ח"כ גפני מתחייב: אלחם באוצר עד לירידת מחירי הדירות

חבר הכנסת משה גפני מתחייב מול קבלנים ממחוז ת"א ששהו בכנס הנדל"ן השנתי: "ברגע שאהיה יו"ר ועדת כספים אלחם באוצר ואדאג להוריד את מחירי הדירות" | "האוצר הוא לא בעל הבית של המדינה, היעד שלי הוא להוריד את מחירי הדיור, והאוצר יתחיל לרדת מהדרישות שלו כאשר אני אהיה יו"ר ועדת הכספים" | ומה היה לאלקין לומר על שוק הדיור ועל שר השיכון הבא – יצחק גולדקנופף?

ח"כ משה גפני בכנס ארגון הקבלנים מחוז ת"א והמרכז | צילום: פוטו מרסלו

יו"ר ועדת הכספים המיועד חבר הכנסת משה גפני שעלה היום לבמה, בכנס הנדל"ן השנתי של ארגון הקבלנים והבונים מחוז ת"א והמרכז, היה כדרכו, אנרגטי ותוקפני במיוחד, כשציין כי "האוצר הוא לא בעל הבית של המדינה, היעד שלי הוא להוריד את מחירי הדיור. האוצר יתחיל לרדת מהדרישות שלו כאשר אני אהיה יו"ר ועדת הכספים".

גפני ציין כי המשבר בשוק הדיור היא אחת הבעיות החברתיות הגדולות של המדינה וגובל בפיקוח נפש, כולם סובלים מהדבר הזה, לא רק החרדים והוסיף כי הבעיה מתחילה בזה שהאוצר לא רוצה לממן דברים שהוא צריך לממן, מחזיק קרקעות ולוקח את הזמן. בינתיים נכנס לקופה הרבה כסף. "כיו"ר וועדת הכספים, האוצר מגיע אליי עם בקשות ולא אני אליהם ואני לא חייב לאף אחד שום דבר, רק לאזרחים".

גפני האשים את הממשלה היוצאת במשבר הדיור ואמר כי "עליית מחירי הדיור בשנה האחרונה היא כזו שאני לא זוכר כדוגמתה. בזמני, הריביות על המשכנתאות לא עלו". גפני התייחס גם לעניין שיתוף הפעולה עם הסקטור של הקבלנים וחברות הבניה ואמר, "בניגוד למה שהיה בתקופה האחרונה, הקבלנים היו ויהיו בני בית בוועדת הכספים וחלק משמעותי בקבלת ההחלטות. לא היה ולא יהיה דבר כזה שהקבלנים יאמרו את דברם והוא לא ישמע".

בנוגע ליעד היומרני להוריד את מחירי הדיור אמר גפני, "אין דבר העומד בפני הרצון ואני מאמין שאם נקבע את היעד, הוא יקרה גם אם לא מהיום למחר, אבל אני אעשה את זה יחד עם הקבלנים ועם מי שמעוניין בהפחתת המחירים ונפעיל את כל הכוח הפרלמנטרי. להגיד שזה יהיה קל? לא".

גפני הדגיש גם את אלטרנטיבת הדיור להשכרה והצורך לקדמה "עד שלא תתכנס וועדת הכספים לא תהיה השתתפות בשכר דירה והעניין דחוף".

במקביל, אמר יו"ר ועדת הכספים המיועד, "לא תהיה עדיפות לחרדים" ציין גפני ואמר, "אני רוצה להיות מעורב בהכל, בכל הנושאים שיש במדינה והדרך היחידה היא דרך וועדת הכספים. "אין אצלי מושג כזה שדואגים לחרדים, אני דואג לחברה כולה. אני חושב שאם טוב לכולם – טוב גם לחרדים; אם רע לכולם – לחרדים רע שבעתיים. לא תהיה עדיפות לחרדים. אני עשיתי את תכנית החומש של המוסדות להשכלה גבוהה (המל"ג), לא היה קשר ספציפי לחרדים". בתקצוב מוסדות החינוך החרדיים רואה גפני תיקון ולא יותר, "פגעו באופן ספציפי בחברה החרדית אני רוצה שיתקנו זאת".

