חיסכון של כ-100 מיליון: ביה"ד אישר את ההסכם עם 'נובל'

בית הדין לתחרות אישר את הצו המוסכם בין הממונה על התחרות לבין נובל ודחה את ההתנגדויות במלואן • בית הדין קבע כי אישור הצו המוסכם שנחתם עם נובל יביא לשיפור בתחרות במשק הגז הטבעי בטווח הארוך ובטווח הקצר • הסכם הגז עליו חתומה חברת החשמל עם מאגר תמר, צפוי להיפתח בחודש יוני • בזכות הצו המוסכם, יתאפשר כעת לחברת החשמל לנהל משא ומתן בנפרד עם כל אחת מהשותפות בתמר ולנסות ולהוריד את מחיר הגז • המשמעות: ייתכן שתשלמו פחות על חשבון החשמל

אסדת הקידוח תמר | צילום: אלברטוס צילומי אוויר, נובל אנרג'י, פלאש 90

ברקע סכסוך בין המחזיקות בתמר לבין עצמן, אישר בית הדין לתחרות (השופט דוד גדעוני) אישר (ביום ה' האחרון) את ההסכמות אליהן הגיעה הממונה על התחרות עם נובל אנרג'י מדיטרניאן לימיטד, במסגרת הצו המוסכם מיום 31 בינואר 2021.

הסכסוך התחיל לאחר שחלק מהמחזיקות בתמר, המהוות את הרוב במאגר, חתמו ביום 4.10.20 על הסכם חדש עם חברת החשמל לפיו הן ימכרו גז טבעי לחברת חשמל במחיר נמוך משמעותית מהמחיר עליו הוסכם בהסכמים קודמים של חברת החשמל עם מאגרי תמר ולויתן. נובל סירבה להזרים גז בהתאם להסכם החדש. בעקבות התלונות, פתחה רשות התחרות בהליך בדיקה האם התנהגותה של נובל עולה כדי ניצול מעמדה המונופוליסטי לרעה. הליך הבדיקה הסתיים בהסכמות שגובשו עם נובל וזאת טרם נשמעו טענותיה של נובל וטרם הושלם ההליך בפני הממונה. הסכמות אלה אושרו כעת על ידי בית הדין.

בהתאם להוראות הצו שאושר על ידי בית הדין, נובל שמפעילה את מאגר תמר, תאפשר לכל אחת מהמחזיקות בתמר למכור בנפרד את חלקה בגז המצוי במאגר תמר, ללא צורך בהסכמה של שאר המחזיקות בה. מכר בנפרד ממאגר תמר יביא לשיפור משמעותי במבנה התחרות בשוק הגז הטבעי בישראל מכאן והלאה, שכן הוא יאפשר תחרות בת קיימא בין מחזיקי מאגר תמר לבין מחזיקי מאגר לוויתן.

תחרות זאת צפויה להביא עימה הפחתה משמעותית במחירי הגז ולהביא לחסכון של מיליארדים במחירי הגז הטבעי בישראל. בנוסף, במסגרת הצו הגיעה נובל להסכם פשרה עם חברת החשמל המסדיר את הנזקים שנגרמו לחברת חשמל בשל סירובה של נובל לכבד את ההסכם בו התקשרה חברת חשמל עם חלק משותפות תמר באוקטובר 2020. סך החיסכון במחיר רכישת גז לחברת חשמל על פי הסכם הפשרה מוערך בכ- 100 מיליון ₪.

הוראות הצו המוסכם אושרו במלואן על ידי בית הדין לתחרות וההסתייגויות שהוגשו נגד ההסכמות אליהן הגיעה הממונה על התחרות, על ידי לובי 99 וגורמים נוספים נדחו על ידי בית הדין באופן מלא.

בית הדין קבע כי אישור הצו המוסכם שנחתם עם נובל יביא לשיפור בתחרות במשק הגז הטבעי בטווח הארוך ובטווח הקצר. הסכם הגז עליו חתומה חברת החשמל עם מאגר תמר, צפוי להיפתח בחודש יוני. בזכות הצו המוסכם, יתאפשר כעת לחברת החשמל לנהל ומתן בנפרד עם כל אחת מהשותפות בתמר ולנסות ולהוריד את מחיר הגז.

כמו כן קבע בית הדין כי אישורו כעת מביא לתוצאות שיועילו לתחרות במהירות. זאת חלף הליכי אכיפה מנהלית ארוכים ומורכבים ועתירי משאבים: "…יתרונו של הצו המוסכם במתן מענה מהיר ומיידי להתנהלות שנבדקה, הוא משמעותי וברור. הוא עולה בקנה אחד עם מטרות החוק ועם קידום התחרות בשוק. במכלול הנסיבות לא נמצאה לי עילה שלא לקבל את הבקשה", נכתב בפסק הדין.

פסק הדין המלא חסוי בשלב זה עד שיאושר על ידי בית הדין נוסח גלוי לפרסום. 

הממונה על התחרות מסרה: "אישורן של ההסכמות על ידי בית הדין הוא בשורה למשק הגז הטבעי. בעקבות ההסכמות הללו התאפשרה לראשונה תחרות מחירים אמיתית בין מאגר תמר לבין מאגר לוויתן. תחרות זאת עשויה להביא איתה הפחתה משמעותית של מחירי הגז הטבעי, שניצנים שלה כבר חווינו בחודשים האחרונים. תחרות זאת תחסוך למשק הישראלי מיליארדי שקלים רבים ומחסכון זה יהנה כל משק בית, כל מפעל וכל עסק קטן"

כתיבת תגובה