, מאפשרת גישה למאגר. החוק אף מאפשר העברת נתונים ממאגר המידע למדינות זרות או גופים בינלאומיים. סעיף זה מותנה בכך שאותה המדינה או אותו הגוף התחייבו להגן על סודיות המידע ושהשימוש במידע יהיה רק לאותן המטרות של השימוש הישראלי.

Inner article

לפי הדיווח של שניידר, ב-2014 במהלך השנים הקשות והאלימות של דאע"ש וארגונים נוספים החליטה מועצת הביטחון של האו"ם 2178 על מאבק גלובלי בטרוריסטים החוצים גבולות ומדינות, בין השאר באמצעות הטלת מגבלות על נסיעות וטיסות ברחבי העולם. זמן לא רב לאחר מכן, באותה שנה, החליטה הממשלה ה-33 בראשות בנימין נתניהו להקים צוות שיבחן את הקמת מאגר המידע לקבלת נתונים אודות נוסעים, ובצוות היו נציגים מכל שדרות הביטחון והתעופה הישראלית.

בנוסף, עם פרוץ נגיף הקורונה, עוד לפני שהוא זוהה בישראל, קיבלה החליטה הממשלה על "הקמת מרכז נתוני תעופה (מנ"ת) לצורך קבלת מידע אישי מחברות התעופה על אודות נוסעים בטיסות הנכנסות, היוצאות או העוברות במדינת ישראל", בכך המטרות של המאגר הורחבו גם למאבק בהגירה לא חוקית, אבטחת טיסות ושמירה על בריאות הציבור מפני אירועים אפידמיולוגיים. ל'זמן ישראל' נודע כי התקציב נפרץ מזמן והפרויקט מתומחר כרגע בגובה של כ-33 מיליון שקל, כאשר לקראת השנים הקרובות מבקשים ברשויות לתקצב את הפרויקט בסך של 650 מיליון שקל

במשרד המשפטים לא הכחישו את הדיווח, ומסרו בתגובה ל'זמן ישראל': "נעשתה התקדמות בניסוח טיוטת חקיקה, לקראת הפצת תזכיר חוק להערות הציבור. עם זאת, עדיין לא ניתן להצביע על לוח זמנים מדויק. החוק מעובד על ידי משרד המשפטים, בשיתוף פעולה הדוק ומפרה של נציגי כלל המשרדים השותפים בצוות. היקף המידע שייאגר במאגר הישראלי לא יהיה רחב מן המקובל בעולם, אלא יפעל בהלימה להסדרים הרווחים בעולם בנושא זה, בהתאם להנחיות של ארגון התעופה הבינלאומי, המתייחסות לסוג ואופי המידע והשימוש המותר בו. יוזכר בהקשר זה כי יש אף החלטת או"ם הקוראת למדינות לבנות מאגרי מידע מסוג זה. מטרות השימוש במידע שייאסף במאגר ייקבעו בחקיקה הראשית. על פי הנוסח המתגבש, מטרות אלה יכללו מאבק בטרור, מאבק בפשיעה חמורה, אבטחת התעופה האזרחית, מאבק בהגירה בלתי חוקית ושיפור ביקורת הגבולות, וכן הגנה על בריאות הציבור במובן של מניעת התפשטות מגיפות או זיהומים".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "חוששים לפרטיותכם? אל תעלו על המטוס"

  1. זה נקרא אתר חרדי???

  2. למה לא

כתיבת תגובה