קבלת פנים לגולדקנופף

בכינוס נכח גם שר השיכון היוצא, זאב אלקין שהסביר כי הסיבה לזינוק במחירי הדירות הוא הירידה בשיווקיים והמחסור בהשקעות דרמטיות בתשתיות תומכות בנייה, והצהיר: "אני מאמין שעליית המחירים תיבלם בקרוב".

לדבריו, "הסיבה העיקרית לזינוק במחירי הדירות היא היעדר תקציב מדינה, לא היה תקציב במשך שנתיים, לא השקיעו בתשתיות תומכות, ואם אתה משווק פחות המחירים יזנקו למעלה", ציין השר אלקין בכנס, אך סיים בנימה אופטימית ומפרגנת לממשלה הנכנסת: "לפי כל מיני סימנים שיש בשוק, ואפילו לפי מחירי יד שנייה, זוהי פעם ראשונה שהעלייה במחירי יד שנייה הם פחות מהמדד. אם לא יעצרו את ההיקף של ההיצע וימשיכו באותו קצב ב-2023, עליית המחירים תיבלם. זאת הערכה זהירה. גם הריבית משפיעה. אם תהיה עוד פעם ירידה דרמטית בהיצע המחירים ימשיכו לטפס".

בכנס נפרד הענף מהשר אלקין ושמע ממנו מה עמדתו לגבי הגרלת דירות לצעירים, "אני לא מכיר שיטה יותר צודקת משיטת ההגרלות. אם יש לי פחות דירות לתת, אני כשר צריך להחליט? אתם יודעים כמה שחיתויות יהיו אם אתן לפקידי משרד השיכון או לפוליטיקאים להחליט מי יקבל דירה? אם שוב יבואו פקידי אוצר לשר השיכון הבא ויפסיקו את התוכניות זה יהיה בכייה לדורות".

סיכום חיובי. השר זאב אלקין | צילום: פוטו מרסלו

עוד הזכיר כי "אנחנו נסיים את השנה עם קרוב ל30 אלף משפחות שיקבלו את היכולת לקנות דירה בהנחה". ואכן, אלקין מסכם את הקדנציה בתחושה של הצלחה בשיווקים. "אנחנו סיימנו את 2021 ביותר מ101 אלף יחד ששווקו. נסיים את 2022 ב-100 אלף יח"ד למרות שהיעד היה 85 אלף. קריטי שזה יימשך. מספר העסקות שנחתמו היו 63 אלף ונחצה אותו השנה, זה מספר שלא היה. אבל אם זה ייעצר, יתכננו פחות וישווקו פחות, שוב נראה את הזינוק כלפי מעלה במחירים. אם מגמת התכנון והבנייה והשיווקים תימשך – זה ישפיע על השוק לטובה. אז חייבים להתמיד, אם אתה עוצר לרגע אתה משלם את המחיר".

אלקין נשאל לגבי הטיפול הממשלתי בדיור להשכרה ארוכת טווח ואמר, "שיווקנו קרקעות באמצעות חברת דירה להשכיר ששיווקה ב-8 שנים לפנינו פחות מ-10,000 יח"ד להשכרה ארוכת טווח ובכהונה שלנו עברה את ה-10,000 יח"ד להשכרה, וזה גם היעד השנתי שהצבנו להם. כמה שנים כאלה ויהיה לנו מוצר שמאוד חסר במדינה".

כשנשאל איך יקבל את פניו של מחליפו בתפקיד, אמר אלקין כי "גולדקנופף עוד לא נפגש איתי. אמרתי לאנשיו שאני פתוח ורוצה לעשות חפיפה מסודרת. משרד השיכון היום הרבה יותר חזק ממה שהיה לפני שנתיים וחשוב שזה יימשך".

אלקין שלל את הטענות כי המשרד הפלה את הפריפריה. "כמות היח"ד ששווקו בדימונה מטורפת, סיימנו מכרז בקצרין בתוספת 50% דירות ליישוב בפעימה אחת. אופקים ונתיבות הפכו ללהיט. התעקשנו שתושבי שכונות ותיקות בקרית שמונה יקבלו גם מה שמקבלים בבת ים או חולון. יש שני כלים לפתרון – סיוע תקציבי ישיר והטבת מס ליזמים וקבלנים של התחדשות עירונית, זה יותר אפקטיבי מהטבה כלכלית ישירה".

כתיבת תגובה