חיזוק מבנים בצפון? הצחקתם את הקבלנים

רק 2% מכלל התחלות הבנייה של פרויקטי התחדשות עירונית נבנתה באזור הצפון. לעומת זאת 50% מכלל התחלות הבנייה של פרויקטי התחדשות עירונית היו במחוז תל אביב. בשלוש שנים נבנו רק 350 דירות בצפון בפרויקטי התחדשות עירונית לעומת 7,856 דירות בתל אביב

רעידת אדמה shutterstock

באפריל 2005 ממשלת ישראל אישרה את תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה או בקיצור תמ"א 38. מטרת החוק הייתה לחזק מבנים באזורים בהם רעידת אדמה היא רק עניין של זמן. מדובר בעיקר על אזור השבר הסורי-אפריקאי. כלומר יישובי הצפון, אזור בית שאן, אזור ים המלח ואילת.

בפועל, רוב פרויקטי התחדשות עירונית שנבנו מאז היו במרכז הארץ. מניתוח נתוני הלמ"ס שבוצעו על ידי אלדר שיווק, עולה כי בשלוש השנים האחרונות רק 2% מכלל התחלות הבנייה של פרויקטי התחדשות עירונית נבנתה באזור הצפון. לעומת זאת 50% מכלל התחלות הבנייה של פרויקטי התחדשות עירונית היו במחוז תל אביב.

box

על פי הנתונים, משנת 2015 ועד הרבעון הראשון של 2018 נבנו בישראל 15,618 דירות במסגרת פרויקטי התחדשות עירונית מתוכם 350 דירות באזור הצפון, ו-7,856 דירות באזור תל אביב. באזור חיפה נבנו בשלוש השנים האחרונות 2865 דירות בפרויקטי התחדשות עירונית ובדרום הוקמו 698 יח"ד.

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, "פרויקטי התחדשות עירונית היו אמורים קודם כל להגן על התושבים מפני רעידות אדמה ובנוסף לספק להם ממ"דים לשעת חירום. בפועל, המדינה שכחה ליצור בחוק תמריצים כך שבניית פרויקטי התחדשות עירונית בפריפרייה תהיה משתלמת.

"המדינה ומשרד השיכון מודעים לכך. לדוגמא היעדים שהציב משרד השיכון לבניית פרויקטי התחדשות עירונית באזור הצפון עד 2020 עומדים על 10% בלבד מכלל התוכניות המאושרות לבנייה לעומת 40% בתל אביב. זה חייב להשתנות המדינה חייבת לתת תמריצים כלכליים באזורים מועדים לפורענות. בנוסף, זה לא מספיק להציב יעדים ולבנות. המדינה חייבת ליצור תנאים כדי שרוכשי הדירות אכן ירצו להתגורר בפריפרייה. ניתן לעשות זאת לדוגמא באמצעות שיפור התשתיות התחבורתיות ויצירת תשתית תעסוקתית כך שתעודד את רוכשי הדירות לרכוש דירות באזורים מרוחקים מהמרכז".

אבי נאור, מנכ"ל ראדקו 38 מקבוצת רפאלי, מסביר כי במסגרת תיקון לחוק הבנייה והתכנון המקודם כיום, "עדיין לא ניתן מענה לבעיה הזו של חוסר האטרקטיביות של הפריפריה לעומת המרכז. כיום, ועדה מקומית בתל אביב ובית שאן יכולה לתת את אותו היקף זכויות להתחדשות עירונית. במקרה כזה עדיף ליזם ללכת לתל אביב כי הכדאיות הכלכלית שם גבוהה משמעותית מהפריפריה.

"נכון יעשו במשרד האוצר אם יעניקו גמישות גדולה יותר לוועדות התכנון המקומיות בהענקת זכויות עפ"י בחינה שמאית מחמירה לרווחיות הפרויקט תוך שימת דגש לתשתיות ויכולת העירייה לספק שירותים. כך למשל, לוועדה המקומית בבית שאן  צריכה להיות יכולת להעניק יותר זכויות מתל אביב כדי לייצר אטרקטיביות וכדאיות כלכלית ליזם. כרגע זה לא המצב".

יוני ויצמן, סמנכ"ל ומנהל אגף יזמות ובניה, התאחדות בוני הארץ אומר כי "האבסורד הגדול שדווקא בימים בהם סכנת רעידות האדמה מוחשית מתמיד, חל שינוי בתקן 413 לקריסות מבנים, שעד היום הבטיח חיזוק למבנים נמוכים ובעקבות השינוי – ימנעו מעשרות אלפי יחידות דיור לעבור התחדשות עירונית ויסכנו את חייהם של אלפי משפחות. מדינת ישראל חייבת לפשט את הליכי התכנון והרישוי,  שיאפשרו הגדלה משמעותית של פרויקטים בהתחדשות עירונית. לצערנו הרב, חדשות לבקרים צצה בירוקרטיה שמגדילה את אי הוודאות, תוקעת פרויקטים ומסכנת את חיי תושבי ישראל"

side
Technion – inner

כתיבת תגובה